Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

V AdWords konkurence pomáhá nejlepším

10. 05. 2004

Placené odkazy v Googlu (Google AdWords) se začínají utěšeně množit i v češtině a to je dobře. Výhodnost této reklamy tím totiž stoupá. Opravdu? Nestoupá snad v AdWords s počtem konkurentů cena za kliky. Ano, stoupá, ale má to jeden háček.

Zkuste dotaz digitální fotoaparáty. Právě teď je tam 10 inzerátů, z toho dva na horních, vodorovných pozicích. Míra prokliku (CTR) je na těchto pozicích mimořádně vysoká, a proto jsou velmi cenné. Obzvlášť v češtině, kde nebývá problém cena (česká slova jsou v AdWords směšně levná), ale dosažitelný počet návštěvníků.

A v tom právě vězí ten háček. Kdyby inzerátů nebylo tolik, na horní pozice by se asi žádný nedostal. Na sever, jak se těmto pozicím říká, se v AdWords dostanou jen kvalitní inzeráty, které mají za zády dostatek méně kvalitních konkurentů. Nabízená cena za klik je druhořadá. Za sever můžete dokonce platit méně, než někteří konkurenti na nižších pozicích vpravo.

Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete se je dozvědět tento čtvrtek, 13. května, na mém školení Google AdWords. Zbývá ještě pár volných míst a do podzimu je to zřejmě poslední příležitost.

Marek Prokop, 10. 05. 2004 03:34, Pošli komentář

Souvislosti v Sově

Souvislosti jinde

Komentáře

1. Yuhů: Vždycky jsem si myslel, že je to jinak

11. 05. 2004 18:10

Jinými slovy tvrdíš, že na severní pozice (ten termín jsem neznal a líbí se mi) se lze dostat jenom v případě, že je o slovo velký zájem a je vyprodané. Aha.

V oficiálních materiálech Google se tvrdí něco jiného. Údajně existuje nějaká pevně stanovená mez součinu míry prokliku a maximální ceny, kterou když překročíš, tak se dostaneš nahoru. Pro Google je to výhodné, protože u takových inzerátů nemusí nasazovat zlevňování na úroveň konkurence. Ale možná ty materiály jsou zastaralé (zkusím se podívat po nových).

2. Marek Prokop: RE: Vždycky jsem si myslel, že je to jinak

11. 05. 2004 21:44

Dušane, vidím, že jsem to v příspěvku trochu zjednodušil, takže jsi mne pochopil špatně. Ve skutečnosti jde o to, že limit pro sever se počítá ze skutečné CPC (cena za klik) a nikoli z maximální CPC. No, a protože je skutečná CPC oproti maximální CPC snížená diskontérem, není při malém počtu konkurenčních inzerátů pravděpodobné, že by některý z nich onen limit překročil.

Viz též Konkrurence v AdWords zvyšuje kvalitu od Jirky Chomáta a můj komentář k témuž.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.