Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Snižuje FIR opravdu přístupnost?

5. 03. 2004

Zastánci přístupnosti si většinou navzájem dobře rozumějí - pokud ovšem nezačnou přespříliš teoretizovat a zobecňovat.

Dušan Janovský v článku Nejmodernější chyba přístupnosti (Yuhůův weblog o webu, 4.3.04) kritizuje použití FIR na webu Přístupnost. David Špinar, vydavatel Přístupnosti, se brání článkem Yuhůů kritizuje Fahrner Image Replacement (Přístupnost, 4.3.04). Dušanovým argumentem jsou vypnuté obrázky, Davidovým jakési dvojí pojetí přístupnosti, kterému, přiznám se, ne zcela rozumím.

Mám dojem, že oba pánové dělají jednu chybu: zobecňují nezobecnitelné. A možná ještě jednu: kladou formu nad obsah, teorii před praxi. Dušanův článek by byl perfektní, kdyby v něm nenapsal, že FIR vypadá geinálně, má ale obrovský problém s přístupností. Není to pravda. Správně by ta věta měla znít nějak takto: nevhodné použití FIR může způsobit problémy s přístupností.

Přístupnost neznamená, že si každé písmenko celého webu může přečíst každý uživatel. Přístupnost vyžaduje, aby si každý mohl přečíst celý obsah. Když si na webu Přístupnost vypnete obrázky, jak Dušan radí, nepřijdete z obsahu o nic. Název webu sice zmizí ze záhlaví, zůstane však v <title> a v zápatí. Místo třikrát, tam prostě bude jen dvakrát. Na doplňující, kontextovou informaci mi to připadá až až.

Zajímavé je, že Dušan správné řešení zná a ve svém článku ho tlumočí slovy: Na psaní textu používám text. Obrázky dělám obrázkem. Pod to se podepisuji. Zároveň ale dodávám, že toto pravidlo nevylučuje použít pro stejnou informaci jak text, tak obrázek na pozadí. Přístupnost se tím nijak nezmění.

Marek Prokop, 5. 03. 2004 15:10, Pošli komentář

Komentáře

1. Yuhů: Web Přístupnost byl jen příklad

5. 03. 2004 20:36

Tak fajn, napíšu to jinak. Dříve se dal český web v pohodě procházet s Internet Explorerem a vypnutými obrázky. Když jsem někde viděl důležitý obrázek, nechal jsem si ho zobrazit. Podlední dobou se mi stále častěji stává, že na neznámé stránce místo orámovaného prostoru na logo tuším jenom prázdný prostor, který v lepším případě někam kliká. Nemám šanci zjistit, co ten prostor obsahuje a nemám žádnou jistotu, že tam není nic důležitého. Většinou je tam jen logo, ale někdy je tam i navigace. Začínám z toho být zoufalý a nutí mě to zapínat si obrázky, což vcelku zdržuje.

Web Přístupnost jsem si vybral jako příklad demonstrování toho problému. Máš Marku pravdu, že daný web má informaci jak v titulku, tak v patičce. Jenomže jak si jako uživatel mohu být jistý tím, že tam není ukrytý nějaký další podstatný objekt?

Jiné weby jsou na tom mnohem hůře. Nerad odkazuju na špatné weby a na špatné články, a tak jsem si vybral Přístupnost jako zástupce slušných webů s výskytem toho, co považuju za chybu. Navíc mi to přišlo jako dobrá souvislost (s přístupností).

Nevím, co myslíš pod pojmem nevhodné použití FIR. Pro určitou vstvu uživatelů prostě FIR přináší na stránce nejistotu prázdného místa s neznámým nedostupným obsahem. Není mi jasné, co se na tom dá vhodně použít. V případě loga to není takový problém (takže máš pravdu, že na Přístupnosti to nedělá takový problém), ale jak mám v jiných případech vědět, co ten prostor obsahuje?

2. Vita: Promluvte si s postizenymi

7. 03. 2004 12:54

Nejsem si jist kolik z tech 100% propagatoru pristupnosti, kteri chteji delat weby i pro slepe, hluche, ochrnute atd. (a tim nerikam ze je to jedina cilova skupina, lec nejvic se o ni bezne mluvi a ostatni to nezridka chapou jako vse), s temi slepymi, hluchymi a ochrnutymi kdy mluvilo nebo je pri praci s internetem pozorovalo.

Mozna by se tu neresily problemy typu FIR ale fakt ze spousta lidi, jez se snazi vyjit temto postizenym vyjit maximalne vstric, jim mozna nevedomky nechtene situaci zeslozituje.

Mozna by stalo za to si s nekterymi takovymi lidmi promluvit a misto debaty o andelech na spicce jehly se radsi zeptat primo jich, jake weby se jim dobre pouzivaji, jake jsou pro ne naopak nepouzitelne. Urcite by to bylo o mnoho prinostnejsi nez rozebirat temata stokrat jinak a resit problemy ktere mozna vubec neexistuji.

3. Marek Prokop: RE: Web Přístupnost byl jen příklad

7. 03. 2004 23:18

Dušane, já ti rozumím. Také mám dost často vypnuté obrázky a také mne často znervózňují pochyby, zda o něco důležitého nepřicházím. Jenže nepřístupná stránka je IMHO taková, na které opravdu nějakou informaci nevidím. Obavy, že možná něco nevidím, nestačí.

Obecně platí, že nepřístupný obsah musí mít přístupnou alternativu. Tečka. Je jedno, kde ta alternativa je a jak vypadá. Obrázek na pozadí nemůže mít alt a pokud je to třeba (tj. pokud nese význam), musí mít proto alternativu někde jinde. V tomto případě nahrazuje alternativu redundance.

Napadá mne podobný příklad přirozené redundance namísto přímé alternativy - menu, které je jednou vyvedeno nepřístupným JavaScriptem kdesi nahoře a podruhé prostým textem na konci stránky. V takovém případě je také zbytečné doplňovat to menu prvkem <noscript>.

4. Marek Prokop: RE: Promluvte si s postizenymi

7. 03. 2004 23:34

Víťo, lidé, kteří se zabývají přístupností, se s postiženými uživateli baví dost. Třeba šéf českého Blind friendly webu, Radek Pavlíček, přímo pracuje ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých a nevidomé uživatele pravidelně školí. Také nejvýznamnější mezinárodní emailové konference o přístupnosti mají hendikepované členy, kterých je možné se na cokoli zeptat.

V tomto konkrétním případě byl navíc tím postiženým přímo Dušan, protože pracuje s vypnutými obrázky, takže jeho pocity a názory jsou nepochybně autentické.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.