Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Pozor na statistiku

2. 03. 2004

Jakob Nielsen se nezvykle podrobně rozpovídal na téma statistiky a kvalitativního testování v článku Risks of Quantitative Studies (Alertbox, 1.3.04). Na konkrétní příkladech ukazuje, že statistické průzkumy uživatelů jsou často nepřesné a zavádějící. Kvalitativně orientované průzkumy sice hodně závisí na osobě hodnotitele, ale jsou levnější a většinou dávají spolehlivější výsledky.

Marek Prokop, 2. 03. 2004 12:39, Pošli komentář

Komentáře

1. Tomáš Formánek: Obecný problém průzkumů

2. 03. 2004 19:13

On je to obecný problém většiny výzkumů. Zkuste se schválně zeptat někoho, kdo se tím živí, na konkrétní průzkum či anketu. Zdalipak bude vědět, kolik potřebuje měření při stanovené hladině významnosti, aby statisticky potvrdil své předpoklady, atd. Jen málokdo si skutečně láme hlavu s tím, aby jeho průzkum byl průkazný. A přitom se nejedná o nic moc složitého.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.