Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Orkut se dnes zbláznil

24. 02. 2004

Když jsem se asi před 14 dny stal členem Orkutu, pozval jsem asi 20 neinternetových známých a přátel. Nikdo z nich ale tehdy pozvánku nedostal. Zřejmě všichni ji dostali až dnes a někteří z nich se ptají, co že to ten Orkut je. Doufám, že pozvání přijmou a že se česká komunita na Orkutu touto transfúzí přiblíží normálním lidem.

Marek Prokop, 24. 02. 2004 12:02, Pošli komentář

Komentáře

1. David Bures:

24. 02. 2004 16:38

dnes mi cely den pise orcut connection refused

2. Marek Prokop: Orkut je dnes nepřístupný

24. 02. 2004 17:20

Orkut je dnes opravdu nepřístupný. Asi těch pozvánek odeslal moc naráz a teď to nezvládá. Nebo že by ho odboural odkaz ze Sovy? ;-)

3. Láďa Bittner: Kdy bude Orkut fenomén?

24. 02. 2004 18:50

Orkut je stále jen hračkou pro lidi dostatečně promořené internetem (alespoň tak soudím podle české komunity). Také se snažím vtáhnout do děje „civilisty“. Pokud se to podaří ve větším měřítku, začnou se tam dít zajímavé věci a teprve pak to bude ten správný „sociální inženýring“ ;-)

4. Marek Prokop: Civilisté nechtějí do Orkutu

24. 02. 2004 19:06

Láďo, vystihl jste to dobře. Civilisté by opravdu mohli posunout Orkut někam dál. Problém je, že se jim tam nechce. Z mých pozvánek mířících mimo internetové profesionály se zatím nechytl nikdo. Se dvěma jsem o tom dnes dokonce diskutoval a nepřesvědčil je, že jim to bude k něčemu dobré. Přitom to jsou zkušení uživatelé, kteří používají Internet denně a dost intenzívně.

Je to zajímavé - myšlenka známostí přes jiné známosti jim vůbec cizí není, ale nechápou, proč by pro tuto tradiční metodu řešení mnoha problémů měli použít právě Internet. Stále je pro ně jednodušší zvednou telefon a kamarádů se prostě zeptat, zda neznají někoho, kdo dělá to a to.

5. Yuhů: Pozvánky chodí pozdě asi schválně

24. 02. 2004 21:37

Každý, s kým jsem o tom mluvil, mi říkal, že pozvánky, které odesílal, došly až po několika dnech. Vysvětluji si to tak, že Orkut se nějak automaticky brání příliš rychlému růstu. Zároveň se mi zdá pravděpodobné, že se pozvánky odesílají až po té, co pozývající dosáhne určitého kreditu v síti. To ale nevím jistě. Pravděpodobně tedy nepůjde o pobláznění nebo chybu, ale o běžné chování. Aneb není to bug, je to feature.

6. Martin Kopta:

2. 25. 2004 14:12

S těmi civilisty je ještě jeden problém: Orkut zatím není přívětivý k „Nezápadoameričanům“. Ať už jde o chybějící pole pro výběr ovládaných jazyků, angličtinu rozhraní, chybějící umístění events mimo americké státy, udávání času podle západoamerického pobřeží ap.

Další věc je, že ani ta internetově znalá část obyvatel Orkutu neumí pořádně využít jeho možností. Lidé se zatím jen baví procházením sítí přátel svých přátel (podívej, P. se zná s I.). Vůbec nevyužívají Orkut k interakci v komunitách nebo pro navazování kontaktů, které se mohou hodit pro jejich práci nebo zábavu.

Myslím, že Orkut brzy okopírují Na Seznamu. :-) Na serveru Lidé zavedli k chatu seznamku a profily, ale časem musí přejít i na komunity, události a sítě přátel. Ale možná se mýlím a předběhne je konkurence třeba na xChatu. Jenže tím se ztratí kouzlo globální vesnice (a Orkut vlastně je taková vesnice, 100 000 obyvatel je zatím málo).

7. Marek Prokop: Použitelnost Orkutu

25. 02. 2004 14:45

Ano, Martine, angličtina určitě představuje určitou překážku většímu rozšíření Orkutu u nás. Pokud jde o (ne)využívání všech jeho možností, jak o tom píšeš výše, možná je problém v použitelnosti a od ní odvislého uživatelského komfortu.

Některé části aplikace jsou až překvapivě dobře použitelné - fascinuje mne např. hodnocení přátel bez znovunačítání celé stránky - ale místy je to horší. Používat třeba fóra komunit se člověk uvyklý komfortu některých jiných aplikací přinutí jen s krajním sebezapřením. Také vyhledávání je zatím hodně slabé - jak lidí, tak komunit.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.