Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Proč je Jyxo špatný vyhledavač

16. 02. 2004

Na první pohled Jyxo často hledá hůř než Google. Objektivně to ale většinou není pravda. Za špatné výsledky mohou špatné stránky.

Martin Kopta vytvořil stránku obsahující jen značku <title> a dva obrázky. Ani ne za týden se tato stránka objevila na první pozici výsledků hledání slova illichJyxu. Martin zajásal, že zdokumentoval chybu vyhledavače, a napsal článek Experiment: jak dostat stránku na první místo v Jyxu (Lupa, 16.2.04).

Když si ho přečtete, a nevynecháte ani komentáře, zřejmě dojdete k závěru, že Martin přestřelil. Minimálně v tom, že chybu přisoudil jen Jyxu, ačkoli se dnes jeho pokusná stránka dostala na první místo i v Googlu. Jenže tak jednoduché to není. Martin si příklad nevycucal z palce. Chtěl jím poukázat na obecnější problém, ke kterému je Jyxo skutečně náchylné.

Už více než před rokem jsem se s Michalem Illichem, autorem Jyxa, přel o to, zda je správné, aby stránka obsahující pouze obrázek židle, byla první ve výsledcích na dotaz stůl. Podle jeho názoru to v daném případě správné bylo a po ruce měl stejný argument, jaký má dnes proti Martinovi - Google hodnotí takovou stránku prakticky shodně.

Proč mne ale pravidelně přepadá pocit, že Google podobné chyby nemá, kdežto Jyxo ano? Napadá mne jediná odpověď: každý vyhledavač je jen tak dobrý, jak dobré jsou stránky, které indexuje. V obrovské konkurenci stránek indexovaných Googlem se naprosté hlouposti dostanou nahoru jen výjimečně. Jyxo se naproti tomu musí spokojit s malým českým webem, kde jsou špatné stránky mnohem viditelnější.

Marek Prokop, 16. 02. 2004 21:01, Pošli komentář

Komentáře

1. Vita:

16. 02. 2004 23:24

Otazka nicmene zustava jake je korektni chovani. Ze je tam jen obrazek je sice smutne - jenze pri pohledu na weby po svete jen rozumne. Druha vec je ze existuje spousta webu hyricich flashem kde vysledek co do kodu neni o moc rozdilny. Prece jen Jyxo nemuze pracovat stylem - nemas validni web tak mas smulu (i kdyz by to jiste kazdeho programatora potesilo)

2. Michal Illich: Malo stranek?

17. 02. 2004 09:17

Ahoj,

jsem ted trosku vycerpany diskusi s Koptou, ale zkusim odpovedet i tady :) Ceho se tvuj spot tyka?

  1. ceskych stranek ?
  2. zahranicnich stranek ?

Ohledne (a) ma Jyxo zaindexovanych nejvice stranek - tedy zde by v porovnani melo dopadnout dobre. Ohledne (b) tak zadnou zahranicni databazi nevytvarime (a kdyz si vyberes hledani ve svete, presmeruje te to na AllTheWeb ci Google); tedy zde neni co porovnavat.

3. Marek Prokop: RE: Malo stranek?

17. 02. 2004 10:34

Michale, díky za komentář. Nešlo mi o exaktní srovnání výsledků, nýbrž o porovnání subjektivního dojmu. Googlu pokládám minimálně 90 % dotazů v angličtině a i když dost často narazím na první pozici na stránku, která je také vyskládaná jen z obrázků, prakticky vždy je zároveň dobrým zdrojem toho, co hledám. Můj subjektivní dojem je proto dobrý.

V Jyxu naproti tomu častěji na předních pozicích narážím na stránky, které mi nijak nepomohou a můj subjektivní dojem je proto špatný. Jak se ale snažím v příspěvku dovodit, není to asi tím, že by bylo špatné Jyxo. Je to tím, že v češtině prostě existuje mnohem méně kvalitních stránek, které bych rád nacházel.

4. Martin Kopta:

17. 02. 2004 10:35

Pokud vyhledavač neví, co je na obrázku, nerozumím tomu, proč je tak přesvědčený, že se mi ten obrázek bude hodit. Totéž platí pro flash.

Nemyslím si, že je smyslem vyhledavačů chovat se stejně. A k tomu flashi… pod určitý počet vyhledaných stránek je určitě těžké srovnávat vzájemně jejich kvalitu, ale u vyššího počtu vyhledaných stránek je pravděpodobné, že si konkurují co do kvality. Uživatel nemusí dostat na prostý dotaz určitou stránku (i časem se to může měnit), uživatel musí dostat stránku, která odpovídá dotazu.

Takže pokud nevím, co je ve flashi, a mám konkurenční stránky, u kterých vím, co v nich je, nebudu přeci klientovi doporučovat flash (video, obrázky, zvukové soubory ap.).

5. Pavel:

19. 02. 2004 00:06

[1]Já si naopak myslím, že by vyhledávače měly brát v potaz validitu kódu. Připouštím že je to dáno také tím co většinou hledám: manuály a návody k sw.

Vycházím z předpokladu, že validní stránku dělal zkušenější člověk a pravděpodobně mi poskytne více než stránka vyexportovaná z wordu. Přinejmenším bych to ocenil alespoň jako volitelný prvek - jistě je mnoho obsahu, kde by validita neměla takový význam (ale nějaký má IMHO vždy).

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.