Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Optimalizace pro IE nestojí proti standardům W3C

6. 02. 2004

Jiří Hlavenka popudil některé webdesignéry, když optimalizaci pro MSIE prohlásil za rozumnou strategii. Na jeho názoru ale není nic špatného.

Jiří Hlavenka dnes píchl do vosího hnízda, když v článku Microsoft Internet Explorer používá 94,8 % lidí napsal:

pokud optimalizace stránky pro MSIE zlepší uživatelský zážitek (tj. u oněch 95 % uživatelů), a u zbývajících pěti procent jej zhorší, je to od provozovatele stránky dobré rozhodnutí.

Odmítavá reakce bloggerů věnujících se webdesignu byla rychlá, rozhodná a jednotná (viz Související jinde). Zajímavé ovšem je, že tito bloggeři sami dělají přesně to, k čemu citovaná věta nabádá, a to dokonce přesto, že je k tomu žádné obchodní cíle netlačí. Na principu lépe pro většinu, hůře pro menšinu, je totiž postavena celá filosofie designu podle standardů W3C.

Když tuto revoluci odstartoval Jeffrey Zeldman svým slavným článkem From Table Hacks to CSS Layout: A Web Designer’s Journey v únoru 2001, byl poměr čísel dokonce ještě horší, než 95/5. Tehdy CSS layout znamenal výborný uživatelský prožitek jen pro nějakých 60 až 70 % uživatelů IE5+ a pár promile uživatelů Opery. Ti ostatní dostali sice plně přístupnou, leč uživatelsky poněkud nepřívětivou verzi bez stylů.

Jenže od té doby skvělý a standardy pokrokově podporující IE6 vystřídala Mozilla a někteří webdesignéři reagují na slovo Microsoft jak na červený hadr. Optimalizace pro Mozillu (hover na jiné prvky než <a>, generovaný obsah, jednopixelové tečkované orámování, atd.) jim ovšem vrásky nedělá. Jiní zřejmě neumějí číst a hledají v článku něco, co tam není, např. výzvy k tvorbě nepřístupných stránek.

Abych byl ale spravedlivý, Jiří Hlavenka si kritiku přeci jen trochu zaslouží, a to za dvě jiná tvrzení. V tom prvním nesprávně staví přísné dodržování nezávislých standardů (W3C) do protikladu k Internet Exploreru. Není proč. IE6 je plnohodnotný prohlížeč, který i při plném respektování standardů W3C dokáže vše, co může komerční web potřebovat.

Druhá chybná myšlenka je, že: požadování „čistoty stylu“ nepatří do podnikání. Samozřejmě, uživateli je čistota kódou ukradená, stejně jako majiteli Oktávie je ukradený výrobní postup jejího motoru. Jenže výrobci (tj. podnikateli), ten postup ukradený rozhodně není. Může být efektivní a levný, nebo neefektivní a drahý. Při tvorbě stránek právě čistý, na standardy orientovaný styl znamená onu kýženou efektivitu.

Marek Prokop, 6. 02. 2004 15:10, Pošli komentář

Souvislosti jinde

Komentáře

1. Petr Weida: 100% uživatelský prožitek

6. 02. 2004 16:02

Ano, při použití CSS layoutů uživatelé se starším prohlížečem uvidí neformátovaný text, který je moc nenadchne. Zde je otázkou (jak trefně píše Yuhů), jestli těm 99 % uživatelů s novým prohlížečem zhoršit požitek na úroveň zastaralých prohlížečů. Kde je ta hranice? Viz Yuhů:

Není zhoršení jako zlepšení. Pokud je zhoršení v alternativných browserech dvacetkrát horší než to zlepšení v Exploreru, podnikatel už prodělává. Kdo Mozillu úplně odstřihne, zhoršil tím stránku v Mozille nekonečněkrát víc, než ji v Exploreru zlepšil.

Ta kritika byla proti nesmyslnosti snížení požitku těch 5 % uživatelů. V dnešních podmínkách se dá totiž navrhnout web tak, aby si ho užilo 99.x % uživatelů. Proto je odříznutí 5 % z nich špatné.

2. Marek Prokop: RE: 100% uživatelský prožitek

6. 02. 2004 16:33

Petře, problém tvé úvahy je v tom, že ji stavíš na konceptu 100% uživatelského prožitku. Jenže reálně samozřejmě nic takového neexistuje. Uživatelský prožitek nemá žádný strop a nemůže být tedy stoprocentní. Může být jen lepší nebo horší.

Když se tedy bavíme o zhoršení v prohlížeči X, je to totéž, jako bychom hovořili o zlepšení v prohlížeči Y. Pokud jde o slovo odříznutí, v Hlavenkově článku jsem si ho nevšiml.

3. Marek Prokop: Díky za komentáře

7. 02. 2004 12:26

Přátelé, děkuji vám za četné komentáře, které mi k tomuto příspěvku posíláte a zároveň se vám omlouvám, že je nezveřejňuji. Téma bylo intenzivně diskutováno jinde a nemá smysl opakovat stále stejná stanoviska. Posílat komentáře můžete samozřejmě dál, rád si je přečtu, ale počítejte prosím s tím, že zveřejněny téměř jistě nebudou.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.