Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Umožňuje CSS oddělení struktury a vzhledu?

9. 01. 2004

Dave Shea v článku Abstracting CSS (Mezzoblue, 7.1.04) uvažuje, kam až nám kaskádové styly dovolí dojít v oddělení vzhledu od struktury. Zatím jsme v půli cesty. CSS nás už sice osvobodilo od značek font a tabulek pro layout, v (X)HTML se ale zato množí třídy, divy a spany. Také pořadí obsahu v kódu je častěji výsledkem vleklé zákopové války než přímočaré volby.

Přitom by tomu tak být nemuselo. CSS umožňuje prakticky úplnou kontrolu nad vzhledem i v případě, že v HTML není žádný class, žádný <div>, žádný <span>. Stačí chytře poskládat pár pokročilých selektorů a pak už jen maličkost - 100% podíl prohlížečů, které těmto selektorům rozumějí.

Marek Prokop, 9. 01. 2004 01:29, Pošli komentář

Komentáře

1. Robert Madaj:

9. 01. 2004 02:40

Dokonca časť elementov dokumentu (stránky) je v drvivej časti prípadov totožná z logiky svojej funkcie a účelu. Pri návrhu layoutu stránok ich prakticky vždy rozlišujeme na niekoľko elementov:

  • titulka,
  • menu,
  • hlavna časť,
  • pätička...

Pritom každá z týchto častí býva na rôznych stránkach realizovaná odlišným kódom v dokumente. Taký je súčasný stav.

2. Marek Prokop: Části obsahu

9. 01. 2004 17:12

Souhlasím s Robertem, že je vhodné v rámci stránky rozlišovat logické části obsahu. Ne každé použití značky <div> je zbytečné. Škoda, že je značka <section> navržena až do XHTML 2.0, takže se jejího uplatnění v praxi asi brzy nedočkáme.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.