Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Jak navrhovat fasetovou klasifikaci pro web

6. 01. 2004

Fasetová klasifikace často reprezentuje strukturu webu nejlépe. Mimořádně detailní návod jak fasetovou klasifikaci navrhovat a používat na webu publikoval William Denton pod názvem How to Make a Faceted Classification and Put It On the Web v listopadu 2003 (via Sigia-l). Vynikající je i rozsáhlý seznam zdrojů, byť ne všechny jsou k dispozici online.

Netušíte, co to fasetová klasifikace je? Nechme to vysvětlit autora:

Předpokládejme jednoduchý příklad: víno. Každé víno má určitou barvu. Pochází z určitého místa. Je vyrobeno z konkrétní odrůdy (nebo směsi) révy. Známe jeho ročník. (…) Mohli bychom sestavit seznam všech vín, ale byl by hrozně dlouhý a nepraktický. Na webu by to znamenalo rolovat obrazovkami nekonečných podskupin. Těžko by se to používalo, těžko by se v tom hledalo. S fasetami můžeme sestavit pár kategorií, které ve své kombinaci víno plně popíšou: barvu, původ, odrůdu, ročník, apelaci, objem, cenu.

Marek Prokop, 6. 01. 2004 08:26, Pošli komentář

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.