Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

22. 12. 2003

Dušan Janovský: do roka dotáhnu Interval

Dušan Janovský, známý pod přezdívkou Yuhů jako autor populární online příručky Jak psát web, poskytl minulý týden rozhovor magazínu LUnet.sk. Vysvětluje v něm, proč na webu publikuje, co si myslí o vývoji v oblasti prohlížečů a brousí si zuby na návštěvnost Intervalu.cz. O návštěvnosti hovoří i v souvislosti s blogováním:

Cenu má blog o čemkoliv. Hlavní motivace pro autora ale není návštěvnost nebo ohlasy, ale možnost vyjádřit se. Dobrý blog vzniká jakoby zevnitř, jako tekoucí láva z natlakované sopky. Normálně láva vytéká sama, ale pokud ji budeš chtít čerpat, nepůjde to.

… Správný blog vzniká z nabídky myšlenek, ne z jejich poptávky. Přesně opačně než blogy fungují zpravodajské servery: píšou, protože je čtenáři chtějí číst. A zanikají, když je čtenáři nečtou. Blogy naopak zanikají, když je autoři už nechtějí psát…

Marek Prokop, 22. 12. 2003 10:51, Trvalý odkaz, Pošli komentář

25 % obchodů trápí zákazníky malým písmem

Čtvrtina z 60 elektronických obchodů, na něž se zaměřila nedávná studie společnosti Future Now, používá velikost písma, která se obtížně čte i lidem pod 35 let. V článku Customer-Focused Excellence (ClickZ, 19.12.03) to zmiňuje Bryan Eisenberg a přidává toto vysvětlení:

Proč obchodníci výchozí písmo trochu nezvětší? To je jednoduché. Navrhnou vzhled před tím, než se rozhodnou, jak do něj bude včleněn text. Pak vyberou velikost písma tak, aby se tam nějak vešlo.

Obávám se, že u nás by podobná studie přinesla výsledky ještě mnohem horší. Právě teď si nevybavuji žádný český elektronický obchod, ve kterém bych delší texty mohl číst při výchozí velikosti písma bez zvýšené námahy.

Marek Prokop, 22. 12. 2003 4:34, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.