Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

06. 12. 2003

Pozor na laboratorní použitelnost

Teoreticky použitelnější web nemusí vždy také lépe prodávat. Hezkým příkladem dvou elektronických obchodů s módním zbožím to dokládá Bryan Eisenberg v článku Does Usability Actually Sell Anything? (ClickZ, 5.12.03). Testování použitelnosti ukázalo, že se zákazníkovi daří najít a objednat konkretní zboží v prvním obchodě desetkrát lépe než ve druhém. Přesto je ten druhý obchodně úspěšnější. Jak je to možné?

Eisenberg si to vysvětluje chybně navrženým testem, který se zaměřil na nalezitelnost konkrétně určeného výrobku, aniž by bral v potaz skutečné chování zákazníků. Ti totiž v obchodě s módním zbožím jen zcela výjimečně hledají modrou hedvábnou blůzu. Místo toho se raději nechávají ovlivnit momentálními pocity a nakupují impulzivně. Právě to si druhý obchod uvědomil a svůj design tomu přizpůsobil.

Marek Prokop, 06. 12. 2003 11:51, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.