Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

12. 11. 2003

Provozovat web v cizím jazyce není hračka

Tvořit a spravovat obsah webu v rodném jazyce je náročná práce a s cizojazyčnými verzemi je to ještě horší.

Když Gerry McGovern psal svůj poslední článek The dangers of publishing your website in another language (New Thinking, 10.11.03), měl snad před sebou weby malých českých exportérů. Jakoby právě jim jsou určena tato slova:

Nejste-li schopni profesionálně spravovat web v dalším jazyce, neprovozujte ho. Žádný web je mnohem lepší, než se ztrapnit. Nestačí platit někoho, kdo oním jazykem plnynně hovoří. Nestačí mít ani rodilého mluvčího. Potřebujete někoho, kdo v tom jazyce umí profesionálně psát.

Za pokus o překlad webu do jiného jazyka nedostanete žádné body. Čtenář, který si přeložený web přečte, od vás nebude nakupovat proto, že jste to aspoň zkusili. Když čtu špatnou angličtinu, smýšlím špatně i o organizaci, která tak píše. Nevzbudí ve mě důvěru.

Mnohokrát jsem si ověřil, jak pravdivé tvrzení to je. Bohužel, mnohokrát jsem si ověřil i to, že mu majitelé webů nevěří. Neúspěch svého webu si vykládají špatným designem nebo tím, že na Internetu nikdo nenakupuje. Nevidí, že je obsah webu špatný, neaktuální a nepřesvědčivý. Nevěří, že jejich web nejde nalézt a že jejich emailům není rozumět.

Nakonec web potichu umře a jeho majitel si jen povzdechne: Já jsem hned říkal, že ten Internet bude k ničemu.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 12. 11. 2003 17:06, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Povinná registrace odhání zákazníky

Na WebmasterWorldu začala debata o tom, proč lidé opouštějí nákupní košíky. Diskutující zde zatím nejčastěji udávají tyto důvody:

  • povinná registrace,
  • příliš vysoká cena dopravy,
  • potvrzení objednávky (zadáním čísla karty) před zobrazením ceny za dopravu.
Marek Prokop, 12. 11. 2003 0:56, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.