Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

25. 10. 2003

Amazon buduje největší knihovnu na světě

Zákazníci internetového knihkupectví Amazon.com. mohou od včerejška vyhledávat knihy nejen podle názvu, autora, anotace, apod., ale i podle jejich plného textu. Amazon pro tento účel již digitalizoval 120 tisíc titulů a brzy chce zpracovat celou svou několikamilionovou nabídku.

Problém autorských práv je vyřešen tím, že se ve výsledcích vyhledávání zobrazí jen krátký úryvek. Uživatel si poté může přečíst vybranou stránku jako obrázek a případně listovat na stránky další. K elektronické verzi textu se nedostane. Podrobnosti se dozvíte přímo na Amazonu, pozadí projektu popisuje rozsáhlý článek The Great Library of Amazonia (Gary Wolf, Wired News, 23.10.03).

Snad moc přeháním, když si myslím, že tento unikátní projekt může práci s informacemi změnit podobně revolučním způsobem jako kdysi knihtisk. Až Amazon svou digitální knihovnu dokončí, nebude problém vyhledata publikace vydané kdekoli na světě, prolistovat pár stránek a podle nich se rozhodnout o koupi.

Marek Prokop, 25. 10. 2003 13:16, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.