Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

20. 10. 2003

Vystřízlivění z personalizace

Vystřízlivění z personalizace naznačuje zpráva Jupiter Research nazvaná Beyond the Personalization Myth. Obsáhle z ní cituje Paul Festa v článku Report slams Web personalization (CNET News.com, 14.10.03) a Gerry McGovern od ní odpíchl svůj dnešní článek Why personalization hasn't worked (New Thinking). Dovolím si pár závěrů přetlumočit:

  • Ve většině případů může personalizaci nahradit dobrá navigace.
  • Provoz personalizovaného webu je oproti běžnému dynamickému webu více než čtyřikrát dražší.
  • Přes 25 % zákazníků si odmítá web přizpůsobit z obavy ze zneužití informací o svém chování. Stejný počet se ze stejného důvodu odmíta na webech registrovat.
Marek Prokop, 20. 10. 2003 15:50, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Interval.cz chválí Dobrý web

Za První Dobrý web v Čechách označil Dobrý web Vilém Málek ve své dnešní recenzi (Interval.cz). Vzhledem k velkému D v titulku má jistě pravdu. Jinak ovšem doufám, že oslavná óda (za kterou ti, Viléme, upřímně děkuji) vyvolá podezíravou reakci čtenářů, ti se na Dobrý web vrhnou a začnou ho v komentářích kritizovat. Bylo by to fajn, protože konstruktivní kritiky není nikdy dost.

Marek Prokop, 20. 10. 2003 10:50, Trvalý odkaz, Pošli komentář

České weblogy na PDA

Jiří Bureš v rozsáhlém testu prověřoval, jak vypadají České a slovenské weblogy na PDA (conBLOG, 18.10.03). Výsledkem testu tentokrát není žádný žebříček, ale konkrétní postřehy o kladech a záporech jednotlivých blogů a ukázky sejmutých obrazovek. Je to zajímavé čtení, ze kterého se můžete poučit, jak použitelnost stránek (nejen weblogů) vyladit pro PDA a další miniaturní zařízení.

Jedna z reakcí mi připoměla starší spor o textové verze (viz Má mít web textovou verzi? Ne!, Sova v síti, 9.3.03). Filip Rožánek si totiž v komentářích stěžoval, že byla u jeho Bloku testována verze primárně určená pro osobní počítače a nikoli speciální textová verze pro PDA. Odpověď Jiřího Bureše přesně vystihuje můj názor a stojí za ocitování:

Každý z uvedených weblogů je pro osobní počítače určen primárně. Nebo ne? Jasně že ne. Je určen pro návštěvníky. A ti k nim mohou přistupovat ze zařízení, které se jim hodí.

Mnoho blogů žádné „spešl“ verze nemá. Proč taky, když to jde jinak (a v podstatě samo). Já jsem hodnotil nabízenou/známou adresu. Kolik lidí se bude na malé obrazovce PDA, mobilu nebo na hlasovém výstupu pídit po speciálním odkazu?

Marek Prokop, 20. 10. 2003 1:49, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.