Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

14. 09. 2003

Pavel Šimek o budoucnosti Flashe

Na včerejší zprávu o prvním výsledku patentového sporu Microsoft vs. Eolas týkajícího se pluginů v prohlížečích reagoval známý český odborník na Flash Pavel Šimek následující úvahou.

Pokud by opravdu tato absurdní patentová komedie vedla až k tomu, že z nejpoužívanějšího prohlížeče (a tím prakticky z Webu vůbec) zmizí obsah kombinující webové standardy s Flashem, mohlo by to paradoxně Flashi pomoci. Lépe řečeno pokročilému využití Flashe jako aplikační platformy (a o to jde jak společnosti Macromedia, tak i většině flashových vývojářů).

Stačilo by pouhé zavedení dialogového meziokénka pro přerušení onoho „plynulého zážitku“ a znamenalo by to takové obtěžování uživatele, že by ze dne na den zmizely flashové reklamní bannery. A s nimi i pošramocená pověst této technologie mezi uživateli. K vymření by také asi byly odsouzeny drobné a většinou samoúčelné flashové komponenty (menu, apod.) doplňující webové stránky. Tvůrci internetového obsahu by byli nuceni dělat tlustou čáru mezi Webem a Flashem, nejspíše tak, že by se svět Flashe odehrával v úplně samostatném okně.

Vše by také nejspíš spělo k prosazení samostatného prohlížeče, resp. klienta pro flashový obsah, zcela nezávislého na Webu (ostatně Macromedia Central už netrpělivě přešlapuje za dveřmi). Dokážu si představit, že budu-li si chtít v budoucnu přečíst noviny, otevřu webový prohlížeč, a budu-li chtít pracovat se svým bankovním účtem nebo si zahrát s přáteli scrabble, otevřu prohlížeč flashový.

Na řadě mobilních zařízení by zřejmě ještě pravděpodobněji byl Flash Player primárním softwarovým vybavením a byla by snaha, aby přebíral i úlohu WWW prohlížeče (v nové verzi 7 již začal s podporou CSS1…).

Není tedy nutné vidět zas tak černě budoucnost v důsledku případného násilného rozvodu Webu s „cizorodými“ technologiemi…

…jenže pak jsem se probudil a v ranních zprávách jsem se dočetl, jak zase Microsoft vyzrál nad verdiktem soudu, a že tudíž vše zůstává při starém. ;-)

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Pavel Šimek, 14. 09. 2003 , Trvalý odkaz, Pošli komentář

Jak prodávat na Internetu

Skoro všechny články o tom, jak prodávat na Internetu, jsou líbivě napsané bláboly. Ten zbytek pojednává téma sice odborně a seriózně, leč pro běžného obchodníka nesrozumitelně. Třetí, téměř neexistující skupinu reprezentuje článek Making Sales on the Internet (Search Engine Guide, 10.9.03). Scottie Claiborne v něm stačilo necelých 800 jasných slov na vše podstatné, co by měl začínající internetový obchodník vědět.

Marek Prokop, 14. 09. 2003 1:07, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.