Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

24. 08. 2003

Kvíz na nedělní noc: najděte Sovu na Atlasu

Některé katalogy a vyhledavače informace nevyhledávají, nýbrž ukrývají. Po Seznamu se k tomuto pojetí přihlásil i Atlas.

Před chvílí jsem vás prosil o JyxoRank Sovy. Už ho znám (weblog 163, úvodní stránka 173), takže mi ho prosím neposílejte. Mám pro vás však nový, ještě dobrodružnější úkol. Zkuste najít úvodní stránku Sovy v síti v katalogu Atlas. Není to tak jednoduché, jak by se mohl na první pohled zdát.

Začnete-li dotazem sova v síti, Atlas stránku najde fulltextem (via Jyxo) a přidá informaci, že se nachází v kategorii Počítačové rady a návody. Odkaz však míří do zcela jiné kategorie, konkrétně Počítače > Recenze. Ve skutečnosti je to jedno, protože Sova není ani v jedné z nich. Jak je vidět, koncepce zavedená nedávno Seznamem, podle které katalogy a vyhledavače neslouží k nalézání nýbrž k hledání, získala dalšího následovníka.

Doplněno 25.8.2003 2:41: Marek Horák (Sluníčko Sáhl po Googlu a Sovu na Atlasu objevil v rubrice Počítače > Internet > Rady, návody, která však kupodivu z nadřízené kategorie Počítače > Internet (a asi ani odjinud) není dostupná. Jsem tupec. Mělo mne napadnout, že když hledám na Atlasu, musím si na to vzít Google.

Marek Prokop, 24. 08. 2003 21:41, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Weblogy se v Jyxu nehledají

Jiří Bureš v pátek zkoumal JyxoRank českých weblogů. Napočítal při tom 14 weblogů, které mají JyxoRank větší než sto. Z žebříčku, ve kterém uvedl i průměrný denní počet návštěv dle TopListu, vyplývá velmi malá korelace mezi JyxoRankem a návštěvností. Evidentně lidé nehledají weblogy v Jyxu.

Mimochodem, přestože je Sova podle jisté metodiky weblog měřeným TopListem, v Jiřího žebříčku není. Pokud náhodou půjdete kolem s nainstalovaným Jyxo Toolbarem, koukněte se mi na JyxoRank a pošlete mi ho, prosím. Mně se to nechce instalovat.

Marek Prokop, 24. 08. 2003 19:42, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Obsah a design nelze oddělovat

Content? Or Dis-content? (Digital Web Magazine, 22.8.03). Tento příznačný a těžko přeložitelný název dal Garth A. Bucholz své úvaze o webovém obsahu a jeho vztahu k designu. Podle Bucholze nelze obsah a design oddělovat. Obojí je naopak třeba navrhovat současně a provázaně.

Pro služebně mladší či zapomětlivé čtenáře připomínám, že GA.Bucholz je zakladatelem contentologie, viz též Už není pochyb, jsem stižen contentologií (Sova v síti, 26.2.03). Jeho další články naleznete v archivu Contentology.com.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 24. 08. 2003 10:16, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.