Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

17. 08. 2003

O výhodách XHTML a zakletém Yuhůovi

Dušan Janovský pátrá po výhodách XHTML. Dokud žádné nenajde, bude prasetem. Zkusím mu tedy jednu nabídnout.

Nedělní večer si můžete zpestřit úvahami, zda je Yuhů prase. Otázku vznesl Josef Petrák (Je Yuhů prase? Snad ne… IVTlog, 13.8.03) a samotný Yuhů neboli Dušan Janovský potvrdil, že prase je (Jsem rozhodně prase. Yuhůův weblog o webu, 15.8.03). Ve sporu však nejde o domácí zvířata, nýbrž o praktické přínosy XHTML. Dušan, žádné výhody neznaje, je raději prasetem. Kdyby znal, možná by se stal člověkem.

Jeden argument Dušanovi nabídnu: XHTML je jednodušší než HTML. Samozřejmě, pokud už člověk umí HTML a pak přechází na XHTML, musí se učit něco nového. Pokud se ale učí rovnou XHTML, je to hračka. Několikrát jsem si to ověřil u klientů, po kterých chci, aby v XHTML něco psali. Následující tabulka pro lepší představu srovnává pár příkladů z výuky HTML a XHTML:

HTML XHTML

Značky pište malými nebo velkými písmeny, jak vás zrovna napadne. Validátoru to bude jedno, v některých prohlížečích vám však možná nebudou fungovat některé styly.

Značky pište malými písmeny.

Atributy sice nemusíte vždy uzavírat do uvozovek, ale raději to dělejte. Když to někdy neuděláte, validátor sice nic nepozná, ale některé odkazy a formuláře pravděpodobně přestanou fungovat.

Atributy vždy uzavírejte do uvozovek.

Většina značek je párových, tj. musejí mít uzavírací značku. Těchto xy (následuje seznam) však uzavírací značku mít nemusí. Když ji nenapíšete, validátor nic nepozná, ale pokud uděláte v kódu ještě nějakou jinou chybu, třeba překřížené značky, bude se vám hledat dost obtížně. Když ji nenajdete, zmatete možná vyhledavače a některé prohlížeče.

Všechny značky musí být ukončeny.

Možná namítnete, že i HTML můžu učit podle druhého sloupce. Můžu, jenže validátor pak některé chyby neoznámí a klient velmi rychle přestane věřit buď mně, nebo validátoru. Přitom validátor je to jediné, čím si je schopen zkontrolovat, zda něco nenapsal špatně. Nevalidní (X)HTML je možná dobré pro profesionály, ale amatérovi nic jiného než validita nezbývá.

Marek Prokop, 17. 08. 2003 17:41, Trvalý odkaz, Pošli komentář

50 argumentů pro elektronické knihy

Už nějaký čas se nakročuji k tomu, že některé své delší texty vydám vlastním nákladem v elektronické podobě jako e-book. Pro papír se mi to totiž píše strašně špatně - žádné hypertextové odkazy, nemožnost rychlé aktualizace, atd. O výhodách elektronických knih mne teď znovu přesvědčil David Rothman v příspěvku Why e-books beat out p-books: 50 arguments for boosters (TeleRead, 10.8.03). (Tip: Martin „DigiWeb“ Kopta)

Marek Prokop, 17. 08. 2003 12:40, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Obchodníkům se nelíbí jejich vlastní e-shopy

Pokud se majitelé elektronických maloobchodů (e-retailers) vydají nakupovat sami k sobě, moc spokojeni nejsou. V průzkumu, který uspořádal American Customer Satisfaction Index (ACSI), sami sobě přidělili 63 bodů ze sta, což je méně, než kolik dostali od skutečných zákazníků. Více informací v článku Study finds Internet retailers unhappy with own online shopping experiences (Linda Rosencrance, Computerworld, 12.8.03).

Marek Prokop, 17. 08. 2003 2:24, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.