Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

31. 07. 2003

Pozor na duplicitní stránky

Pokud se na stejnou stránku odkazujete více odkazy s různým URL, Google už si najde způsob, jak vás vytrestat.

Google je přesný jak hodinky a neodpustí člověku žádnou chybu. Na webu Lucky Glass máme stránkovaný výpis zboží z databáze. Celkem logicky začíná první stránkou a celkem logicky si přeji, aby Google na klíčovou frázi shodnou pro všechny stránky výpisu našel právě tuto první stránku. Jenže on najde pátou. Udělal jsem totiž chybu a hned vám vysvětlím jakou.

Na konci každé stránky výpisu je navigace, která např. na stránce druhé vypadá takto (odkazy nejsou funkční):

Go to page: Previous 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6   Next

Na první pohled je vše v pořádku. Uživatel má dvě nejpravděpodobnější volby (o stránku vpřed a vzad) nejvíc po ruce, zároveň ale může přeskočit na jakoukoli stránku. Vidí též, na které stránce se nachází, neboť její číslo není odkaz. Přesto je tam chyba.

Problém je v tom, že na krajní stránky 1 a 6 vede z této navigace po šesti odkazech, kdežto na vnitřní stránky 2, 3, 4 a 5 po sedmi odkazech. Těmto vnitřním stránkám tedy Google přiřadí vyšší PageRank, považuje je za důležitější a ve výsledcích hledání je upřednostní.

Samozřejmě, na první stránku vede ve skutečnosti z jiných částí webu odkazů víc, jenže zde je právě zakopaný pes. Tyto další odkazy totiž nemají žádný parametr (serverový skript to pak chápe jako první stránku), kdežto odkazy ve stránkové navigaci mají parametr pgn=1. Google to bere jako dvě různá URL s duplicitním obsahem, vybere si z nich jen jedno a to druhé včetně PageRanku zahodí.

Možná je to trochu atypický příklad. Velmi často se ale principielně stejná chyba objevuje v odkazech na home page. Někde je v odkazu jen doména, jinde doména + jméno souboru (třeba index.htm). V takovém případě opět dochází k naředění PageRanku a příslušná stránka se ve vyhledavači umístí hůře.

Marek Prokop, 31. 07. 2003 17:33, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.