Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

16. 07. 2003

Dokument nebo aplikace II

Pavel Šimek již dlouho tvrdí, že na webové dokumenty a aplikace je třeba pohlížet odděleně. Vývoj mu dává za pravdu.

Zajímavý komentář připojil Pavel Šimek k mému článku Konec Internet Exploreru: další valka, nebo vleklé příměří? z pondělní Lupy. Dovolím si část citovat:

Otázka je, jaký podíl bude mít WWW na celkovém dění na internetu. Podle mě menší než dnes. Vrátí se k prapůvodní myšlence globální knihovny dokumentů. K tomu budou bohatě stačit ty webové technologie, které zvládá IE6. Bude sílit důraz na strukturování dokumentů, sémantiku, metadata, vyhledávání, atd.

Z WWW se ale přesunou do jiného světa aplikace. Pro banky, fotoalba, všemožné on-line editory a mnoho dalších aplikací, o kterých dnes ještě netušíme, hypertext není vhodné uživatelské rozhraní a pro řadu z nich není ani HTTP vhodný protokol.

Raději si ale Pavlův příspěvek přečtěte celý a ověřte si tak aktuální názor autora výborného staršího článku Dokument nebo aplikace (Sova v síti, 15.10.01).

Marek Prokop, 16. 07. 2003 16:19, Trvalý odkaz, Pošli komentář

PDF je příšera z Černé laguny

V posledním Alertboxu PDF: Unfit for Human Consumption (14.7.03) se Jacob Nielsen věnuje formátu PDF. Vyjmenovává jeho nevýhody pro čtení online a jeho nevhodnost nasazení na Webu dokládá i nespokojeností uživatelů vyjádřenou v průzkumech. Zároveň ovšem připouští význam PDF pro tisk informací na papír. Mimochodem, vhodnosti PDF pro tisk využívá na svém webu např. IBM, když v něm prezentuje tiskové verze publikovaných článků.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 16. 07. 2003 16:00, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Podle čeho uživatelé hodnotí stránky

Podle výzkumu společnosti STEM/MARK z počátku roku 2003, hodnotí čeští uživatelé webové stránky zejména podle přehlednosti a účelnosti, podle praktické využitelnosti informací, jejich rozsahu a aktuálnosti. Pokud vím, jedná se o první výzkum tohoto druhu v ČR. Referuje o něm Petr Žižka v článku Bombastická grafika kvalitní obsah nenahradí (Interval.cz, 15.7.03).

Zkušenosti ze zahraničních průzkumů nás však učí, že mezi přiznanými a skutečnými kritérii hodnocení stránek bývá určitý rozpor. Např. se předpokládá, že vzhledem stránek se uživatelé řídí víc, než si sami připouštějí.

Marek Prokop, 16. 07. 2003 15:00, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.