Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

07. 06. 2003

Velikost písma - máte, co jste chtěli

Veřejné mínění mne dotlačilo k tomu, že jsem Sově upravil definici velikosti písma. Zda je to správný krok, se teprve uvidí.

Dušan Janovský si stěžuje, že Sova v síti nedovoluje čtenářům s Inernet Explorerem pohodlené zvětšení písma (Šťouchání do Sovy 2/3, Yuhůův weblog o webu, 4.6.03). Není sám. Občas si stěžují i jiní. To, co chybí, nejsou stížnosti, nýbrž řešení. Pokud jde o mne, ideální řešení pro tento případ neznám. Znám jen kompromisy.

  1. Velikost písma nemusí být určena vůbec, resp. může být nastavena na 100%. Tomu ovšem musí být důsledně přizpůsoben design stránky, neboť výchozí písmo je pak v IE/Win opravdu hodně veliké (16px). Tento způsob používám pro naše firemní stránky, kde je jiný font, jen dva sloupce a navíc s plně plovoucí šířkou. Zde na Sově by to vypadalo příšerně.

  2. Velikost písma může být nastavena v pixelech. Aby pak šla měnit i v IE/Win, musel bych implementovat přepínání velikosti JavaScriptem. Toto řešení používá např. Netscape DevEdge a v jejich Redesign FAQ si můžete přečíst proč. Kdo má IE/Win s vypnutým JavaScriptem. má smůlu. Kdo nekonvenční přepínátko přehlédne, má smůlu také.

  3. Velikost písma může být definována klíčovými slovy. Ty se ale chovají v různých prohlížečích různě. Abych dosáhl shodného výsledku, jako nyní, musel bych pro IE/Win nastavit x-small, pro ostatní small. Zatím si nejsem jist, jak přesně to udělat.

  4. Konečně lze nastavit velikost písma i na méně než 100 %. V principu je to ale hloupost, neboť tím vlastně říkám, aby se písmo zobrazilo menší, než si přeje uživatel, který si třeba ve svém prohlížeči výchozí velikost vědomě nastavil.

Jak vidíte, všechny způsoby mají nějakou vadu. Po delším zvažování jsem z nich vybral ten poslední a základní velikost písma nastavil na 80%. Ne snad proto, že toto řešení považuji za nejlepší, ale proto, že mne zajímá, co mu budete říkat. Těším se na vaše názory, komentáře a další stížnosti.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 07. 06. 2003 23:58, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Jeffrey Zeldman o webových standardech

A Conversation With Jeffrey Zeldman On Web Standards, rozsáhlý, šestistránkový rozhovor se zakladatelem hnutí Webstandards a autorem nové knihy Designing With Web Standards, vyšel včera v Meet The Makers. Otázky Zedmanovi kladl Brian Alvey.

Marek Prokop, 07. 06. 2003 10:30, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.