Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

29. 05. 2003

Pravda weblogů

Ještě vás nepřestala bavit bitva o weblogy mezi českými bloggery a některými webovými magazíny? Chcete vstoupit do některé z četných diskusí o subjektivitě a objektivitě weblogů náležitě argumentačně vybaveni? Pak si nenechejte ujít článek The truth of weblogs (KMWorld, květen 2003). David Weinberger, v něm mj. píše:

Ojektivita je určitě důležitá, ale je to jen jeden z mnoha užitečných způsobů nahlížení na svět. […] Objektivita vypadá obzvlášť dobře, je-li jedinou alternativou subjektivita. […] Web nám však dává novou možnost: intersubjektivitu.

Tak vidíte, intersubjektivita. Není to ona multisubjektivita, o která psal včera KyberŠmok?

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 29. 05. 2003 18:26, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Co je co ve světě metadat?

Metadata, řízený slovník, ontologie, taxonomie,… Nevíte jistě, co všechna ta slova znamenají? Pak vám přijde vhod slovníček pojmů z oblasti metadat, který sestavil Victor Lombardi. Hesel je v něm zatím sice poskrovnu, o to podrobněji jsou však vysvětlena a nechybí ani příklady, obrázky a odkazy na další zdroje. (via ia/)

Marek Prokop, 29. 05. 2003 17:41, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Zkontrolujte si navigaci

Výborný Essential Navigation Checklists for Web Design (SitePoint, 29.5.03) sestavila Marta Eleniak. Všímá si nejenom běžných konvencí samotné navigace (umístění, textace), ale i strukturování webu do sekcí a stránek. Projděte si podle tohoto seznamu své weby a pokud ještě máte místo na nástěnce nad svým pracovním stolem, právě tento soupis tam patří.

Marek Prokop, 29. 05. 2003 10:55, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Zajímá vyhledavače pořadí obsahu?

První pravidlo SEO zní: neoptimalizujete pro vyhledavače, optimalizujte pro lidi.

V úterý jsem zde popsal způsob libovolného Řazení obsahu v tabulkovém layoutu a včera Dušan Janovský odpověděl příspěvkem Mezi řádky tabulky (Letem světem). Píše v něm, že hlavním důvodem, proč mít důležitý obsah na začátku stránky, je optimalizace pro vyhledávače, a pozastavuje se nad tím, proč jsem to čtenářům Sovy zatajil.

Inu, důvod je prostý. Já totiž nevím, zda moderní vyhledavače opravdu pořadí obsahu v dokumentu zajímá. V odborné literatuře a fórech se traduje, že ano, ale osobně jsem to nikdy neověřoval. Už léta se totiž snažím uspořádat informace na stránkách sestupně podle jejich důležitosti a chybí mi tedy srovnání, co by se stalo, kdybych to neudělal.

Pokud má tok informací v dokumentu pro vyhledavače skutečně význam, je to jen důkaz mé oblíbené teze, že co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledavače a že SEO je jen dobrá přístupnost a informační architektura.

Marek Prokop, 29. 05. 2003 8:35, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.