Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

27. 05. 2003

Řazení obsahu v tabulkovém layoutu

Kontrola nad tokem obsahu není jen doménou CSS layoutů. Pořadí sloupců lze řídit i v tabulkovém layoutu.

Jednou z často uváděných výhod CSS layoutů je plná kontrola nad řazením obsahu dokumentu i v případě, že má být vizuálně uspořádán jinak. Ve skutečnosti se však ve srovnání s tabulkovým layoutem nejedná o nic nového. I v tabulce lze totiž pořadí sloupců určit prakticky libovolně. Následující příklad ukazuje vizuální prohození dvou slouců:

<table>
  <tr>
    <td></td>
    <td rowspan="2">
      <!-- Pravý sloupec -->
      hlavní obsah stránky
      ...
    </td>
  </tr>
  <tr>
    <td>
      <!-- Levý sloupec -->
      navigace
      ...
    </td>
  </tr>
</table>

Jaké jsou výhody tohoto uspořádání? Nejdůležitější informace můžete umístit na začátek dokumentu, kde je ocení zejména majitelé zařízení, která interpretují tabulky lineárně (některé handheldy, mobilní telefony a čtečky pro nevidomé). V běžném prohlížeči může při pomalém připojení pomoci i to, že se důležitější část stránky načte dříve. Příkladem jsou třeba křišťálové lustry LuckyGlass.

Marek Prokop, 27. 05. 2003 15:38, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Bloggeři o blogování

Mirek Zeman se ptal pěti českých bloggerů (Gentleman, Marigold, Pooh, Pixylophone, Sova v sítiVosa na jazyku), proč blogují, co jim blogování přináší, kolik je stojí času a jak vidí budoucnost weblogů. Odpovědi pak shrnul v článku Strasti a slasti autorů weblogů (Lupa, 27.5.03) a přiložil je i v původní nezkrácené verzi.

Jak se zdá, všichni blogují jen tak pro radost a nic od toho neočekávají. Pro slávu a pro prachy se s tím zřejmě mořím jenom já.

Marek Prokop, 27. 05. 2003 13:36, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.