Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

25. 05. 2003

Christina Wodtke a špička ledovce

Další pokračování seriálové recenze knihy Information Architecture: Blueprints for the Web.

Popisky jsou špičkou ledovce. Tak nazvala Christina Wodtke jednu z podkapitol své knihy Information Architecture: Blueprints for the Web. Je to moc hezké přirovnání, i když překladem slova labels jako popisky poněkud ztrácí na srozumitelnosti. Pokusím se krátce vysvětlit, o co jde.

Informační architekt by měl hned na úvodní stránce poodhalit informační bohatství, které web obsahuje. Přesvědčit návštěvníka, že právě zde určitě najde to, co hledá. Musí to udělat ale opatrně, neboť navrší-li na úvodní stránku nebo do hlavní navigace skutečně vše, vyjde mu nepřehledná změť, která návštěvníka spiše odradí než navnadí.

Zde přichází na řadu idea špičky ledovce. Navigace není jen navigací, nýbrž i jakýmsi vzorkem obsahu skrytého hlouběji. Popisky, tj. texty odkazů, hrají zásadní roli. Jsou-li navrženy dobře, návštěvník ihned pochopí, co leží pod hladinou. Jsou-li navrženy špatně, návštěvník se buď ztratí ve složité spleti odkazů, nebo odejde v domění, že web nenabízí to, pro co si přišel.

Předešlý díl seriálu: Christina Wodtke o plánování webu (24.5.03).

Marek Prokop, 25. 05. 2003 20:07, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Jak jde BlogTalk

Pokud stejně jako já postrádáte čerstvé zprávy od naší výpravy z právě probíhající vídeňské konference o blogování BlogTalk, zkuste některý z dvacítky weblogů, které referují přímo z centra dění. Mezi ty nejznámější patří eJournal (Dan Gillmor) a Joho the Blog (David Weinberger).

Marek Prokop, 25. 05. 2003 10:53, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.