Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

22. 04. 2003

CSS předmětem sporu osobností

Ostrou slovní potyčku o CSS mezi pány Winerem, Pilgrimem a Zeldmanem zaznamenal a velmi rozumně okomentoval Simon Willison. Je hezké vidět, že spory tohoto typu nejsou výsadou pouze českého Internetu. Pro nás navíc není bez zajímavosti, že Simon v komentáři zmiňuje favelet zobrazující vypočítané styly Petra Staníčka.

Marek Prokop, 22. 04. 2003 17:08, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Jsou všechny weblogy opravdu weblogy?

Některé české weblogy se svým formálním uspořádáním již více podobají klasickým webzinům.

V souvislosti s předchozím příspěvkem o analýze Jiřího Bureše mne napadlo, kolik českých weblogů je vlastně skutečnými weblogy. Definic je mnoho a všechny jsou poměrně vágní, přesto však skoro všechny významné zahraniční blogy splňují dvě formální charakteristiky:

  1. Příspěvky jsou řazeny chronologicky a na titulní stránce jsou vždy celé.
  2. Každý příspěvek má svůj trvalý odkaz směřující do archivu.

České weblogy mívaly zpočátku problém s druhým pravidlem, poslední dobou však častěji nacházím případy porušování toho prvního. Příspěvky sice bývají řazeny chronologicky, ale na titulní stránce nejsou publikovány celé. Čtenář zde najde pouze jakýsi perex, či spíše začátek příspěvku a chce-li číst dále, musí kliknout.

Upřímně řečeno, moc se mi to nelíbí. Nejde samozřejmě o to, že takový „weblog“ přestává být formálně weblogem a stává se spíše webovým magazínem. Jde o to, že je to nepraktické. Chápu, je-li na samostatné stránce delší článek, ale typické blogové příspěvky jen výjimečně přesáhnou 200 slov. Když navíc přihlédnu k celkovému malému objemu týdenního obsahu, jedná se podle mého názoru jen o hloupé vítězství redakčních systémů nad zdravým rozumem.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

  • Jiří Bureš: Trochu bych nesouhlasil s bodem, který se týká úplnosti uvádění příspěvků…

  • David Bureš: Požadavek Marka, aby weblogy měly všechny příspěvky na hlavní stránce, který je založen jen na tom, že to tak dělají v zahraníčí, je podle mého nepraktický a neopodstatněný

  • Lukáš Mižoch: Musím s autorem souhlasit, zrovna dnes jsem na ODP zamítl žádost serveru CzechNET.tk o zařazení do kategorie odborných blogů…

Marek Prokop, 22. 04. 2003 0:58, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Periodicita českých weblogů

Jiří Bureš vydal další analytickou zprávu o českých weblozích. Tentokrát ho zajímala periodicita vydávání (conBLOG, nedatováno, podklady pocházejí ze 17.4.03) a některé odvozené veličiny. Z výsledků vyplývá, že téměř tři čtvrtiny ze sledovaných weblogů publikuje nové příspěvky obden nebo častěji, za týden pak průměrný weblog vydá osm až deset příspěvků.

Ačkoli Jiřího závěry nepochybně v souhrnu mají statistickou hodnotu, o jednotlivých weblozích mnoho nevypovídají. Vycházejí totiž z obsahu titulních stránek weblogů v jediný zvolený den a nepostihují tak četné výkyvy ve frekvenci aktualizací i počtu příspěvků.

Marek Prokop, 22. 04. 2003 0:58, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.