Weblog pro webmastery a webdesignéry
22. 04. 2003
CSS předmětem sporu osobností
Ostrou slovní potyčku o CSS mezi pány Winerem, Pilgrimem a Zeldmanem zaznamenal a velmi rozumně okomentoval Simon Willison. Je hezké vidět, že spory tohoto typu nejsou výsadou pouze českého Internetu. Pro nás navíc není bez zajímavosti, že Simon v komentáři zmiňuje favelet zobrazující vypočítané styly Petra Staníčka.
Jsou všechny weblogy opravdu weblogy?
Některé české weblogy se svým formálním uspořádáním již více podobají klasickým webzinům.
V souvislosti s předchozím příspěvkem o analýze Jiřího Bureše mne napadlo, kolik českých weblogů je vlastně skutečnými weblogy. Definic je mnoho a všechny jsou poměrně vágní, přesto však skoro všechny významné zahraniční blogy splňují dvě formální charakteristiky:
- Příspěvky jsou řazeny chronologicky a na titulní stránce jsou vždy celé.
- Každý příspěvek má svůj trvalý odkaz směřující do archivu.
České weblogy mívaly zpočátku problém s druhým pravidlem, poslední dobou však častěji nacházím případy porušování toho prvního. Příspěvky sice bývají řazeny chronologicky, ale na titulní stránce nejsou publikovány celé. Čtenář zde najde pouze jakýsi perex, či spíše začátek příspěvku a chce-li číst dále, musí kliknout.
Upřímně řečeno, moc se mi to nelíbí. Nejde samozřejmě o to, že takový „weblog“ přestává být formálně weblogem a stává se spíše webovým magazínem. Jde o to, že je to nepraktické. Chápu, je-li na samostatné stránce delší článek, ale typické blogové příspěvky jen výjimečně přesáhnou 200 slov. Když navíc přihlédnu k celkovému malému objemu týdenního obsahu, jedná se podle mého názoru jen o hloupé vítězství redakčních systémů nad zdravým rozumem.
Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku
Jiří Bureš:
Trochu bych nesouhlasil s bodem, který se týká úplnosti uvádění příspěvků…
David Bureš:
Požadavek Marka, aby weblogy měly všechny příspěvky na hlavní stránce, který je založen jen na tom, že to tak dělají v zahraníčí, je podle mého nepraktický a neopodstatněný
Lukáš Mižoch:
Musím s autorem souhlasit, zrovna dnes jsem na ODP zamítl žádost serveru CzechNET.tk o zařazení do kategorie odborných blogů…
Periodicita českých weblogů
Jiří Bureš vydal další analytickou zprávu o českých weblozích. Tentokrát ho zajímala periodicita vydávání (conBLOG, nedatováno, podklady pocházejí ze 17.4.03) a některé odvozené veličiny. Z výsledků vyplývá, že téměř tři čtvrtiny ze sledovaných weblogů publikuje nové příspěvky obden nebo častěji, za týden pak průměrný weblog vydá osm až deset příspěvků.
Ačkoli Jiřího závěry nepochybně v souhrnu mají statistickou hodnotu, o jednotlivých weblozích mnoho nevypovídají. Vycházejí totiž z obsahu titulních stránek weblogů v jediný zvolený den a nepostihují tak četné výkyvy ve frekvenci aktualizací i počtu příspěvků.
Další příspěvky weblogu
- Předcházející den: 21. 04. 2003
- Následující den: 23. 04. 2003
- Celý měsíc
- Posledních pět dní