Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

09. 04. 2003

Javascript a přístupnost stránek

Spojení Javascriptu a přístupnosti stránek je opředeno mýty a tajemstvím. Řešení však existuje.

Ojedinělý materiál na téma Javascript a přístupnost stránek publikoval Peter-Paul Koch pod názvem JavaScript and accessibility. Ojedinělý nejenom proto, že přehledně a fundovaně shrnuje známé problémy a jejich řešení, ale také proto, že poměrně kriticky hodnotí své předchůdce:

Bohužel, většina stránek, které jsem na téma Javascript a přístupnost četl, jsou dosti neurčité a nekompletní. Ponejvíce citují či parafrázují doporučení W3C WAI a silnými slovy zdůrazňují potřebu přístupných stránek, avšak podat praktické informace se jim většinou nedaří.

Sám Koch je skeptik a v jednoduchá řešení evidentně nevěří, když píše:

Nejsou obecná pravidla. Dostat Javascript a přístupnost do souladu lze pouze vyhodnocením každého jednotlivého skriptu a odvozením konkrétního řešení přístupnostních problémů, které přináší.

Přesto však u Kocha obecnější a hlavně praktické rady naleznete. Zejména v části, ve které klasifikuje různé typy skriptů podle jejich dopadu na přístupnost a navrhuje vhodná řešení, a dále v části věnované událostem (events). Text je navíc plný kvalitních odkazů, které by také neměly ujít vaší pozornosti.

Marek Prokop, 09. 04. 2003 14:48, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Nová stránka 1

<title> – nejdůležitější prvek kvalitní webové stránky. To na mne pravidelně pokřikuje HTML validátor W3C. Jenže jedna věc je si tuto zásadu přečíst (byť i několikrát denně) a druhá věc je vidět tento drastický obrázek (jen pro silné povahy!). Zkusit můžete i FrontPage a případně jeho českou verzi. Snad jsem vás vyděsil natolik, že už na <title> nikdy nezapomente. (via Mark Pilgrim)

Marek Prokop, 09. 04. 2003 10:48, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Shrnutí příspěvků - ano, či ne?

Zvýší krátká shrnutí obsahu před příspěvky přehlednost a čitelnost weblogu? Toť otázka.

Vážím si vašeho času a zvlášť si vážím času, který věnujete četbě Sovy. Navíc mi stále vrtá hlavou ten článek o webu pro dyslektiky (Sova v síti, 7.4.03), jehož doporučení se ovšem vztahují i na normální čtenáře. Proto jsem zkusil na začátek všech delších příspěvků vložit krátké shrnutí jejich obsahu. To by vám mělo pomoci rychle rozlišit, zda je pro vás příspěvek zajímavý, nebo zda raději nepřeskočíte na další.

Tak si to alespoň představuji. Je ale možné, že vás budou shrnutí naopak otravovat, zdržovat a mást. Sice jsou krátká (do 200 znaků), ale i tak trochu zvětší objem stránky a třeba budou vadit modemistům. Bez vaší pomoci to nedokážu odhadnout. Proto jsem připravil bleskovou anketu a prosím vás o váš názor. Je jen na vás, zda tu shrnutí zůstanou, či nikoli.

Anketa

Přejete si zobrazovat krátká shrnutí před příspěvky weblogu?

Rozhodně ne
Je mi to jedno
Ano, jen před delšími příspěvky
Ano, před všemi příspěvky

Anketu jsem výše nazval bleskovou, protože ji nechám běžet jen dva dny. Pak, podle jejích výsledků, shrnutí buď zůstanou, nebo půjdou pryč. Pokud byste chtěli shrnutí zachovat, ale navrhujete jiné grafické odlišení, dejte mi vědět. Posluchače čteček pro nevidomé a čtenáře malých, mobilních displejů prosím, aby mi případně dali vědět také, pokud chtějí za shrnutí umístit přímý odkaz na další příspěvek.

Děkuji za vaše názory a ať se vám Sova hezky čte.

Aktualizováno 12.4.03: Hlasování již bylo ukončeno a výsledky vyhodnoceny.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

  • Je vytváření stručného výcucu z obsahu u příspěvků v blogu užitečné? Myslím, že ano, a začínám to používat, píše Petr Staníček ve Web & CSS blogu.

  • Názor Jiřího Bureše přináší conBLOG. Je zde možné k tématu i diskutovat

Marek Prokop, 09. 04. 2003 2:10, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Medvědí udělátka

Test rychlosti připojení k internetu, generátor hesel a další online pomůcky nabízí nová sekce pooh.cz nazvaná util@pooh.cz. Mezi další nástroje, jejichž nabídku chce Medvídek Pů průběžně rozšiřovat, patří testování náchylnosti serveru na cross site scripting, RSS validátor a odstraňovač znaků CR/LF z textu.

Marek Prokop, 09. 04. 2003 0:25, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.