Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

20. 03. 2003

Google bombarduje Irák!?

…alespoň by se tak zdálo ze sejmuté obrazovky, kterou předevčírem zveřejnil Michael Barrish ve svém weblogu Oblivio. Pravděpodobně se však nejedná o dílo vnějšího hackera, ale spíš o mystifikaci. (poslal Adam Hauner)

Skutečným kouzlem nechtěného ovšem působila reklama, která nedávno běžela na jednom americkém serveru. Pod statickým textem Message from our sponsor, který v záhlaví stránky uvozoval dynamicky rotující reklamu, se totiž každou chvíli objevoval banner s obrovským nápisem: Don't attack Iraq!.

Že by Saddám sponzoroval americké servery?

Marek Prokop, 20. 03. 2003 20:16, Trvalý odkaz, Pošli komentář

CZilla - Mozilla pro CZesko

Dnes byla veřejně zahájena činnost projektu CZilla, jehož cílem je česká lokalizace Mozilly (již k dispozici), uživatelská podpora a osvěta v oblasti webových standardů. Stránky projektu jsou úhledné, velmi přehledně vystavěné, zkrátka radost pohledět. Jejich autorům bych snad jen doporučil, aby se na ně podívali s vypnutými styly a přečetli si o vnitřní navigaci dokumentu (Sova v síti, 10.3.03).

Marek Prokop, 20. 03. 2003 19:33, Trvalý odkaz, Pošli komentář

EasyBlog

Nejsem sám, komu se líbí myšlenka off-line nástroje pro správu weblogu. Zatímco já jsem ale vsadil na PPWizard, Libor Krayzel vytvořil zcela samostatný program EasyBlog. Osobně jsem ho sice nezkoušel, z popisu se však zdá, že se jedná o velmi jednoduchý nástroj určený zejména těm, kteří se nechtějí příliš trápit technickými záležitostmi, včetně HTML. Snad proto se ani autor netrápí validitou stránek EasyBlogu (v době vydání 27 chyb), trvalými odkazy na jednotlivé příspěvky a pestřejšími možnostmi generování archivu a navigace. Jedná se ovšem zatím jen o alfa-verzi, takže nechme EasyBlogu čas na další vývoj a popřejme mu do budoucna mnoho úspěchů.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 20. 03. 2003 19:02, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Webová typografie

O sazbě textu (typografii) na Webu bylo napsáno již mnohé. Málokdo však jde tak do hloubky jako Jim Byrne ve své sérii na MCU. Z plánovaných tří článků zatím vyšly dva:

  1. Understanding web typography - an introduction (28.11.02)
  2. Accessible web text - sizing up the issues (18.3.03)

První se zabývá obecnými zásadami práce s písmem ve specifickém prostředí Webu, zdůrazňuje proměnlivost klientských prostředí a vede čtenáře při rozhodování, jakou rodinu písma (font) zvolit pro jaký účel. Druhý článek pojednává velmi podrobně o velikosti písma – jakou velikost písma nastavit (a zda ji vůbec nastavovat), proč používat relativní jednotky namísto absolutních, apod.

Oba články jdou opravdu do hloubky, probírají téma ze všech možných úhlů a obsahují též odkazy na mnoho dalších zdrojů, včetně studií a výzkumů zaměřených na čitelnost textu. Český čtenář však nesmí zapomenout na specifika výběru písma pro česky psané stránky (viz např. Nejlepší definice písma v CSS), neboť problematiku různých kódových sad Byrne neřeší. (via Accessify)

Marek Prokop, 20. 03. 2003 11:14, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.