Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

11. 03. 2003

Navigace na stovce českých webů

Unikátní studii dnes publikoval Martin Kopta pod názvem Základní navigaci uživatelé ignorují (Lupa). Název je sice trochu zavádějící (jak je Martinovým zvykem), ale to je asi to jediné, co lze článku vytknout. Martin vás nejprve seznámí s tím, co už možná znáte od Nielsena, se základní klasifikací navigace. Pak ale přejde k tomu, co zatím určitě neznáte: zastoupení různých typů navigace ve vzorku sta českých webů a výsledky uživatelského minitestu na příkladu webu ČNB.

Spolu s ostatními díly Martinovy rozsáhlé Studie o českém webu patří tento článek do knihovničky každého webdesignéra.

Marek Prokop, 11. 03. 2003 12:20, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Volné seznamy a uživatelská kategorizace

Informační architektura není žádná věda. Tedy, je to věda, ale jak jste se mohli přesvědčit před týdnem ve hře na otázky, její metody jsou často jednoduché a do návrhu webu je může snadno vtělit každý. Dnes vám představím další takovou metodu, metodu volných seznamů (free-listing method), resp. představí vám ji Rashmi Sinha v článku Beyond cardsorting: Free-listing methods to explore user categorizations.

Metoda volných seznamů vám pomůže vymezit pojmovou doménu (semantic domain) a částečně odhalí i její strukturu. Zjistíte, jaké pojmy lidé řadí do určité skupiny, jaká pro ně používají pojmenování (uživatelský slovník) a jakou podobnost mezi nimi shledávají (což naznačuje směr dalšího členění).

Celá metoda je založena na tom, že uživatele (vzorek o jednotkách až desítkách respondentů) požádáte, aby jmenovali vše, co podle nich do dané domény patří. Sinha jako příklad uvádí všechná běžně se vyskytující zvířata. Zbytek už je jen chytrá hra s čísly, která vám umožní nahlížet na zjištěné výsledky z různých, pro informační design zajímavých úhlů.

Marek Prokop, 11. 03. 2003 2:16, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Martin Michálek úplně nahý

Do naha se vysvlékl Martin Michálek. Přesněji řečeno, svlékl svůj weblog, aby Medvídkovi Pů navzdory dokázal:

…že vzhled není ani nejzákladnější, ani funkce webu. Přispěju již jen praktickým příkladem a dočasně dávám ty barevné serepetičky okolo pryč, otevírám jádro pudla, svlíkám se donaha (ehm… svůj web, pardon). A teď — řekněte, chybí tady nějaká důležitá věc, kvůli které tuto stránku navštěvujete?

Nechybí, odpovídám za sebe, i když ti havíři se mi moc líbili.

Marek Prokop, 11. 03. 2003 1:05, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.