Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

25. 02. 2003

Converter, aneb lekce z internetového marketingu

Jiří Bureš na svém webu conVERTER uvedl do provozu online převodník jednotek. Teď si jistě řeknete, že jsem se zbláznil, když zde na tuto aplikaci odkazuji. Převod z bytů na kilobyty webmasteři přeci zvládnou z hlavy a převádět furlongy na vídeňské lokty nepotřebují. Ale kdepak, nezbláznil jsem se – conVERTER online je totiž dobrý příklad velmi účinné taktiky internetového marketingu.

Chcete-li dostat návštěvníky na své stránky, máte v zásadě dvě možnosti. Buď budete platit jako mourovatí za proužkovou reklamu, optimalizaci pro vyhledavače a další formy placené propagace, nebo zkusíte některou z metod partyzánského (guerilla) či virového (viral) marketingu. V tom druhém případě nepotřebujete peníze, ale nápady. A conVERTER online je přesně takový dobrý nápad. Proč?

  • Lze ho nabízet na webu zdarma,
  • je prospěšný široké cílové skupině,
  • není těžké ani nákladné ho realizovat,
  • snadno se propaguje pomocí vyhledavačů.

Navíc se dá předpokládat, že kromě přímé návštěvnosti přinese i hojnost zpětných odkazů a tím získá vysoký Google PageRank, který pak lze případně směrovat do jiných projektů. Ostatně, pokud se zkusíte zeptat Googlu na online unit conversion, zjistíte, že v globálním měřítku není Jiří Bureš zdaleka jediný, kdo tento nápad měl.

Aby se však conVERTER online mohl stát opravdu dokonalým virovým perpetuem mobile na návštěvnost a PageRank, měl by ho autor doplnit o pár prvků podporujících šuškandu, např.:

  • Formulář pro převod jednotek by se měl odesílat metodou GET, aby bylo možné se na konkrétní výsledky převodů odkazovat z jiných stránek, posílat odkazy elektronickou poštou, atd.

  • Posílání výsledků převodu elektronickou poštou by mělo být aktivnějí podpořeno odkazem (formulářem) ve stylu „Odešli výsledky emailem.“

  • Neměla by chybět možnost doporučit aplikaci známému, uložit stránku do záložek, atd.

Zbývá jen dodat, že conVERTER je nekomerční projekt, takže výše uvedené rady budou Jiřímu Burešovi zřejmě k ničemu. Ovšem kdyby něco takového bylo na webu např. obchodu s nářadím pro kutily, knihkupectví prodávajícího školní učebnice, nebo soukromého gymnázia…

Marek Prokop, 25. 02. 2003 2:34, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.