Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

21. 02. 2003

Větší písmo? Žádný problém!

Čas od času si někdo z vás postěžuje, že zde, na Sově, nejde v Internet Exploreru pro Windows měnit velikost písma. Vždy si při takové příležitosti dám předsevzetí, že překopu už dost zastaralý stylový předpis Sovy a velikost písma v něm definuji jinak než v pixelech a vždy na to nakonec nenajdu čas.

Včerejší diskuse v konferenci webdesign mi ale připoměla, že weblog Sovy v síti používá CSS signature (viz Podepište svůj web CSS signature) a že zde tedy uživatelské nastavení vzhledu není vůbec problém, alespoň pro tak šikovné webmastery, jakými určitě jste. Takže, používáte-li Internet Explorer pro Windows, máte-li volné dvě minuty a chcete-li něco udělat pro své oči, postupujte takto:

 1. Kdekoli na svém lokálním disku si založte nový stylový předpis (třeba muj_styl.css) s tímto obsahem:

  #sovavsiti-cz {
    font-size: 80% !important;
  }
 2. V Internet Exploreru zvolte z menu Nástroje příkaz Možnosti Internetu. V dialogovém okně, které se otevře, klepněte na tlačítko Usnadnění.

 3. Otevře se vám další dialogové okno (Usnadnění přístupu) a v tom do pole Předloha se styly zadejte cestu ke stylovému předpisu vytvořenému v kroku 1 a zaškrtněte volbu Formátovat dokumenty pomocí vlastních předloh se styly.

 4. Všechna dialogová okna potvrďte a je to hotové. Na první pohled se vám sice pravděpodobně nic nezmění, ale když nyní zkusíte příslušným příkazem prohlížeče měnit velikost písma, bude to fungovat.

Do vytvořeného stylového předpisu si samozřejmě můžete dát cokoli, např. nastavit jiný font, jinou základní velikost písma v pixelech, jinou barvu pozadí, atd. Jen dbejte na to, abyste všechny selektory psali jako kontextové, se #sovavsiti-cz (odpovídá HTML prvku <body>) na začátku. Tím zajistíte, že pravidla budou platit jen pro weblog Sovy v síti a nikde jinde.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

 • Petr Staníček: považuji CSS-signatury za sice zajímavý, ale v obecné praxi k ničemu nepoužitelný nápad. (Velikost písma a alibismus)

 • Martin Michálek: Než psát příspěvek možná bylo lepší sednout si ke svému CSS předpisu a upravit ho tak, aby si uživatelé tu velikost mohli měnit standardně. (machla.creativity.cz, 21.2.03 17:22)

Marek Prokop, 21. 02. 2003 2:23, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.