Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

13. 02. 2003

Citování, citace a citáty

Bloggeři, stejně jako autoři vědeckých publikací a podobné podezřelé existence, v hojné míře odkazují či přímo citují nejrůznější zdroje. I na webu by tak měli činiti standardním, příslušnými normami upraveným způsobem. Jak takový způsob vypadá, vysvětluje Vilém Málek v článku Citace převážně prakticky (Interval.cz, 12.2.03).

Přiznám se, že až dosud jsem ten správný způsob neznal, ačkoli se ho již dlouho snažím vylákat z Martina Kopty. Ten toto tajemství evidentně zná, ale z nějakého záhadného důvodu si ho zatvrzele nechává pro sebe. Proto se zde na Sově můžete setkat sice s obsahově kompletním popisem zdrojů (autor, název článku, název magazínu, datum vydání), ale v jiném uspořádání, než uvádí Málek. Teď váhám, zda u svého způsobu (autor: název článku, zdroj a datum v závorce) zůstat, nebo přejít na správný, kde jsou jednotlivé části oddělené tečkami, což je zejména uvnitř textu mnohem méně přehledné.

Ještě jedna poznámka. Článek je sice velmi užitečný, ale prosím vás, nedejte na Málka a neřiďte se jeho radou, abyste se podívali do zdrojového kódu článku, jak on citace vyznačuje. Pokud jde totiž o HTML, je vedle jak ta jedle, plete si <cite><q> a o <blockquote> zřejmě nikdy neslyšel.

Marek Prokop, 13. 02. 2003 0:52, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Andy King o rychlosti

Andy King, zakladatel serveru WebReference.com, nedávno vydal knihu Speed Up Your Site: Web Site Optimization. Je proto logické, že právě okolo rychlost načítání stránek se točil rozhovor s Andy Kingem, ve kterém otázky kladli různí čtenáři WebWord.com. A nejsou to nezajímavé otázky, např.:

  • Kdybyste měl na optimalizaci webu jen hodinu ročně, co byste za tu hodinu udělal a proč?

  • Jaká je finanční návratnost optimalizace webu?

  • Které významné weby jsou nejlépe optimalizované?

  • Mám stránky s dlouhým textem a zajímá mne, kdy je mám rozdělit na samostatné stránky. Jaký je optimální počet slov jednotlivého HTML dokumentu?

Marek Prokop, 13. 02. 2003 0:52, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Značka <label>

Jiří Bureš se inspiroval Simonem Willisonem (a ten pro změnu Peterem Van Djickem) a sestavil namátkovou statistiku využívání prvku <label> na webových stránkách. Najdete ji v článku HTML: Používáte label? (conBLOG, 12.2.03) spolu se stručným vysvětlení, k čemu je <label> dobrý a jak ho používat.

Marek Prokop, 13. 02. 2003 0:52, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Absolutní polohování v relativně polohovaných předcích

Ve svém článku Relativní absolutismus aneb létající základy bloků v CSS mi Petr Staníček připisuje zásluhu za to, že jsem mu otevřel oči, jak to ve skutečnosti je s absolutním polohování prvků majících relativně polohovaného předka (hovořím samozřejmě o CSS). Tedy, aby mi nezůstal v ruce černý pixy (pardon, Petr) toho nejchytřejšího, musím prohlásit, že tento objev jako první na českém Webu učinil Míra Kučera již na přelomu let 2000-2001, kdy zkoušel cvičně převést Interval.cz na beztabulkový CSS layout (doufám, že se nemýlím a že mně Yuhů, který začal s CSS layouty dávno před Zeldmanem, nevynadá).

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

  • Yuhů se ozval, nenadával, ale upozornil, že Pixyho nynější objev, zmínil již v červenci 2000 ve svém návodu CSS pozicování. Zároveň vyjádřil naději, že nás Pixy s nově nabytou znalostí od nynějška zřejmě zavalí ještě úžasnějším stylováním než doposud, a že se na to prý těší. (Doplněno 17.2.2003 21:21)

Marek Prokop, 13. 02. 2003 0:52, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.