Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

06. 02. 2003

Google změnil postoj k atributu alt

Nejprve fakta: Google, který ještě nedávno obsah atributů alt značky img indexoval, po lednové aktualizaci databáze (skončila cca. před týdnem) zaujal k altům poněkud ambivalentní postoj. Je-li obrázek odkazem (<a href="…"><img alt="…" …></a>), obsah atributu alt indexován je. Není-li obrázek odkazem, alt indexován není.

Snadno si to můžete sami ověřit např. na této stránce. Požádáte-li Google, aby našel v doméně sovavsiti.cz frázi váš rádce, nenajde nic, ačkoli je tento text obsažen v atributu alt logotypu na každé stránce. Naopak, hledáte-li na Sově text powered by blogger, který je alternativním textem k ikoně Bloggeru, výsledky dostanete. Jediný rozdíl mezi oběma obrázky je ten, že zatímco první není odkazem, druhý jím je.

Jen pro pořádek, zkusíte-li podobný text na Jyxo, zjistíte, že tento vyhledavač neindexuje atributy alt vůbec.

Nyní komentář (přeskočit komentář): první má reakce na tuto inovaci Googlu byla zaskřípění zubů. Chvíli před tím jsem totiž od grafika obdržel hotové záhlaví jednoho webu, který jsem vymýšlel s vědomím, že Google alty indexuje. Druhá má reakce byla pohoršení. Vždyť touto úpravou Google kvůli padouchům, kteří zneužívají alt k nečistým SEO praktikám, znehodnocuje práci těch webmasterů, kterým leží na srdci přístupnost stránek pro nevidomé a pro uživatele textových prohlížečů.

Jenže pak jsem si uvědomil, že Google vlastně tímto krokem nevidomým pomáhá. Sice již nenutí webmastery, aby používali smysluplné alty, zato je však o to důrazněji tlačí k tomu, aby text byl vždy skutečným textem a nikoli obrázkem. A spolu s Googlem tento tlak vyvíjí i Jyxo.

Vzkaz od vyhledavačů tedy zní: chcete-li, aby vaše stránky někdo navštěvoval, zapomeňte na obrázky, které nesou relevantní, slovně vyjádřitelnou informaci. Dekorativní obrázky si plácejte na stránky dle libosti (nejlépe jako pozadí prvku pomocí CSS), ale pamatujte, že text je text.

Marek Prokop, 06. 02. 2003 1:31, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Šalanda o McLuhanovi, McLuhan o médiích

Pokud se Marek Šalanda již považuje za konstantní terč mé nevybíravé kritiky, vrazím dnes tomuto jeho pocitu zákeřně kudlu do zad. Markův dnešní článek Člověk, média a elektronická kultura (Interval.cz) totiž musím pochválit, i kdybych nechtěl (a já navíc chci). Jedná se sice „jen“ o recenzi stejnojmenné knihy od Marshalla McLuhana, ovšem o recenzi tak dobře dobře napsanou, jak se to na českém Internetu vidí málokdy. Poutavě, přesvědčivě, s hezky volenými citáty.

Jen doufám, že Marek při psaní ctil novinářskou etiku a ta kniha za to opravdu stojí, protože já si ji určitě koupím.

Marek Prokop, 06. 02. 2003 1:28, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Rychlé odkazy

Marek Prokop, 06. 02. 2003 1:26, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.