Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

26.12.02

Fasety a řízený slovník

Pánové Karl Fast, Fred LeiseMike Steckel na sebe vzali obtížný úkol a začátkem prosince v magazínu Boxes and Arrows slibili, že napíší seriál, ve kterém srozumitelně a s ohledem na praxi vysvětlí problematiku faset, fasetové klasifikace a řízených slovníků. Minulý týden začali svůj slib plnit článkem What Is A Controlled Vocabulary?. Pokud si zatím nejste jisti, o čem informační architektura je a jaký je její význam pro moderní webdesign, neměli byste si nechat tento seriál ujít.

Vložil Marek Prokop v 17:46. Trvalý odkaz

Deset nejotravnějších chyb roku 2002

Den před Vánoci zveřejnil Jacob Nielsen ve svém Alertboxu Top Ten Web-Design Mistakes of 2002. S některými v článku uvedenými chybami se setkávám velmi často i u nás a do tohoto desatera bych je nepochybně zařadil také:

  • příliš velká pevná šířka stránek nutící uživatele k horizontálnímu rolování,
  • malé písmo, které nejde v Internet Exploreru pro Windows zvětšovat,
  • javascript v odkazech místo platných URI.

Jsou zde však i chyby, které bych považoval za méně závažné, nebo méně časté (absence ceníků na B2B webech, „hloupé“ vyhledavače, nevhodné dotazy ve FAQ, atd.). Je vidět, že podobně jako celý internet, jsou i chyby webdesignérů za oceánem poněkud pokročilejší než ty naše.

Vložil Marek Prokop v 17:18. Trvalý odkaz

25.12.02

Stránky, které za to nestojí

Po letech jsem se opět dostal na stránku Web Pages That Suck a byl jsem překvapen, že stále ještě žije. Web a kniha, kvůli které vznikl, patřily v mých učednických dobách mezi denně navštěvované svatostánky webdesignu. Proč? Krom toho, že tehdy bylo dobrých zdrojů pomálu, tak také protože tu den co den najdete obdobu Pixyho Blacklistu, respektive neméně poučného Design Not Found. Tady černé listině říkají Daily Sucker, aneb Co je nového ve špatném designu.

Hlavička Window-Target neexistuje, zapomeňte

Pro anglicky čtoucí: Header Window-Target is not a legal entity of RFC 2616 (HTTP/1.1). It is Netscape only extension. It does not function nether within Microsoft Internet Explorer nor within Mozilla. Normálně bych to anglicky nepsal, ale trvalo mi déle než půl hodiny, než jsem zjistil, jaký je pravý stav věcí.

Už delší dobu přesvědčuju Máchala (mimochodem, jaktože je u něj čtvrtou nejhledanější frází moje jméno?), že rozumným nahrazením atributu target je jen hlavička HTTP Window-Target, případně její alternativa v metahlavičkách. Takhle to dopadne pokaždé, když se spolehnete na neoficiální zdroje na webu. Prostě jsem naletěl. Hlavička Window-Target v HTTP neexistuje, vymyslel si ji Netscape pro Navigator 2.0, čemuž také odpovídá seznam prohlížečů, které hlavičku podporují (Mozilla už nikoli). Přestože by se mi líbilo, kdyby daná hlavička součástí kanonického HTTP opravdu byla, nezbude, než řešit otvírání odkazů mezi okny v XHTML 1.1 za pomoci atributu, třeba právě takového:

<a href="http://www.garcon.cz/"
   onclick="if(window.open(this.href,'',''))
      return false;"
   >Garçon</a>

Pozor na dekonstruktéry URL

Pokud sledujete Pixyho weblogy, určitě znáte frašku O eurotelátku Oskárkovi. Pohádkový kýč si žádá všeho dobrého do třetice, proto si myslím, že veselé historky o dekonstrukci URL si zaslouží ještě jednu ukázku, tentokrát to je zajímavá chybová hláška od T-Mobile (dokonce pod HTTPs). Určitě vám nemusím říkat, že do textu chybové hlášky si můžete vepsat i libovolnou značku HTML, takže si případně na účet T-Mobile můžete zašpásovat podobně jako nedávno jistý anonym s tutorialem Intervalu. (via Pooh) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 02:11. Trvalý odkaz

23.12.02

Veselé Vánoce!

Nepředpokládám, že bych dnes a zítra ještě blogoval, takže vám všem přeji veselé Vánoce, hodně dárků, štěstí a lásky.

Vložil Marek Prokop v 10:53. Trvalý odkaz

Weblog jako nástroj pro správu znalostí

Vyčerpávající pohled na weblog jako nástroj pro správu znalostí (knowledge manegement) podává Sébastien PaquetUniversité de Montréal v článku Personal knowledge publishing and its uses in research publikovaném před týdnem v Knowledge Board. První díl článku představuje vynikající shrnutí toho, co to jsou weblogy, jejich historie, forem a významu. Druhá část už se pak zaměřuje specificky na oblast správy znalostí a význam weblogů pro vědeckou a technickou práci. Článek je velmi inspirující pro každého, kdo publikuje odborně zaměřený weblog (např. jako je tento), nebo o tom zatím jen uvažuje.

Vložil Marek Prokop v 10:51. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.