Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

6.12.02

Více než čtvrtina odkazů posílá čtenáře z domovské stránky na cizí weby

Tak překvapivě jsem musel zformulovat závěr měření provedeného na domovských stránkách českých webů. Pořád přemýšlím nad tím, proč lidé tak hodně riskují. Ano, v případě weblogů je to vlastnost pochopitelná. Z weblogu Sovy vede dokonce 72 procent odkazů vně, ale když třeba Interval vynakládá tak velké částky na autorské honoráře, proč z 13 procent odesílá čtenáře hned u dveří pryč a pouze ze 14 procent odkazy vedou na aktuální články a téměř tři čtvrtiny odkazů sice vedou dovnitř, ale na aktuální obsah ne?

Je to jako kdyby v Bořivojově ulici na pražském Žižkově stál před restaurací vyvolávač a část hostů posílal ke konkurenci, část by pustil ke stolu, a ostatní by zval na prohlídku svého parkoviště, kanceláří a přístřešku s popelnicemi. Na Lupě vyjde můj článek až v půl sedmé ráno, ale vy už si těď můžete spočítat, jak jste na tom s odkazy na svých stránkách. (Pokud používáte i jiné domény třetí úrovně než jen www, měřte odkazy na stránce v druhé doméně. ;-) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 03:38. Trvalý odkaz

5.12.02

Dnes byla založena konference o SEM a o SEO

(Aktualizováno 6.12.02 14:50: Obě konference se sloučily a platí již jen ta druhá, tj. seo@nawebu.)

Je s podivem, jak rychlý obrat v posledních dnech vzala tématika ovlivňování výsledků vyhledavačů na českém webu. Dnes dokonce vznikly dvě elektronické konference: jedna o vyhledavačském marketingu na Pandoře, druhá o pár minut později k uzpůsobení webu pro vyhledavače na serveru nawebu.cz.

Třeba se konečně dozvím, proč moje osobní stránky mají stejný GPR jako Interval.

NB: Právě jsme se s Markem dohodli, že jediná správná konference o vyhledavačích je ta u Krausů. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 15:12. Trvalý odkaz

Sdilejte smysluplně

Většinou se snažím na Sově odkazovat jen na dobré příklady, ale když už tu máme takovou konkurenci jiných skvělých českých weblogů, necítím ten tlak, abych každý den přinesl z lovu rybu (podle toho taky Sova vypadá, že osiřela). Krom toho mě vyloženě těší, když si myslíte, že -mrk- je jen Markem vymyšlený virtuální kamarád. Tentokrát ale mám odkaz, u kterého opravdu stojí za deklamaci staré známé: děti, tohle raději nezkoušejte.

Ve weblogu Anila Dashe jsem si pln očekávání přečetl záznam Syndication formats? a dopadlo to přesně tak, jak jsem si zasloužil. Prosímvás, HTML je jazyk sémantický, takže nelze libovolně měnit smysl jeho značek. Nebo možná ano, ale to by potom byl argot. Anil Dash přišel s velmi zajímavou myšlenkou, že kdyby se tvůrci blogů dohodli, že nadpisy budou uzavírat do <h3> a stálé odkazy do <p>… Kdosi tam pak navrhnul dokonce nové značky jako <headline> míchané přímo do kódu (také vám to připomíná WebSpy?). Takhle prosím ne. Ještě možná pochopím připojení dohodnutých tříd, aby se tedy daly snadno všechny blogy převádět jedním XSLT. Ale řekněme si otevřeně: Kdo něco takového potřebuje. RSS je přecijen RSS.

Přípodotek k návěstím odkazů

V předchozím záznamu Marek odkazuje k Tantekovi Çelikovi, a ač je to článek poučný, nemohu se zbavit dojmu, že příště by Tantek měl napsat o vhodném obsahu návěstí title. Pokud totiž jako Tantek budete do návěstí psát Permalink nebo jako my na Sově Trvalý odkaz na příspěvek z 03:50, záložky pořízené z těchto odkazů budou mít opravdu „smysluplný“ název. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 03:50. Trvalý odkaz

1.12.02

Anorektické kotvy

V nejednom blogu (včetně tohoto – zatím) naleznete častý nešvar, který Tantek Çelik půvabně nazval anorektické kotvy, přesněji v originální grafické a jazykové podobě <A>norexic </A>nchors. Jedná se o kotvy chorobně vyhublé proto, že nemají žádný obsah a vypadají tedy nějak takto:

<a name="…"></a>

Léčba, kterou Tantek doporučuje a která hezky ilustruje jeho způsob uvažování o XHTML jako o sémantickém jazyku, je nakonec úspěšná – pacient zemře. (via Zeldman)

Vložil Marek Prokop v 02:44. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.