Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

9.11.02

Podíl obsahu ve stránce

Adrian Holovaty vytvořil skvělý skript GetContentSize, kterým si můžete změřit podíl čistého textového obsahu v celkovém objemu HTML dokumentu. K dispozici je i zdrojový kód skriptu v PHP.

Aniž bych chtěl čísla produkovaná skriptem přeceňovat, o efektivitě kódu nesporně, i když jen přibližně, vypovídají. Posuďte sami:

Vložil Marek Prokop v 11:17. Trvalý odkaz

Nevtíravé DHTML a síla seznamů

Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit dynamické rozbalovací menu a saznamy. Bohužel, na webu převažují ty špatné, jejichž výsledkem jsou nepřístupné a těžkopádně použitelné stránky. Dynamické menu však lze vytvořit i tak, že v prohlížečích s nedostatečnou podporou CSSJS degraduje na plně validní neuspořádaný seznam <ul>. Touto cestou šel Stuart Langridge a vytvořil aqTree (nyní již verze 3).

Vložil Marek Prokop v 10:42. Trvalý odkaz

Pražský Atlas bez tabulek

Pár dní po Živě přišla s validním XHTML kódem formátovaným výhradně kaskádovými styly i regionální verze portálu Atlas. Jak mne ujistil Jirka Lahvička, kterému vděčím za odkaz, funguje ve všech možných prohlížečích, s degradací na čisté HTML v těch, které nedostatečně podporují CSS.

Vložil Marek Prokop v 10:08. Trvalý odkaz

Deset stupňů ke slávě k dokonalosti

Přiznám se, že nejsem optimista, a tak jsem občas realitou příjemně překvapen. Například včera jsem R řekl, že má počkat deset minut a opravdu musela čekat jen dvanáct… Autorka článku Ten Steps to a Perfect Design Partnership Molly Wrightová Steensonová optimistkou asi spíše je. Kdo jiný si může myslet, že spolupráce mezi zákazníkem a webdesignérem může být bezproblémová? Kdo si může myslet, že termíny se dají stihnourt? Kdo souhlasí, ať zvedne ruku a stiskne tlačíko. (via GirlWonder) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:26. Trvalý odkaz

RSS validátor

Čistě náhodou jsem na LucDesku (má nový vzhled) objevil odkaz na RSS Validator. Nevím, co k tomu víc napsat, snad jen, že je to další dobrá služba.

Á propos! Když jsme u těch validátorů, konsorcium před časem spustilo veřejnou βverzi nového validátoru HTML. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:16. Trvalý odkaz

Příručka k uživatelsky směřovanému designu

Už dva dny mě tlačí svědomí, protože vás tu neustále s Markem krmíme odkazy na čisté XHTML, kaskádové styly, sémantický web a kde co všechno, a Garçon si zatím po nocích stlouká vnořované tabulky. Káže víno, pije z louže, řeknete si, ale člověk z lásky udělá i větši přemety. Když jsem zjistil, že pocitu provinění mě nezbaví ani dva večery v hostinci, rozhodl jsem se ďábla vymést z hlavy trapičským čtením technických norem.

Mezi všemi horami textu mě zaujal INUSE 6.2: Handbook of User-Centred Design. V poslední době se roztrhl pytel s knížkami o použitelnosti, přístupnosti a stylování, a každá přijde na čtyřicet dolarů. Proto mě příjemně překvapilo, že existují i volně přístupné texty o vysoké kvalitě a přiměřené hloubce i záběru. Tenhle handbuk vřele doporučuji každému, kdo se stejně jako Garçon nehonosí instituciálním vzděláním v oboru návrhu uživatelských rozhraní. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:03. Trvalý odkaz

8.11.02

Tak co, rostou? Jó, weblogy rostou.

Zdá se, že i na českém webu už weblogy zdomácněly. V konferenci o webdesignu na Grafice je právě kritizován weblog WebSky, jehož podtitul weblog o lidech, společnosti a internetu dává jasně najevo, že pohled na technologie se tu řídí hlediskem společenským. Právě díky WebSky jsem objevil další zajímavé weblogy, ať už jde o graficky zdařilý osobní weblog Lukáše Oborského nebo weblog o tutorialech od Karla Černého či úplně netechnologický blog Máslo. A když si otevřete seznam českých weblogů na BlogTree, zjistíte, že weblogy v češtině opravdu rostou.

Jen houšť! -mrk-

Vložil Martin Kopta v 13:51. Trvalý odkaz

Chystáte se kombinovat jmenné prostory?

Děkuji Jiřímu Malému za vysvětlení jmenných prostorů ve vztahu k definici typu dokumentu. Když teď vím, že dost dobře nemá smysl používat <!DOCTYPE> v dokumentech s více jmennými prostory, zatlačil jsem slzu, za striktní mód Mozilly a Exploreru a vrhnul se na článek Plan to use XML namespaces, Part 1, v němž David Marston podává jmenné prostory lidsky srozumitelnou formou, takže i já docela dobře chápu, proč se je vyplatí používat i na webu. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 13:34. Trvalý odkaz

7.11.02

Redesign Živě

Zatím jen krátce: magazín Živě dnes vyšel s novým designem založeným na kaskádových stylech a téměř validním HTML od Marka NěmceScorpiho. Na hodnocení mi, prosím, ponechejte trochu víc času a zatím se pokochejte diskusí. Děkuji všem čtenářům, kteří mne na redesign upozornili.

Vložil Marek Prokop v 12:45. Trvalý odkaz

Kombinujeme jmenné prostory

V době, kdy jsem se učil XML, řekl jsem si, že nebudu pátrat po kombinaci jmenných prostorů a deklarace DTD. Ale teď jsem na to zase narazil, když čtu ALA. To jako, když kombinuju víc jmenných prostorů, to si mám dopsat vlastní moduly do DTD? A k čemu pak potřebuju ty jmenné prostory? Odpověď jsem se nedočetl ani ve článku Lachlana Cannona Inline XML. Pokud někdo víte, jak je to v XML s DTD při kombinaci více jmenných prostorů, napište mi to, prosím. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 06:32. Trvalý odkaz

Jacob Nielsen hovoří o použitelnosti

Když v druhé světové válce museli nastoupit narychlo vyškolení piloti, hodně letadel havarovalo, protože bylo jejich ovládání příliš složité. Tehdy vnikla použitelnost, neboli usability. To ovšem není zdaleka jediná ze zajímavých informací, které se dočtete v rozhovoru s Jacobem Nielsenem ve včerejším SitPointu. Po pár osobních otázkách (od kdy se věnujete použitelnosti?) se rozhovor stočí k použitelnému webdesignu a Nielsen v něm dokazuje, že to je téma, ke kterému má stále co říci.

Vložil Marek Prokop v 01:23. Trvalý odkaz

6.11.02

Anitra Pavka o přístupnosti a použitelnosti

Anitra Pavka se v článku Accountability of Accessibility and Usability publikovaném v Digital Web Magazine vrátila k případu webu Southswest Airlines nepřístupného nevidomým. Pravidelní čtenáři Sovy již vědí, že v tomto sporu přístupnost prohrála. O to zajímavější je podrobný rozbor, ve kterém Pavka ukazuje, jak málo by ke zpřístupnění a zvýšení použitelnosti v tomto případě stačilo.

Vložil Marek Prokop v 18:22. Trvalý odkaz

Google na Seznamu II.

Markův včerejší záznam o Google na Seznamu mě donutil k pavědeckému experimentu. Pokusil jsem se odhadnout, kolik stránek Google v doméně cz indexuje a zkusil jsem zjistit, kolik českých stránek indexuje mimo naši zemskou doménu. Výsledek jsem potom porovnal s obdobným pokusem na AllTheWeb (používá ho Tiscali). Budete překvapeni, ale Google indexuje zhruba jen pětinu českého webu. Výsledky experimentu si můžete přečíst v diskusi pod článkem Marka Antoše Google se vrací, tentokrát na Seznam, který vyšel, jak jinak než na Lupě.

Ke Google na Seznamu se váže taková perlička. Jak zjistil Jiří Pallas, mimo jiné provozovatel Seznamky, Seznam ve výsledcích vynechával původně tu nejvíce vyhovující stránku.

Přátelé, když teď máme na Seznamu Google, začínají nám v zemích Koruny České veľké preteky v optimalizácii stránok pre vyhľadavačov. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 02:45. Trvalý odkaz

Pixy a jeho blogy

Petr „Pixy“ Staníček se pustil do blogování. A protože není žádné tintítko, troufl si hned na pět weblogů naráz. Osobní weblog ocení milovníci haiku (např. já), ty ostatní jsou určeny webovým nadšencům a profesionálům (např. mně). Jeden je CSS, druhý jen tak o webu. Poslední dva připomínají předrevoluční pionýrské nástěnky „Plamínek chválí, plamínek pálí“ (pamětníci si jistě vzpomenou, ostatní kliknou a pochopí) a jmenují se WhitelistBlacklist.

Málem bych zapoměl: všech pět blogů splňuje Dogma W4.

Vložil Marek Prokop v 02:19. Trvalý odkaz

Novinové weby potřebují dietu

Steve Outing spočítal, že Washingtonpost.com má na úvodní stránce 217 odkazů, 4 fotografie, 13 logotypů a další grafiky, 6 tlačítek, jedno pop-up menu a 2 reklamy. Připadá mu to trochu moc a v článku News Sites Need To Go On Diets tato čísla porovnává s tištěným vydáním.

V podstatě s autorem souhlasím. Možná jsem nějak mentálně postižený, ale online noviny prakticky nečtu, protože se v nich nevyznám. Posuďte sami na příkladu iDNES:

  • 35 obrázků (fotografií, ikon, atd.)
  • 71 odkazů (z toho přes 30 titulků)
  • 4 reklamy
  • 2 formuláře

A teď tištěné vydání MF DNES:

  • 4 obrázky
  • 14 titulků a „odkazů“ dovnitř vydání
  • 2 reklamy
  • 0 formulářů

Zdá se, že tvůrci online novin považují internetové uživatele za mnohem inteligentnější než běžné čtenáře. Jak si jinak vysvětlit, že jim na menší plochu jejich špatně čitelných monitorů (ve srovnání s tiskem) naservírují skoro šestkrát více informací než v novinách a ještě jim to okoření animovanou reklamou.

Vložil Marek Prokop v 01:35. Trvalý odkaz

5.11.02

Hodnota obsahu

Před týdnem jsem odkazoval na článek, ve kterém Gerry McGovern označil webový obsah za nový typ investice. Dnes autor pokračuje úvahou na téma hodnoty obsahu v článku Measuring the value of your content.

Vložil Marek Prokop v 23:49. Trvalý odkaz

Google na Seznamu

Nejoblíbenější český portál Seznam od včerejška používá pro fulltextové vyhledávání Google. Bylo na čase, neboť původní Empyreum už ztrácelo dech, zejména ve frekvenci indexování. Na druhou stranu ale všechny hlavní české vyhledavače indexují v doméně CZ mnohem víc stránek než Google. Vypadá to, že majitelé webů, kteří Google dosud podceňovali, spláčou nad výdělkem.

Vložil Marek Prokop v 23:24. Trvalý odkaz

3.11.02

Kaskádové styly v IE5/Mac

Jistě víte, že jeden z nejpoužívanějších prohlížečů na platformě Apple Macintosh, Internet Explorer 5, se chová jinak než jeho bratři určení pro Windows. Pokud Maca nemáte a nemůžete si odlišnosti sami otestovat, určitě vám přijde vhod článek CSS Hints for Internet Explorer 5, který pro Apple Developer napsal Peter-Paul Koch.

Vložil Marek Prokop v 10:10. Trvalý odkaz

Kaskádující slečny

CSS layout je sice velmi atraktivní, ale zároveň trochu nebezpečná slečna. Jak si ji naklonit a nepřijít při tom k úhoně radí nezkušeným mladíkům Martin Michálek. Sami uvidíte, že ta jeho slečna opravdu stojí za to, takže rady to určitě nejsou špatné. (via Lukáš Oborský)

Vložil Marek Prokop v 09:15. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.