Weblog pro webmastery a webdesignéry
12.10.02
Wired bez tabulek
Wired News je od včerejška pravděpodobně největším a nejnavštěvovanějším webem vytvořeným v čistém XHTML a CSS bez použití tabulek pro layout. Základní informace se dočtete přímo na místě v článku Jona Rochmise Wired News: A Site for Your Eyes. Další detaily poodhaluje hlavní iniciátor redesignu a design manager Terra Lycos Douglas Bowman v rozhovoru na DevEdge. Otázky kladl Bowmanovi CSS guru nad jiné povolaný, Eric A. Meyer, takže rozhovor opravdu stojí za to.
10.10.02
Sova pod Lupou
Sovu v síti a její weblog zahrnul Ladislav Bittner do přehledu magazínů pro vývojáře, který vyšel v dnešní Lupě.
Kešování stránek
Protokolu HTTP a věcem souvisejícím vůbec nerozumím, takže mne velmi zaujal laikům, jako jsem já, krásně srozumitelný Caching Tutorial for Web Authors and Webmasters od Marka Nottinghama, na který jsem právě náhodou narazil. Ještě zajímavější pak je z tutoriálu odkazovaný Cacheability Engine, který vám podrobně vysvětlí, co na konkrétní zadané stránce (samotný dokument i vložené objekty, např. obrázky) bude kešováno a jak.
9.10.02
Pěstujte své webové zákazníky
Čistým technikům asi článek Cultivate Business Relationships On Your Website moc neřekne, ale mně mluví Justin Hitt z duše. Pokud máte web orientovaný na firemní klientelu, pověste si jeho sedm pravidel pro tvorbu přátelských a komunikativních B2B stránek nad svůj pracovní stůl.
Základní principy použitelného rozhraní
Nepochybuji, že chápete nutnost konzistentního stylu, přehledné navigace, logického seskupování úkolů a hierarchizace vizuálních prvků. Přesto neuškodí si tyto základy použitelného uživatelského rozhraní občas zopakovat, tentokrát v podání Ricka Oppedisana na serveru UPA.
7.10.02
Za nepřístupný web před soud
Podle zprávy na law.com žaluje nevidomý Robert Gumson leteckou společnost Southwest Airlines za to, že její web pro rezervaci letenek není přístupný čtecím zařízením pro slepce. Odborníci nyní napjatě čekají, jak spor dopadne. Podle jedněch se americký zákon o invalidech (Americans with Disabilities Act), dle kterého musí být bezbariérová např. kina, divadla a obchodní domy, na internet nevztahuje, podle druhých ano.
Sporů na toto téma již bylo v minulosti více, vždy však došlo k dohodě stran (např. AOL raději svůj portál nevidomým zpřístupnila) a precedens tedy dosud chybí. Kdypak se asi první žaloby tohoto typu objeví i u nás. Že by nebylo co žalovat?
Pondělní Interval
Dnešní Interval.cz přináší hned dva články, které stojí za pozornost. V prvním nastiňuje Jan Dudek první veřejný návrh XHTML 2.0, druhý popisuje rámování tabulek pomocí CSS a napsal ho Jiří Poláček.
Mimochodem, když už na Intervalu budete, přečtěte se také můj článek z minulého týdne Cesta do vyhledávačů za 120 dní. Napsal jsem ho podle zajímavého a velmi praktického diskusního příspěvku Bertieho Keegana z Webmaster World.
6.10.02
404 Not Found
Už podruhé se vracím k tématu hypertextového stavového hlášení 404. I tentokrát vám nabídnu galerie chybových stránek. Galerie plinko.net vám připomene katalog, jenže tenhle se nijak netají tím, že cílové stránky neexistují. Dokonce umožňuje neexistující stránku nechat i zaregistrovat. Zajímalo by mě, jaký má tahle stránka rating ve fultextových vyhledavačích. Podobně pojali svůj úkol i v galerii 404lounge.net, která je ovšem mnohem libější pro oko lačné obrázků, takže po odkazech nejdete úplně na slepo.
Čím déle sleduji chybové stránky, tím více jsem přesvědčen, že jejich návrh je opravdová věda. Na webu patrně není stránky, jejíž smysl a náročnost by jiná přebila. Však také bez přehánění můžeme říci, že chybová stránka patří vedle stránky domovské k nejnavštěvovanějším na webu. -mrk-
Kastovní společnosti na webu
Kastovní společnost je hluboce zakořeněná v jižní Asii, typicky třeba v Indii. Lidé různých kast často hovoří různými jazyky, mají jiná práva a povinnosti, řídí se jinými náboženskými rituály, zastávají ve společnosti různé funkce. Sňatky napříč kastami a možnost vymanit se z vrozené kasty, to jsou věci naprosto nemyslitelné. Snad mě nebudete považovat za odporného socialistu, když přiznám, že kastovní systém považuji za přežitek. Kadému by mělo být umožněno, aby svůj osud směl napřít takovým směrem, na nějž stačí. A to i na webu.
Kolikrát se s kastovním systémem setkáváme na webu? Pokaždé, když stojíme před rozcestím, které se nás dotazuje: zda patříme do flashové nebo textové kasty. Patříte do kasty individuálních investorů, nebo do kasty podílníků fondů? Vyberte si svou kastu, a ať vás ani nenapadne zatoužit po obsahu určené té druhé.
Možná to tvůrci rozcestníků myslí dobře, dají vám na výběr. Ovšem Baron Lane je jiného názoru. Podle něj jsou rozcestníky špatné jako kastovní systém podle mě. :-) Ne, ne. Nepomátl jsem se, proti rozcestníkům nic nemám a předchozí odstavec považujte za nadsázku. Na druhou stranu ale s Lanem souhlasím v tom, že rozcestníky jsou často matoucí a nepatří právě mezi nejpromyšlenější strategie poskytování obsahu. Co z jedné strany můžeme chápat jako svobodu uživatele pokaždé si vybrat svou kastu znovu, z druhé strany vypadá spíš jako obtěžování. Když si uvědomíte, kolikrát už jste odklepli odkaz „žádný flash“, nutně vás napadne otázka: „Sakra, proč si to ten web nemůže zapamatovat a pořád mě tím otravuje?“
Stránky na webu by měly být dost inteligentní, aby si zapamatovaly, že investujete přímo, nikoli prostřednictvím fondů, a neměly by vás neustále zatěžovat výběrem, který jste už léta nezměnili. Avšak jestliže se jednou rozhodnete podívat se na ten flash nebo investovat nějaké peníze do fondů, nemělo by to dopadnout jako v kastovním systému, kde jak jednou patříte do jedné kasty, není pro vás cesty ven. Baron Lane o problémech rozcestníků píše ve článku If you see a fork in the Web, don't take it. (via Luc Desk) -mrk-
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.