Weblog pro webmastery a webdesignéry
4.10.02
Návodná architektura
Vzpomínáte na film Od soumraku do úsvitu? Před vykřičeným domem tam stáli dva naháněči a vyvoláváním sloganů (horse pussies, dog pussies
) lákali zákazníky dovnitř. Podobně to funguje u hostinců na pražském Žižkově, ovšem tady vás lákají na dobré pivo a jídlo.
Vzpomenu si na naháněče pokaždé, když natrefím na web, u nějž prostě nevím, co si s ním počít. Mnohdy byste potřebovali naháněče, aby vám prozradil: Skvělé, ba přímo prvotřídní informace o placení daní za psy najdete pod odkazem „residentní taxy“ a křupavé, do zlatova propečené příspěvky na dojíždění se vám nabízejí tuhle pod odkazem „dotace fyzickym osobám“.
Jenže to byste spíš než web potřebovali call centre a spoustě lidem vyhovuje klid, samostatnost a anonymita.
Jedinou možností je postavit každou stránku přesně tak, abyste uživatele přímo vedli k cíli, k nějaké akci. V newsletteru GrokDotCom vyšel o návodnosti inspirativní článek Persuasive Architecture: How to Get Your Visitors to Take Action. -mrk-
3.10.02
Dogma W4
Váháte, jak daleko až jít v podpoře webových standardů? Hledáte jasná, logická a stručná pravidla, jejichž dodržování by v maximální možné míře garantovalo vysokou přístupnost a dobrou použitelnost webových dokumentů? Pak možná právě vás zaujme manifest W4D Petra Staníčka, Martina Kopty, Pavla Kouta a Marka Prokopa.
2.10.02
Úspěch ve vyhledavačích za 120 dní
Chystáte nový webový projekt a chcete se s ním uspět ve vyhledavačích? Pak vám určitě pomohou rady Bertieho Keegana, které jsem přeložil do češtiny, upravil a vydal na Intervalu.cz
Je to kluk!
Včera jsem vyzval české bloggery, aby se zaregistrovali v BlogTree a již dnes jsem se dočkal prvního ovoce. Od BlogTree mi přišlo slavnostní oznámení, že weblog Sovy v síti má prvního oficiálního potomka. Weblogu The Wild Mud tedy přeji mnoho čtenářů, dlouhý život a co nejvíc bratříčků a sestřiček.
1.10.02
Podepište svůj web CSS Signature
Nejrozšířenější prohlížeče sice už delší dobu podporují uživatelské stylové předpisy (style sheets), jenže jejich praktické využití bylo zatím problematické (jemně řečeno). Každý konkrétní web totiž zpravidla vyžaduje specifické styly, třídy a identifikátory. Řešení však může být prosté – pod názvem CSS signatures ho v sobotu představil Eric A. Meyer v konferenci css-discuss. Kromě Ericova Meyerwebu si ho od včerejška můžete vyzkoušet i na Living Can Kill You Craiga Saily a brzy snad i zde na Sově.
Český weblog o blogování
Pravděpodobně první český weblog věnovaný výhradně weblogům založil Doc. Ing. Arnošt Katolický, CSc. Technicky by sice ještě potřeboval malinko vylepšit (zlobí čeština), ale už se těším na zajímavý obsah.
Panu docentovi Katolickému děkuji za informaci a všem ostatním českým bloggerům vzkazuji: za prvé mi pošlete adresu svého weblogu, rád se podívám a možná se i odkážu. A za druhé, zaregistrujte svůj weblog v BlogTree, ať svět vidí, jak pilně blogujeme a ať si může každý najít váš rodokmen stejně, jako rodokmen weblogu Sovy v síti. BlogTree navíc nedávno zaindexoval Google, takže si též vylepšíte PageRank.
Přístupné tabulky v (X)HTML
Již HTML 4 podstatně rozšířilo značky a atributy související s tabulkami tak, aby bylo možné prezentovat tabulková data způsobem přístupným i zrakově postiženým uživatelům. Většina webmasterů ale neví, jak tato rozšíření používat a právě pro ně shrnul Tim Roberts hlavní zásady do článku Building accessible tables v Evolt.
Při čtení článku možná zjistíte, že je to poněkud složité a že by to chtělo vhodnou pomůcku. Na to myslel Ian Lloyd, když sestrojil svůj Accessible table builder, se kterým je vytvoření kódu přístupné tabulky hračka. Mimochodem, s Ianem jsem už přes měsíc dohodnutý, že jeho tabulkostav přeložím do češtiny a zpřístupním na Sově, jenže zatím stále nemohu najít čas, abych ho přepsal do striktního XHTML. Kdybyste mi náhodou někdo chtěl pomoci...
(X)HTML seznamy a kaskádové styly
Předpokládám, že A List Apart všichni bedlivě sledujete, takže přicházím s křížkem po funusu, ale přece, co kdyby někomu z vás páteční článek CSS Design: Taming Lists od Marka Newhouse utekl. Připravil bych vás o pěknou náruč triků, které jde dělat se seznamy a kaskádovými styly.
30.9.02
Použitelnost newsletteru
Nedávno jsem na Jacoba Nielsena huboval, ale jeho dnešní Alertbox mi padl do noty. Jak by také ne, když téma, kterému se věnuje, je Sově v síti tak blízké – newsletter a související použitelnost. Navíc se zdá, že Nielsenova exaktní měření potvrdila můj intuitivní názor, že newslettery jsou pro komunikaci s publikem (čtenáři, zákazníky, kýmkoli) mnohem lepší než web.
Jak zvýšit důvěryhodnost webu
Je mi jasné, že web je dnes hodně bitý, protože do Prahy přijela představitelka ruské agentky Natalie z bondovky „Zlaté oko“, ale naše zdravé jádro i dnes bude pracovat. Jako lahůdku pro všechny vyznavače Site Maps, kteří se i poslední zářijový den podívali na Sovu, jsem objevil atlas Web Site Maps – v tomhle případě jde ale o mapu celého prostoru WWW.
Tak, ale teď už vážně. Na Stanfordské univerzitě provedli výzkum na téma důvěryhodnost webu. Z výsledků potom vydestilovali desatero pro zvýšení důvěryhodnosti. Takže už je docela jasné, že na web nepatří neověřitelné informace, virtuální firmy mají smůlu, také nabízení indiferentních služeb a výrobků na kreditu nepřidá a tak dále. Nejspíš si řeknete, že jsou to poměrně zbytečné informace, ale zkuste se zamyslet, kdy jste naposledy strávili delší čas hledáním kontaktních informací na nějakém webu. Já tápu téměř denně.
Jestliže se s jednoduchým desaterem nespokojíte a chtěli byste se o důvěryhodnosti dozvědět více, pak pro vás ve Stanfordu otevřeli The Web Credibility Project. (via InfoDesign) -mrk-
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.