Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

27.9.02

Jak modelovat uživatele

Modelování uživatelů se čím dál častěji prosazuje jako jedna z klíčových metod návrhu uživatelského rozhraní, včetně webových stránek. Je to ovšem zároveň metoda dosti zrádná, neboť svádí designéra k tomu, aby modelové uživatele (v angličtině personas) tvořil, třeba i nevědomky, k obrazu svému. Jak se této pasti vyhnout, radí Kim Goodwin v článku Getting from Research to Personas: Harnessing the Power of Data. Dobrý úvod k modelování uživatelů představuje i starší Goodwinův článek Perfecting Your Personas.

Vložil Marek Prokop v 02:14. Trvalý odkaz

Marie mluví o použitelnosti

Vždycky mě strašně mrzí, že se nedostanu na velká webdesignérská šou jako bylo třeba to ve Vegas, kde na ohromném panelu nad Caesar's Palace uváděli Zeldmana. Objevil jsem ale celkem zajímavé „rádio“. Programová skladba Web Talk Guys je opravdu nevšední: mluví se jen o webu.

Mě tu zaujal rozhovor s Marií Tahir, spoluautorkou Homepage Usability (opravdu věřím tomu, že je to právě její zásluha, že kniha má hlavu a patu). Web site homepage usability deconstructed najdete v přepisu rozdělený na dva díly: prvnídruhý díl v archivu Web Talk Guys.

Jestliže patříte do klubu šťastných uživatelů pevných linek, máte volný čas a jste zvědaví na Mariin hlas, zkuste přímo streamovanou show o šířce pásma 20 kb/s (.ram či .asx) nebo rozhovor (.ram či .asx). (via Tacoma Daily Index) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:37. Trvalý odkaz

26.9.02

Phoenix je malá Mozilla

Pokud vás dosud od používání Mozilly odrazovala její velikost a pomalost, můžete nyní vyzkoušet Phoenix, který je až dvakrát rychlejší. Na rozdíl od podobných odlehčených klonů je k dispozici i pro Windows a snad nebude trpět takovou neaktuálností, jako starší K-Meleon.

Vložil Marek Prokop v 20:49. Trvalý odkaz

Uživatelsky přívětivá URL

URL není jen adresou informačního zdroje v síti, ale též komunikačním prostředkem, který pomáhá uživatelům k lepší orientaci ve struktuře webu. Alespoň to tvrdí Jesse James GarrettAdaptive Path ve svém zářijovém eseji nazvaném User-Centered URL Design.

Vložil Marek Prokop v 20:32. Trvalý odkaz

Gůglí tanečky

Posledních několik dní neustále vysvětluji zákazníkovi, kterému jsme dělali optimalizaci pro vyhledavače, proč jeho křišťálové lustry v Googlu chvíli jsou na výborné pozici a chvíli nejsou vůbec. Na vině je pravidelná aktualizace databáze, kterou vyhledavač provádí přibližně jednou měsíčně a při které se dějí opravdu zajímavé věci. Start aktualizace pravidelně ohlašuje a mnoho dalších praktických informací o Googlu poskytuje WebmasterWorld (vstup může být podmíněn registrací).

Vložil Marek Prokop v 19:09. Trvalý odkaz

Pozor na zastaralé informace

Málo co odradí návštěvníky stránek tak, jako zastaralé, již neplatné informace. Částečným řešením může být výrazné varování, ovšem otázka je, zda není lepší, zastaralé informace na webu vůbec nemít. Vím, o čem mluvím, právě dnes jsem odstraňoval z našeho firemního webu přes rok staré upoutávky. (Příklad via Web Pages That Suck)

Vložil Marek Prokop v 18:48. Trvalý odkaz

To flash or not to flash, that is the question

Webdesignéři se dělí do tří skupin. První prosazují Flash všude a za každou cenu, druzí ji naopak zcela zatracují a ti třetí umějí Flash správně používat. Do této třetí skupiny patří i Nick Wilson. Pokud vy naopak patříte do skupiny první či druhé a uvažujete o přestupu, přečtěte si jeho článek All-Flash A Fast Track to Failure v dnešním SitePointu.

Vložil Marek Prokop v 18:33. Trvalý odkaz

Kaskádové speciality v Mozille (doplněno)

Bojovníci za standardy dávají Mozillu za vzor, což ale neznamená, že v Mozille nenajdete nic navíc. Mozilla si přidává svoje vlastní funkce, rozšiřuje implementaci objektového modelu i dalších standardů, a dokonce podobně jako v Exploreru tu najdete i několik vlastních proprietárních (i když otevřených) technologií. Mezi nejpoužitelnější výdobytky Mozilly patří její přidané vlastnosti stylů. Těmito vlastnostmi můžete ovlivnit, zda se bude prvek plynule roztahovat, zda bude převrácený na výšku, zda bude za šířku boxu považována pouze vlastní šířka, nebo i včetně paddingu a rámečku (jako ve starém Exploreru). O vlastnosti průhlednosti jeden můj známý prohlásil, že je sexy – v čemž s ním sic souhlasím, ale ani tahle sexy-vlastnost není dost dobrá pro validátor. Takže „děti, na webu to raději nezkoušejte“, ale doma nebo v uzavřených systémech si klidně hrajte. (via Onrej Ivanič)

Mimochodem, z hlediska standardu neuděláte chybu, pokud proprietární vlastnosti nastavíte skriptem. ;-)

Doplněno: Kompletní přehled kaskádových specialit najdete ve zdrojových kódech Mozilly. (via Adam Hauner) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 14:17. Trvalý odkaz

25.9.02

Architektura distribuovaných informací

Informační architektura se zatím uplatňuje spíše jen v rámci konkrétně ohraničeného, uzavřeného webového místa. Co si ale počít se vzájemně provázanými, či dokonce totožnými informacemi rozprostřenými na více místech? Je tou správnou odpovědí rodící se jazyk XFML? Tímto směrem vede své myšlenky Jeff Lash ve svém dnešním sloupku v Digital Web Magazine nazvaném Standards for distributed information architecture.

Vložil Marek Prokop v 12:24. Trvalý odkaz

Proměnlivost nemusí být složitá

Jednou se v diskusním fóru Intervalu.cz kdosi ptal, co má udělat, aby se obsah stránky roztahoval na celou šířku okna prohlížeče. Sešlo se asi pět odpovědí, jedna složitější než druhá. Když jsem připojil svou odpověď, že není třeba dělat nic, protože každý prohlížeč roztáhne obsah na celou šířku okna sám od sebe, aniž by bylo třeba ho jakkoli nutit, byl jsem ostatními ukřičen, co že to plácám za nesmysly, že se to musí řešit takovou a takovou tabulkou, atd.

Tuto příhodu mi dnes připoměl Peter-Paul Koch, jehož pravidelný sloupek Keep it SimpleDigital Web Magazine, tentokrát nazvaný Fluid Thinking je určen právě těm, jimž zkostnatělé stereotypy brání vidět ta nejjednodušší řešení.

Vložil Marek Prokop v 12:23. Trvalý odkaz

24.9.02

Google píše historii

Po dlouhé experimentální fázi pokročila v pondělí do stádia veřejné beta-verze služba Google News. Začínají se tak naplňovat vize sémantického webu, i když zatím trochu jinak, než si někteří teoretici představovali.

Čím je tato služba tak zvláštní? Jednak tím, že lze aplikovat klasické fulltextové vyhledávání na 4 000 zpravodajských zdrojů indexovaných prakticky neustále, v reálném čase. Ještě revolučnější však je průběžně aktualizovaný přehled nejdůležitějších zpráv (top stories) sestavovaný zcela bez zásahu lidské ruky. Stroj Googlu tedy nejenom zprávy najde, ale sám také rozhoduje o jejich důležitosti.

Vložil Marek Prokop v 02:12. Trvalý odkaz

Návrh webu pomocí prototypů

Zákazník nikdy neví, co chce, avšak vždycky ví, co nechce. Bohužel, tím co nechce, velmi často bývá nový web, který jste vytvořili přesně podle jeho původních požadavků. Tohoto jevu se snaží využít prototypová metoda návrhu, kterou popisuje Hal Helms v článku Scope Creep v pátečním vydání A List Apart. Součástí článku jsou i odkazy na zjímavé nástroje, které mohou tvorbu a využití prototypů usnadnit.

Vložil Marek Prokop v 01:01. Trvalý odkaz

Informační architektura a míchání karet

Nedávno jsem odkazoval na tři články o klasifikaci obsahuNew Thinking. Dnes k nim Gerry McGovern přidal článek čtvrtý, podrobně popisující metodu návrhování klasifikace mícháním kartiček a navíc celou sérii shrnul do jedné publikace ve formátu PDF.

Vložil Marek Prokop v 00:15. Trvalý odkaz

23.9.02

Co je nového v XHTML 2.0

Zdařilý přehled novinek navržených v připravované verzi 2.0 jazyka XHTML nazvaný The Web's future: XHTML 2.0 napsal Nicholase Chase a naleznete ho na IBM developerWorks.

Vložil Marek Prokop v 23:43. Trvalý odkaz

22.9.02

Kalkulátor barev

Když potřebujete vybrat čtyři dostatečně kontrastní barvy s různými odstíny, není to právě snadné. Nyní můžete využít první z připravených lekcí designu Session.edu kalkulátor barev. (via LucDesk) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 02:14. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.