Weblog pro webmastery a webdesignéry
30.8.02
Jak se vyhledává?
(Děti, jsem doma!)
Ač to obvykle nedělám, musím přiznat, že mě dnes zaujal Hlavenkův článek na Živě. Nese název Kdo hledá v Síti a tlumočí výsledky výzkumu chování amerických uživatelů Internetu ve vztahu k vyhledavačům. Jenom, abych vás navnadil, prozradím, že denně vyhledavač použije 29 % Američanů (15 % vyhledavače nepoužívá vůbec) a průměrná doba strávená vyhledáváním je kolem půl hodiny denně. Zdá se mi, že se nic moc nezměnilo.
Pokud vás téma o vyhledavačích zaujalo, mrkněte na nějaké Markovy články nebo moje texty o vyhledavačích z Lupy (většina pochází z loňska). -mrk-
Jefrey Zeldman propaguje tabulkový layout
Zdá se, že otec CSS layoutu, Jefrey Zeldman, má již plné zuby chyb v prohlížečích a začíná nostalgicky vzpomínat na tabulky. Čeká nás tedy návrat k tabulkovým layoutům. Ale kdepak, jenom stále platí to, že každý projekt chce své a že i v tabulkovém layoutu lze masivně využívat výhod CSS a plně respektovat webové standardy. Pro příklad ostatně nemusíme chodit daleko.
28.8.02
Keep it Simple
Osobní vývoj webdesignéra často směřuje od složitých kreací ke křišťálově čisté jednoduchosti. I World Wide Web jako celek takto postupně zraje ke své dospělosti. Samoúčelná hejblátka postupně vyklízejí místo pragmatickému designu ve službách účelu. Tento trend reflektuje Peter-Paul Koch, který otevřel v Digital Web Magazinu nový sloupek jednoduše nazvaný Keep it Simple (udělej to jednoduše).
27.8.02
Pixyho nový sešit (pardon, home page)
Petr „Pixy“ Staníček, známý český mistr kaskádových stylů (CSS) a klientského skriptování, už nemá na dveřích svého virtuálního domova magický zámek. Nyní stačí otevřít sešit. Po webu Bena Henicka je to další pěkný příklad dynamicky stránkované prezentace.
DHTML stránkování podruhé
Ani ne den poté, co jsem odkazoval na jeho stránky, se mi ozval Ben Henick s tím, že sice umí rusky, polsky a začíná s bulharštinou, ale s češtinou je na tom hůř, takže neví, co o něm vlastně píšu. Slovo dalo slovo a Ben poslal i přímý odkaz na formátovanou verzi skriptu, který stránkování zajišťuje.
Kdybyste náhodou byli zvědaví (jako jsem byl já), jak Ben přišel na to, že na něj odkazuje Sova v síti, je to jednoduché. Nalezl to v logu svého serveru. Inu je vidět, že klikáte opravdu pilně :-)
26.8.02
Problém s uvozovkami v (X)HTML
V květnu jsem zde poukazoval na to, že správně citovat v HTML není nic snadného a odkazoval jsem na článek Marka Pilgrima. Nyní si můžete problém s uvozovkami osvěžit v češtině díky Martinu Snížkovi a Intervalu.cz. Dnešní první díl článku popisuje řešení pomocí kaskádových stylů, které používáme i zde v Sově a které funguje v Mozille a Opeře. Do druhého dílu autor slibuje řešení i pro Internet Explorer, tedy pravděpodobně vkládání uvozovek JavaScriptem, ale nechme se raději překvapit.
25.8.02
DHTML stránkování
Ben Henick je správcem stránek WaSP, editorem magazínu Digital Web a autorem mnoha článků pro mj. A List Apart a Evolt. Náhodou jsem dnes zabloudil na jeho 'blog a kromě zajímavého obsahu jsem zde nalezl i originální způsob stránkování a navigace.
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.