Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

24.8.02

Stylování prvku <abbr>

Už delší dobu mne štve, že ačkoli se s Martinem snažíme všechny zkratky zde ve weblogu pečlivě vyznačovat značkou <abbr> (s uvedením významu v atributu title), uživatele IE z toho nic nemají (např. si teď nemohou v bublině přečíst, že IE znamená Internet Explorer). IE totiž k podpoře značky <abbr> ještě nedospěl.

Nu co, nepodporuje-li značku <abbr> IE, zvládneme to sami. Za pomoci Michaela Kusyna se mi podařilo dát dohromady jednoduché řešení založené na JavaScriptu. Budu rád, když se na něj podíváte a dáte mi vědět, narazíte-li na nějaké problémy. Pokud se žádné nevyskytnou, nasadím ho sem na ostro.

Vložil Marek Prokop v 15:48. Trvalý odkaz

Pseudotřídy odkazů v CSS

Tento týden jsem někomu v konferenci Intervalu.cz radil, jak správně v kaskádových stylech používat pseudotřídy u odkazů a vida, zdá se, že jsem neporadil zcela správně. Správné řešení totiž musí zohlednit fakt, že Mozilla podporuje dynamickou pseudotřídu hover nejen u odkazů, na což poukazuje Bill Mason v článku A revised method of defining link pseudo-classes na evolt.org.

Vložil Marek Prokop v 15:47. Trvalý odkaz

23.8.02

Záleží webmasterům na přístupnosti?

HTML Writers Guild, mezinárodní organizace webmasterů, uspořádala na přelomu července a srpna mezi svými členy průzkum na téma přístupnosti (accessibility) stránek. Z výsledků vybírám:

  • 42,4 % respondentů považuje přístupnost za naprosto zásadní, 35,7 % za velmi důležitou a pouze 5,1 % za zcela nepodstatnou.
  • 82,1 % respondentů bere v úvahu zrakově postižené uživatele screen readerů, 67,9 % zohledňuje seniory. Naproti tomu dyslektici nacházejí podporu jen u 19,4 % webmasterů.
  • Starým prohlížečům zpřístupňuje své stránky 86,7 % respondentů, zastaralý hardware bere v úvahu 76,5 % webmasterů.

Jak je vidět, internetová vyspělost nespočívá jen v technologické úrovni, ale i v respektu k menšinám. Už abychom mezi ty vyspělé země patřili také.

Vložil Marek Prokop v 00:58. Trvalý odkaz

21.8.02

Informační architektura

Digital Web Magazine dnes dále rozvíjí své srpnové téma – informační architekturu – hned dvěma novými články. V prvním z nich nazvaném The Age of Information Architecture sleduje Jeff Lash historický vývoj od webmastera po informačního architekta, od prvních experimentů s webem po precizně vykonstruované internetové projekty současnosti, kdy se, řečeno slovy autora, ROI používá stejně často jako RDBMS.

V druhém článku Beyond the IA Guy: Defining information architecture se pak David Wertheimer pokouší odpovědět na zdánlivě jednoduché otázky, co je informační architektura a jaký je význam informačního architekta v moderním webovém projektu.

Vložil Marek Prokop v 21:27. Trvalý odkaz

19.8.02

Řízení velikosti písma

V dnešním Alertboxu nazvaném Let Users Control Font Size se Jacob Nielsen zaměřil na kritiku mrňavého písma a na fakt, že písmo definované pomocí kaskádových stylů v pixelech nelze v Internet Exploreru pro Windows zvětšovat. Po pravdě řečeno mi tím moc radost neudělal, protože jsem měl skoro stejný článek připravený do dnešní emailové Sovy a teď ho budu muset trochu přepsat.

Vložil Marek Prokop v 18:59. Trvalý odkaz

CSS behaviours

Dušan Janovský alias Yuhů dnes v Intervalu.cz publikoval pod názvem Přiřazení skriptu stylem rozsáhlý článek o behaviors, nové součásti CSS 3. Článek obsahuje praktické příklady a určitě vám pomůže k zahájení vlastních experimentů. Já bych jen upozornil, že CSS 3 zatím není platnou, schválenou normou a behaviours se tedy pro veřejné stránky dosud nehodí.

Vložil Marek Prokop v 18:17. Trvalý odkaz

18.8.02

Kde to žije, ...

Kultovní magazín A List Apart sice vychází čím dál méně často (skoro jako Sova v síti), ale jeho články stále stojí za to (skoro jako Sovy v síti). Mne alespoň v posledním čísle příjemně potěšilo 10 tipů jak psát živě pro web od Marka Bernsteina. (Zdroj: Zeldman)

Vložil Marek Prokop v 02:12. Trvalý odkaz

Vyhrajte knížky za CSS design

Není to tak dávno, kdy jsem chválil vyhledavač AlltheWeb za to, že umožňuje individuální přizpůsobení vzhledu pomocí uživatelských stylových předpisů (style sheets). Nyní jej chválím dvojnásob, protože se rozhodl zpopularizovat tuto možnost (a tím i kaskádové styly) soutěží, ve které můžete vyhrát poukázky na nákup u Amazonu v celkové hodnotě 3 450 dolarů. Nevím jak vy, ale já se zúčastním :-) (Zdroj: Simon Willison)

Vložil Marek Prokop v 01:57. Trvalý odkaz

CSS layout pro SitePoint

Známý magazín pro webmastery SitePoint stále zůstává u tradičního tabulkového designu. Iniciativy se tedy ujal Simon Willison a jen tak cvičně přetvořil titulní stránku SitePointu pomocí čistě strukturálního XHTML a CSS. (Zdroj: Simon Willison)

Vložil Marek Prokop v 01:38. Trvalý odkaz

Gerry McGovern o publikování na webu

Odborník na webový obsah Gerry McGovern pojímá firemní weby s obchodními nebo strategickými cily jako publikace a stejný přístup doporučuje i webdesignérům. V rozhovoru pro web User Interface 7 East Conference mimo jiné říká: Cílem publikování je dostat správný obsah ke správným lidem ve správnou dobu a za správnou cenu.

Vložil Marek Prokop v 01:07. Trvalý odkaz

Co je contingency design

Co se může pokazit, to se i pokazí. Neudělá-li chybu autor stránek, určitě ji udělá uživatel. Minimalizovat následky chyb a bezpečně vyvést uživatele na správnou cestu je úkolem mladé disciplíny webdesignu zvané contingency design (návrh nepředvídatelných situací). O jeho základních principech a významu pro úspěch webových aplikací píše v článku Making Mistakes Well odborník nad jiné povolaný, Matthew Linderman ze společnosti 37signals, která se právě na contingency design specializuje.

Mimochodem, web společnosti 37signals je velmi hezkou ukázkou firemní prezentace plně využívající kaskádové styly (CSS) pro layout a nejdete na něm o navrhování nepředvídatelného a oštřování chyb mnoho dalších informací, včetně praktických ukázek.

Vložil Marek Prokop v 00:18. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.