Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

3.8.02

Jaký je rozdíl mezi studií použitelnosti a recenzí webu?

Přesně tuhle otázku jsem si kladl před rokem, když jsem na Lupě připravoval rubriku recenzí webů SkrzNaSkrz. Posléze jsem došel ke stejnému závěru jako Mark Bernstein ve článku Judging Web Sites: Usability or Criticism?, který jste možná už četli na serveru HypertextNow. Hlavní rozdíl tkví v tom, že studie je sestavována metodicky a různí řešitelé s největší pravděpodobností na základě téže metodiky dojdou k podobnému závěru. Naproti tomu v žánru recenze se projevuje osobnost kritika. Ostatně, i ve zmíněné rubrice se kritici střídali a rozdíl byl patrný. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 19:14. Trvalý odkaz

Odkazy, nebo vyhledávání?

Na americkém vládním serveru Usability.gov je volně ke stažení soubor PDF Searching Vs. Linking on the Web (789 KB), který shrnuje nejnovější poznatky z výzkumů o uživatelském chování na webu se zaměřením na srovnání využití odkazů a vyhledávání. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 18:35. Trvalý odkaz

Dynamický seznam

Umíte si představit, že napíšete zcela obyčejný, víceúrovňový HTML seznam pomocí značek <ul><li> a že se tento seznam automaticky zobrazí jako dynamický rozbalovací strom ve stylu Průzkumníka Windows? Možná si to dovedete představit v nějakém exotickém prohlížeči, jenže já mluvím o běžném IE5+. S aqTree2 to není problém! (link via Zeldman)

Vložil Marek Prokop v 02:21. Trvalý odkaz

Styly pro pragmatiky

Kaskádové styly nejsou jen hračkou snílků ignorujících starší prohlížeče. Že se mohou uplatnit i v pragmatickém webdesignu dokazuje nový web Marka Newhouse nazvaný Real World Style, na kterém mj. najdete dvoj- i trojsloupcový CSS layout s hlavičkou a patičkou fungující v Netscape Navigatoru 4.x.

Vložil Marek Prokop v 00:15. Trvalý odkaz

2.8.02

<abbr> vs. <acronym>

Mnoho webových autorů nemá příliš jasno, v čem se liší HTML značky <abbr><acronym>. Z hlediska přístupnosti stránek se však jedná o rozdíl poměrně významný, jak upozorňuje Craig Saila v článku HTML is not an acronym.... Škoda, že si význam tohoto rozdílu neuvědomuje ani Microsoft, který se ze záhadných důvodů rozhodl tu důležitější z obou značek, <abbr>, zcela ignorovat.

Vložil Marek Prokop v 23:35. Trvalý odkaz

XHTML 1.0, druhé vydání

1.8.2002 vydalo konsorcium W3C druhé vydání normy XHTML 1.0. Nejedná se o novou, nýbrž o původní verzi z 26.1.2000 doplněnou a opravenou na základě komentářů odborné veřejnosti a dosavadních výsledků pracovní skupiny W3C pro HTML. Nechcete-li dlouze studovat, co se v druhém vydání změnilo, je k dispozici i verze s vyznačenými změnami.

Vložil Marek Prokop v 03:58. Trvalý odkaz

Dobrý design stále žije

…ten špatný ale také. Na zahradní slavnosti, jíž jsem se zúčastnil minulý víkend, si mě neustále dobírali lidé z jistého webdesignerského studia pro mé lpění na použitelnosti (usability), bezbariérovosti (accessibility – Marek říká: přístupnost) a standardech. Kdyby někdo sledoval jen moje odkazy na Sově, mohl by snadno dospět k názoru, že vzhled je cosi podřadného. Naopak. Považuji vzhled za naprosto nejdůležitější věc na webu (tedy snad vyjma obsahu ;-). Avšak dobrý design má právě tu vlastnost, že je použitelný, bezbariérový a využívá standardů. Pokud se mnou souhlasíte, přečtěte si článek Design Is Dead! nebo Design Is Not Dead!. Jako člověk se základním grafickým vzděláním bych byl přecijen sám proti sobě, kdybych tvrdil něco jiného. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 03:22. Trvalý odkaz

Co nového v XSLT 2.0

Vývojářský koutek IBM věnuje pozornost návrhu standardu XSLT 2.0, kde by se měly objevit možnosti sdružování uzlů, uživatelsky definovaných funkcí a podmíněných výstupů. Čtěte XSLT 2.0: An early look. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 03:04. Trvalý odkaz

30.7.02

Webové standardy a byznys

Jsou webdesignéři, kteří dodržují webové standardy, nepraktičtí fantastové, nebo naopak pragmatičtí byznysmeni? O tom druhém chce svět přesvědčit nová iniciativa ukrývající se za tajemnou zkratkou MACCAWS.

Vložil Marek Prokop v 21:33. Trvalý odkaz

Proč přejít XHTML

Proč musí weboví autoři přejít na XHTML vysvětluje Molly Holzschlagová v rozhovoru s Tim Haightem na serveru Web Builder Conferences.

Vložil Marek Prokop v 20:29. Trvalý odkaz

29.7.02

WebDwarf – WYSIWYG HTML editor za nulovou cenu

WYSIWYG editoru HTML kódu WebDwarf se psalo v pátek na Živě ve článku Tvorba WWW pomocí vrstev zadarmo… Pro začínající webmastery by to mohla být dobrá volba. Sám jsem začínal na kombinaci HotDog + PageMill. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 03:28. Trvalý odkaz

28.7.02

Weblog pro obchodní účely

Dobrá, podívejte, ještě tu knihu nemám, ale když si ji objednáte, tak ji třeba dopíšu. Asi takhle uvažují autoři neexistující knihy We Blog: Publishing Online with Weblogs, kteří sice napsali teprve (osmou ;-) kapitolu o použití weblogu v podnikání, ale už přijímají objednávky. Ukázková kapitola je ovšem zdařilá, asi si knihu předobjednám také. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 23:06. Trvalý odkaz

Opera se učí mluvit a poslouchat (doplněno)

Browser Opera si pamatuji ještě z doby, kdy neuměl téměř nic – tehdy byl podle mne dokonalý. Nyní umí téměř všechno a už mi na něm vadí téměř všechno – je to stejné jako s Mozillou nebo tím prohlížečem od Microsotftu. Teď by Opera ještě měla umět spojit XHTML a VoiceXML, což znamená, že by měla umět reagovat na slovní příkazy a měla by umět číst obsah obrazovky.

Možná vám to nepřijde tak převratné – mně také ne, ale nyní se bojuje o velký trh mobilních zařízení s přístupem na Internet. Právě Opera má velmi dobrou výchozí pozici pro ovládnutí širokého spektra telefonů, handheldů, mluvících aut, ledniček a mikrovlnek.

Člověk, aby se pomalu bál na telefon promluvit. -mrk-

Doplněno (2002-07-28 23.26): V roce 2000 studenti Marylandské univerzity provedli srovnávací studii použitelnosti ovládání prohlížeče za pomocí myši, a hlasu. Zjistili, že hlasové ovládání v některých případech zkracuje dobu ovládání až o polovinu. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 22:50. Trvalý odkaz

Chystají se standardy pro trojrozměrný web

Je opravdu hrozné, kolik mi v poslední době přichází spamu maskovaného kouzelnou formulkou tisková zpráva. Ovšem díky jedné takové jsem zjistil, že možná už příští měsíc spatří světlo světa standard pro 3D web. Po troše pátrání jsem objevil i několik článků s odkazy na koncepty standardu. Zde je nejinformovanější z nich: Web3D Pushes Development of 3D Web Standard. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 22:25. Trvalý odkaz

Dvě studie použitelnosti

Použitelnost (usability) je tajemná věda. Často se sice dočtete doporučení, že určité řešení je nejlepší, ale jen zřídka se dozvíte proč. Detaily bývají ukryty ve studiích, které buď nejsou zveřejněny vůbec, nebo se za ně platí. Dnes jsem ale narazil (díky Nickovi Finckovi) na dvě užitečné a volně přístupné studie.

První porovnává tři způsoby prezentace zpráv a k příliš překvapivým výsledkům nedochází. O to zajímavější je, jak autoři z Fakulty psychologie Wichitské státní university k publikovaným závěrům dospěli a jaké jsou dílčí výsledky testování.

Druhá studie pochází z Fakulty počítačové vědy University of Maryland a podrobně se zabývá reálnými egonomickými přínosy strukturovaného navigačního řádku, známého z mnoha rozsáhlejších, hierarchicky strukturovaných webů.

Vložil Marek Prokop v 11:06. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.