Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

6.7.02

Na začátku bylo slovo…

a to slovo bylo psáno Helveticou. Teprve o dvacet let později Někdo označil text a nechal jej zobrazit v Arialu, protože neměl Helveticu v počítači nainstalovanou. Nevěříte? Vždyť o tom píše i Mark Simonson ve článku The Sourage of Arail. Pokud chcete vždy bezpečně rozeznat Helveticu od ostatních klonů jako je Swiss, Arial, Grotesque a podobně, doporučuji straši Simonsonův článek tamtéž. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 18:25. Trvalý odkaz

Neučte Mozillu skákat, naučte se pískat

Mozilla bude skákat podle toho, jak vy pískáte. Pokud ale pískáte falešně, nedivte se, že místo valčíku tančí polku. Tak jinak. Mozilla zná tři různé módy, podle nichž vykresluje dokumenty:

Full Standards Mode
V plně standardním módu bude Mozilla skákat, jak pískáte.
Almost Standards Mode
V téměř standardním módu se Mozilla pokusí zjistit, co pískáte.
Quirks Mode
Ve vysmátém módu si Mozilla bude vesele skákat, jak se jí zlíbí.

Nerozumíte? Dobře, konec tajenek. Podívejte se na rozdělení deklarací typu dokumentu v závislosti na rozeznání módu, v němž Mozilla bude dokument zpracovávat (je to opravdu pěkná sbírka identifikátorů). Zpracování svých dokumentů ověříte prostě tak, že je v Mozille načtete a necháte si zobrazit informace o dokumentu (Ctrl+I). -mrk-

Vložil Martin Kopta v 17:40. Trvalý odkaz

5.7.02

Kodérův krasopis

Při spolupráci na vývoji projektu s více lidmi tkví velká část úspěchu v tom, jak jste schopni domluvit se prostřednictvím zdrojového kódu. Mezi základní dorozumívací pravidla patří pojmenovávací konvence. Přesně o tom psal ještě před prázdninami Tim Landgrave na Builderu ve článku Writing readable code. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:15. Trvalý odkaz

Ulehčete serveru, nechte browser třídit data

V konferenci o javascriptu na Pandoře, kterou jsem si před časem přisvojil, vždycky upozorňuji, že je nesmysl spoléhat pouze na skript. Klientský skript se prostě nemusí vždy vykonat přesně tak, jak očekáváme, a proto by jako jeho alternativa vždy mělo zároveň existovat řešení na serveru. Občas se ale najde příležitost, kdy pro změnu programátorům vysvětluji, že tu a tam neškodí ulehčit serveru tím, že necháme pracovat prohlížeč za něj. Jedním z typických příkladů je řazení výsledků v tabulce podle různých sloupců. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 01:10. Trvalý odkaz

Opera a Macromedia pro MacOS společně

Norská společnost Opera Software, která vyvíjí alternativní prohlížeč webu, a Macromedia, tvůrce mnoha designerských aplikací, podepsaly dohodu o spolupráci při vývoji aplikací pro Apple MacOS. Opera by se na platformě Apple měla stát výchozím prohlížečem zakomponovaným do produktů Macromedia. Alespoň se tak praví na ZDNetu. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 00:59. Trvalý odkaz

Funkční specifikace

Než začnete budovat nový web, měli byste si ujasnit, co bude obsahovat, co bude dělat, jak bude vypadat a jak bude fungovat. Stručně řečeno, potřebujete funkční specifikaci. A než se pustíte do funkční specifikace, přečtěte si tento podrobný Functional Spec Tutorial od Allena Smithe.

Vložil Marek Prokop v 00:58. Trvalý odkaz

Encyklopedie ideogramů

Jestli nás na škole při hodinách kreslení a grafické úpravy od něčeho odrazovali, pak to bylo využívání symbolů. Použít kříž, hvězdu (lhostejno kolikacípou), kladivo a srp… Symbolika ideogramů je velice silná, a proto by měla být využívána střídmě právě pro ty účely, kde se hodí.

Podělím se s vámi o dva oblíbené odkazy. Jeden směřuje na encyklopedii ideogramů západní civilizace, druhý pak na mezinárodní normu pro symboly užívané v ustálené vizuální komunikaci. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 00:43. Trvalý odkaz

4.7.02

Banka v XHTML 1.1

Na weblogy a osobní stránky webdesignérů vytvořené ve striktním (X)HTMLCSS bez tabulek pro layout si již pomalu zvykáme. Pavlovi Koutovi a jeho kolegům se však povedl husarský kousek — stránky ABN AMRO Asset Management, divize ABN AMRO Bank, v XHTML 1.1. Zásluha za tento výjimečný projekt samozřejmě patří i osvícenému zadavateli.

Vložil Marek Prokop v 00:53. Trvalý odkaz

Digital Web Magazine bez tabulek

Christopher Schmitt vytvořil beztabulkovou CSS verzi Digital Web Magazinu a celý postup krok za krokem popsal v článku Web Page Reconstruction with CSS.

Vložil Marek Prokop v 00:05. Trvalý odkaz

30.6.02

Sova v Nuslích

Protože se už více než rok setkáváme převážně jen prostřednictvím e-mailu nebo WWW stránek, napadlo nás s Markem Prokopem, že by bylo příjemné setkat se s Vámi i tváří v tvář.

Dovolujeme si Vás, drazí čtenáři Sovy v Síti, pozvat na neformální posezení v přátelském duchu (takhle se to vždycky píše na pozvánky) do zahradní restaurace Na Květnici (klasická IV. cenová skupina). Začínáme v úterý 2. července od 18.00, program není připraven, občerstvení na vlastní útratu ;-), oblečení neformální.

Pro potvrzení účasti a získání doplňkových informací zašlete e-mail na adresu na.kvetnici.2002-07-02.18.00@garcon.cz. Pokud zašlete i své telefonní číslo, budeme Vás informovat o případných změnách. Získané údaje nebudou po skončení akce dále zpracovávány.

Těšíme se na Vás
-mrk-

Vložil Martin Kopta v 16:56. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.