Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

8.6.02

Velikost písma na Webu

Dosáhnout konzistentní velikosti písma napříč spektrem používaných prohlížečů a operačních systémů, je pořádný oříšek. Svědčí o tom rozsáhlé experimenty Owena Briggsenastavováním velikosti písma, jejichž výsledkem je neuvěřitelný počet 264 screenshotů.

Vložil Marek Prokop v 01:57. Trvalý odkaz

Textový obsah webu

Tvorbou textového obsahu webu vás krok za krokem provede Nicky Danino v článku Develop Content for Communication na SitePoint.

Vložil Marek Prokop v 01:05. Trvalý odkaz

Rozhovor s Jeffreyem Zeldmanem

„Mohu pracovat jen na webech, které uspokojují nějaké potřeby a jen s klienty, kteří rozumějí médiu, svému poselství a svým návštěvníkům,“ říká Jeffrey Zeldmanrozhovoru pro nový webzin Thinking Around the Corners.

Vložil Marek Prokop v 00:48. Trvalý odkaz

7.6.02

Iniciály

Výborně zpracovaný kanadský weblog Typographi.ca mě přivedl na zajímavý článek o používání iniciál. Autor Mario Garcia, původce aktuálního designu The Wall Street Journal, se sice zaměřuje především na novinový design, ale rady z článku Dropped capital letters: help or hindrance? jsou použitelné i na webu. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 17:26. Trvalý odkaz

Proti bariérám na webu

Moderní technologie je tu od toho, aby nám usnadňovala život, a to všem bez rozdílu. Používat ji jako nástroj (třeba nevědomé) diskriminace je odsouzeníhodné.

Ne, ne, nebojte se, už jsem skončil. Podívejte se ale na článek Practical accessibility: Core concepts od Sarah Hortonové z Darmouthské koleje. Zajímavé jsou také odkazy z kolekce pod článkem.

Nevládnete-li obstojně anglicky, budete se muset spokojit s českými zdroji. Bezbariérovému webu se v češtině věnují především přátelé z brněnského TyfloCentra, kteří spravují Blind Friendly Web. Z nových počinů je velmi zajímavý seriál Martina Snížka na stránkách Intervalu. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 17:14. Trvalý odkaz

Automatický převod RTF do XML

O možnostech pořídit z XML pomocí XSLT výstupy do rozličných formátů dokumentů se píše stále, ale problém bývá spíše převést soubory do XML, aby to šlo pokud možno automaticky. Ve středečním vydání TopXML se Trace Wilson velmi pochvalně vyjadřuje o produktu Logictran RTF Converter, který právě převody RTF>XML zvládá výtečně, je dostupný pro nejpoužívanější platformy (Linux i Windows), lze jej volat i jako komponentu ASP, a po doinstalování programu ImageMagick převede zároveň i obrázky vložené do souborů podle zvolených parametrů. Pokud musíte na web převádět dokumenty Wordu, možná článek How to convert Word (RTF) documents to XML for auto publication ukazuje cestu právě pro vás. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste mohli dovolit klientovi, aby své dokumenty pro web psal třeba v MS Office… -mrk-

Vložil Martin Kopta v 16:47. Trvalý odkaz

Výstupy SQL dotazů v XML

Jestli uživatelům platformy Microsoft závidím, pak je to poslední verze SQL Serveru. Ptáte se proč? Inu SQL Server narozdíl od MySQL, které používám na svých doménách já, je schopný vracet na dotaz výstup v XML. K XML se pak dá snadno přistupovat pomocí RegExp (na MS to není pravé ořechové), SOAP (skvělé pro velké objemy dat) nebo DOM (to třeba i klientským JavaScriptem). Jestliže tedy patříte mezi uživatele této platformy a chcete využít její přednosti do mrtě, neměl by vám článek SQL Server & XML integration z klávesnic Jonathana Lurieho a Timothy Stockstilla ujít. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 16:31. Trvalý odkaz

Nebojte se vyjadřovat regulárně

Moje oblíbená autorka Shelly Doll se ve středu na Builderu pokusila zbavit regulární výrazy všech záhad. Regulární výrazy můžete využít pro vyhledávání v textu (nejen) na unixu třeba pomocí grepu, používá se v Perlu, PHP, dokonce v JavaScriptu. Takže jestli jste se zatím RegExp báli nebo vám nestačí běžné manuálové stránky, věnujte pozornost jednoduchému návodu ve článku Demystifying the syntax of regular expressions, stojí to za to. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 16:22. Trvalý odkaz

6.6.02

Potřebujete lepší web, abyste prodali více aut

Někdy bývá celkem těžké přesvědčit klienta, že se mu investice do webu vyplatí, proto mě zaujal dnešní článek na eMarketeru. Jmenuje se Better Website, Better Chance of Selling Cars a přináší zajímavé statistiky o prodeji aut. Podle eMarketeru 82 % kupců nového automobilu nejdříve navštívilo website prodejce. Zajímavá je i další statistika, 41 % lidí, kteří měli s webem prodejce dobrou zkušenost, bylo více odhodlaných koupit si poté automobil, kdežto u lidí se špatnou zkušeností s webem prodejce se zájem o koupi automobilu zvýšil jen u 25 % zákazníku. Co říkáte, nebyly by takové statistiky výmluvným argumentem pro obhajobu vyšší propracovanosti website? -mrk-

Vložil Martin Kopta v 11:22. Trvalý odkaz

5.6.02

Kaskádové styly — naděje vs. realita

Nejednoho webdesignéra zlákaly oslavné ódy na CSS k pokusům se striktním (X)HTML a beztabulkovými CSS layouty. Nejeden webdesignér pak záhy procitl v tvrdé realitě nekompatibilit a chybných implementací. Jak to tedy vlastně s kaskádovými styly je — dají se již plně využít, nebo si ještě počkáme?

Na podobné otázky odpovídá Mark Newhouse v dnešním Digital Web Magazine, kde bilancuje přísliby, realitu a budoucnost CSS. Ačkoli je Mark jedním z nejaktivnějších propagátorů CSS, povedl se mu velmi objektivní článek, který by si neměli nechat ujít ani pragmatičtí skeptici.

Vložil Marek Prokop v 10:46. Trvalý odkaz

Nielsen bude radit Macromedii

Podle zprávy v internetnews.com bude Macromedia spolupracovat s Nielsen Norman Group na doporučeních pro vývojáře internetových aplikací ve Flash MX. Že bychom se dočkali použitelných a přístupných flashových stránek? Zakladatelem Nielsen Norman Group je totiž známý expert na použitelnost, z jehož prací často citujeme i v našem weblogu.

Vložil Marek Prokop v 00:25. Trvalý odkaz

3.6.02

Co hledám, nenacházím

Začetl jsem se ve starším vydání Search Day do článku The End of 404s?, kde se píše o “robustních URL”, které by měly ze světa vymazat chybové hlášení 404 Page not found. Vyzkoušel jsem si na několika českých webech technologii signatury z klíčových slov, abych zjistil, že prostě nefunguje. No, nevadí.

Během toulek po webu jsem ale objevil zajímavou stránku o stránkách 404 a zjistil, že nejsem sám, kdo má velkou radost z každé podařené čtyři-nula-čtyřky. Je pravda, že na svém webu jsem se zatím na pořádnou nezmohl, ale třeba máte vy nějakou opravdu dobrou na svém webu. A tak mě napadlo, že kdybyste mi poslali odkazy na své chybové stránky, mohl bych pak věnovat jeden článek v Sově jen jim. Klidně pošlete jakoukoli vlastní čtyři-nula-čtyřku, můžeme je pak rozdělit na originální, užitečné, zábavné… Už se těším. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 19:19. Trvalý odkaz

2.6.02

Moderování on-line komunity

U komunit ještě chvíli zůstanu a tentokrát se zaměřím na diskusní fóra. Diskusní fórum či připojování čtenářských komentářů k publikovaným článkům dnes nabízí mnoho webů. U nás jich však jen málo věnuje pozornost moderování, snad proto, že připomíná nenáviděnou cenzuru. Jenže citlivé moderování je pro zdravý vývoj on-line komunity nezbytné a jak na něj vám poradí Greg BernhardtPříručce dokonalého moderátora.

Vložil Marek Prokop v 22:47. Trvalý odkaz

Soutěživost v on-line komunitách

Podněcování k soutěživosti může zvýšit aktivitu členů on-line kominuty. Je třeba však uvážit, zda nejde o falešnou motivaci, která by mohla komunitu i jí vytvářený obsah poškodit. Takto uvažuje znalec on-line komunit Derek M. Powazek v eseji Gaming the system: How moderation tools can backfire a své úvahy demonstruje mj. na SlashdotuMetaFilteru.

Vložil Marek Prokop v 22:30. Trvalý odkaz

Formuláře a JavaScript

Jste si jisti, že vaše formuláře fungují i s vypnutým JavaScriptem? Pokud ne, přečtěte si, co píše Jeff Howden o harmonickém soužítí formulářů a JavaScriptuEvolt.org.

Vložil Marek Prokop v 21:49. Trvalý odkaz

Matt Haughey

V krátkém rozhovoru pro Pixelview vypráví Matt Haughey o sobě i o Webu a nezapomíná ani na začínající webové tvůrce, kterým mj. radí: „Denně pište. Pište o svých myšlenkách, nadějích a snech.“

Pokud jste četli můj článek Jak se bombarduje Googlem, znáte Matta Haugheye jako autora jedné z posledních letošních googlových bomb. Větší slávu však získal jako zakladatel komunitního weblogu Metafilter a dalších zajímavých projektů. (Zdroj: Brainstorms and Raves)

Vložil Marek Prokop v 20:53. Trvalý odkaz

Nejmenší stránka na světě

...aneb kolik obsahu se vejde do jednoho centimetru čterečního. (Zdroj: WebJives)

Vložil Marek Prokop v 20:00. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.