Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

31.5.02

Citace v HTML

Pro krátké (inline) citace slouží v HTML značka <q>. Podle specifikace se prohlížeč má postarat o správné uvozovky podle úrovně vnoření a podle jazyka. Jednoduché..., jenže co dělat, když nejrozšířenější prohlížeč (hádejte který) značku <q> naprosto ignoruje? Mark Pilgrim nabízí alespoň několik špatných řešení, protože dobrá zřejmě neexistují :-(

Vložil Marek Prokop v 00:57. Trvalý odkaz

30.5.02

Oprava

V textu příspěvku WebTip dostane na léto trochu volnější obleček jsem původně uvedl, že autorem nynějšího designu Grafiky online je Jiří Sekera. Přestože jsem před publikováním informaci ověřoval přímo v Grafice Publishing, musím se nyní opravit. Skutečným původcem vzhledu Grafiky online je Michal Mojžíš. Panům Sekerovi a Mojžíšovi, jakož i všem, koho jsem nechtěně uvedl v omyl se omlouvám. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 20:24. Trvalý odkaz

Kanada dbá na přístupnost webových stránek

... a to zřejmě ještě přísněji než USA. Jak vyplývá z článku Accessibility Laws In Canada od Tary Clevelandové publikovaného v evolt.org, musí dle kanadských zákonů přístupnost stránek pro tělesně postižené zajistit nejen veřejné organizace, ale i soukromé společnosti a osoby.

A co vaše stránky, už jsou připraveny na to, až podobný zákon přijde i k nám?

Vložil Marek Prokop v 13:32. Trvalý odkaz

Jak zobrazit HTML atributy pomocí DOM

Snažíte-li se tvořit strukturálně a významově bohatý HTML kód, jistě často využíváte např. atribut title, nebo (jako my zde) hreflang. Mrzuté ale je, že např. v tiskové verzi stránky, a někdy ani na obrazovce, uživatelé obsah těchto atributů nevidí. Jednoduché řešení využívající DOM popisuje Craig Saila v článku Show your attributes! v evolt.org.

Vložil Marek Prokop v 13:14. Trvalý odkaz

Redakční systém v Rebolu? Proč ne.

Je to smutné, ale nové číslo Digital Magazine je zase úplně o ničem. Náladu mi trochu spravil A List Apart, kde se Christopher Ross-Gill věnuje redakčnímu systému. Článek sám o sobě není moc výživný, ale pobavilo mě, že Chris použil pro ukázky skriptovací jazyk Rebol. Takže, pokud se nudíte, nekupujte si medvídka mývala, ale mrkněte se na článek Simple Content Management. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 13:03. Trvalý odkaz

Tabulkové malování

Asi znáte termín ASCII Art pro obrázky tvořené znaky z ASCII tabulky. Už jste ale slyšeli o table art, čili mozaikách z HTML tabulek? (Zdroj: glish.com)

Vložil Marek Prokop v 01:59. Trvalý odkaz

29.5.02

Snad nás nebude Reflex žalovat

Tak to vidíte, spory ohledně hloubkového odkazování už dosáhly takové popularity, že o nich píše dvousloupkový článek pro Reflex i Miloš Čermák. Neodkážu vás na tištěný časopis za dvacet korun, narvaný reklamou nejen stránkovou, ale i vkládanou, ale pošlu vás na server Reflexu. A pozor, odkaz nevede na titulní stranu, nýbrž přímo ke zdroji. Snad nás za to Reflex nebude žalovat… -mrk-

Vložil Martin Kopta v 02:05. Trvalý odkaz

28.5.02

Úloha prototypů a testů použitelnosti ve webovém projektu

V řízení mnoha webových projektů se opakují stále stejné chyby. Vývoj postupuje sekvenčně od specifikace přes design, programování až po spuštění projektu. Teprve kdesi na konci tohoto řetězce se zjistí, že původní specifikace nebyla dobrá.

Co s tím? Lékem může být iterativní vývoj založený na prototypech a průběžném testování použitelnosti, jak o tom píše Henrik Olsen v článku The Bottom-line of Prototyping and Usability Testing.

Vložil Marek Prokop v 23:42. Trvalý odkaz

27.5.02

Svět je v pohybu

Dnes vyšel další sloupek na AlertBoxu. Po dlouhé době se Jacob Nielsen věnuje tématu, které je opravdu zajímavé a hodně diskutované – totiž problému autentizace uživatele. Nyní nejde o to, že bychom chtěli uživatele identifikovat kvůli ochraně dat před nepovolanými zraky, ale o prosté rozpoznávání uživatelů například u personalisovaného obsahu.

Problém se dříve nahlížel z úhlu počítače, kdy se uvažovalo, jak rozumně odlišovat různé uživatele na témže počítači – tento postup je jediný použitelný například pro měření návštěvnosti formou tečky. Článek Supporting Multiple-Location Users ovšem problém zpracovává z pozice dodnes příliš neřešené: uživatelé se nám začínají pohybovat mezi počítači, přístup na Internetu už nemají jen z práce, ale i z domova, stále větší popularitu si získávají notebooky a další přenosné počítače či mobilní telefony… Uživatel však zůstává týž bez ohledu na to, zda k přístupu použije veřejný terminál na nádraží, handheld propojený s telefonem při práci v terénu nebo počítač v pracovně svého domu.

Problém si neuvědomuje jen Nielsen. Na dnešním Guardianu si můžete přečíst článek Meg Carterové How to hit a moving target o problémech, s nimiž se setkávají při následování svých mobilních čtenářů online média. Svět je v pohybu, a my sebou musíme také pěkně pohnout, abychom nevypadli ze hry. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 15:25. Trvalý odkaz

Problematické přímé odkazy

O problematice přímých odkazů jsem psal na Živě asi před dvěma týdny ve článku Neodkazujte na nás, aneb Konec hypertextu, nyní jsem na další zajímavý text k tomu tématu narazil na serveru InternetNews, kde se jím pod titulkem Can “Deep Linking” Lead to Deep Trouble? zabývá Brian Morrissey. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 02:17. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.