Weblog pro webmastery a webdesignéry
25.5.02
Brzda
Elegantní, obsahově i graficky minimalistický weblog si založil Jiří Brázda, provozovatel serveru iPoradny a obětavý dobrovolník.
Ať se daří, Jirko, odlep se od hladiny a leť...
24.5.02
(Opraveno) WebTip dostane na léto trochu volnější obleček
V textu příspěvku bylo původně uvedeno, že autorem nynějšího designu Grafiky online je Jiří Sekera. Přestože jsem před publikováním informaci ověřoval přímo v Grafice Publishing, musím se omluvit vám, panu Sekerovi, a především Michalu Mojžíšovi, který je skutečným autorem designu Grafiky online.
Co říkáte novému designu WebTipu? Návrh najdete na adrese www.webtip.sigy.cz, tvůrcem nového vzhledu je Jiří “Sigy” Sekera. Sigy je autorem i aktuálního designu Grafiky Online. Původní verzi z dílny Adama “AHA” Haunera najdete stále ještě na webu (nebo v archivu). -mrk-
Ene bene lexa, střeva lezou ze psa… aneb Jak na rozpočet projektů na webu
Víkend je dlouhý, proto jsem si dovolil, že :-) ještě jeden odkaz. Nepodezírejte mě ze zaujatosti proti mužským autorům článků, ale v poslední době mě více zaujmou pravidelně autorky-ženy. Také Shelley Doll, která napsala na Builder.com článek Creating your project budget: Where to begin?, se mi trefila do spektra zájmů. A pro ty, koho problematika rozpočtu internetového projektu nezajímá, bude možná zajímavá informace, že Shelley má u svého článku vedle e-mailu i fotografii. -mrk-
Zarovnání do bloku
Kdykoli na webu vidím odstavec zarovnaný do bloku (justify
), zatínám ruce v pěst. Analytička NetMechanic Larisa Tomasonová ve článku Be Careful When You Justify upozorňuje, že zarovnávání téhož textu, téže velikosti a řezu písma, dokonce stejného fontu na témže počítači dopadá jinak i v různých prohlížečích. Největší nebezpečí skýtají úzké sloupce, kde při zarovnávání do bloku vznikají obludné mezislovní mezery. Stahování a rozpalování mezer patří k velmi náročným úkonům. Ještě, když jsem se učil sazbu a řádky jsme vyplňovali ručně, přesvědčil jsem se, že sazba od každého typografa se lišila právě v mezislovních mezerách. S problémem se těžce potýkají i specializované sazečské programy jako Adobe InDesign, QuarkXPress, Corel Ventura a další. V češtině navíc používáme daleko více dlouhých slov, nežli je tomu v textu anglickém, proto se stává, že prohlížeče v úzkých sloupcích kolikrát nemají jinou možnost, než slovo useknout. Jenže prohlížeč nedisponuje ani základním algoritmem pro dělení slov, proto zůstávají slova na konci řádku nerozdělená. Co v sazbě na praporek vypadá velmi dobře, nehodí se pro sazbu do bloku, zvlášť ne v úzkých sloupcích a rozhodně ne v jazycích, které se vyjadřují dlouhými slovy. Pamatujte na to a zůstaňte nějaký rok ještě u zarovnání doleva (čímž samozřejmě nechci ovlivňovat vaše rozhodnutí ve volbách ;-). -mrk-
23.5.02
Web je zablogovaný
Dříve tolik populární a vlivné webdesignerské magazíny se dostaly do nezáviděníhodné situace: jejich autoři už vše podstatné řekli a nových autorů se nedostává stejně jako nových převratných myšlenek. Pominulo evangelizační období Velkého Příchodu kaskádových stylů i éra učených disputací na téma standardů a XML. Zásadní ránu si magazíny zasadily samy, když začaly propagovat nezávislý obsah webu. V posledních měsících magazíny navíc ubíjí stále vzrůstající počet osobních weblogů – jsou jich už statisíce, možná miliony. Zdá se, že nikdo už nic nového nepíše, všichni jen komentují a vzájemně odkazují cizí články…
…a tak slavné magazíny píší o weblozích a radí, jak vytvořit kvalitní, užitečný a navštěvovaný blog. Možná se do vydávání vlastního weblogu také chcete pustit a přijde vám vhod jeden z takových článků, který pod názvem Rock, Paper, Stone: The Biz Stone Guide to Independent Publishing vydal Digital Web Magazine. -mrk-
Nový Web je bez tabulek
Web Nouveau se specializuje na praktickou popularizaci beztabulkové koncepce stránek tvořených čistým (X)HTML a CSS. Naleznete zde nejen rozsáhlý katalog beztabulkových stránek, ale nově i diskusní fórum, zaměřené, jak jinak, na CSS a webové standardy. Zdroj: Zeldman.
22.5.02
Perspektivy on-line médií
Budoucnost internetového publikování je v interaktivitě a budování komunit, píše J. C. Herz v článku The Lonely Crowd v The Industry Standard. Lidé si asi nikdy nebudou číst romány na monitoru počítače a už vůbec za ně nebudou ochotni platit. Přidaná hodnota se musí hledat v tom, co je silnou zbraní Internetu, ve vzájemné komunikaci čtenářů s autorem i mezi sebou.
21.5.02
Kdo má zodpovídat za firemní web?
... ptá se ve svém článku Gerry McGovern a hned si odpovídá: komunikační manžer. Firemní web není televizní reklama a informační architektura není technická disciplína. Firemní web je v prvé řadě komunikační médium. Zodpovídat za něj proto musí komunikační odborník s výbornou schopností redigovat a publikovat obsah.
První dojem rozhoduje...
... o tom, zda se návštěvník ponoří do webu hlouběji, nebo odejde. Co utváří první dojem a co ho poškozuje? Na to odpovídá Lee Creek v článku First Impressions on the Internet na Web Developer's Virtual Library.
19.5.02
Informační architekt se vyplatí
Poor But Happy přináší devět argumentů pro aktivní úlohu informační architektury při tvorbě moderních webů v článku Information architecture makes design accountable.
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.