Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

18.5.02

Lehký úvod do XML

Chtěl jsem napsat, že XML se v posledních letech skloňuje čímdál víc, ale uvědomil jsem si, že XML se neskloňuje. Nevadí. Pokud o XML moc nevíte a přemýšlíte, zda je opravdu tak důležité, jak se z článků na webu a prohlášení firem může zdát, pak pro vás mám pěkný shrnující článek What Is XML and Why Should I Care? od Tonyho Stewarta. Dozvíte se z něj, jak XML funguje, které další standardy se k němu vážou a proč byste se jím měli zabývat.

Jen tak na okraj: Sova v Síti je psaná v XML. ;-) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 14:52. Trvalý odkaz

16.5.02

Co máte proti pravému tlačítku?

Právě tak se ve svém článku Don't Disable Right Click! na serveru SitePoint ptá Rosemarie Wise. Pokud tedy právě uvažujete, že byste pomocí javascriptu zamezili odezvě na klepnutí pravým tlačítkem myši, najděte si chviličku na přečtení argumentů, které Rosemarie proti takové snaze snáší. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 22:56. Trvalý odkaz

Nick Fink o nezávislém publikování

U příležitosti šestých narozenin známého magazínu pro webdesignéry Digital Web se jeho vydavatel Nick Finck zamýšlí nad nezávislou publicistikou na webu v článku Independent Publishing is Growing Up. Digital Web Magazine je jedním z mých nejoblíbenějších zdrojů, takže mu přeji dalších nejméně 6 let úspěšného života.

Vložil Marek Prokop v 22:10. Trvalý odkaz

15.5.02

Psychologie webdesignu

Pokud vás neustále trápí otázky po nejvhodnějším fontu, velikosti a barvách pro web, aby se to dobře četlo, nebo o nejlepším uspořádání reklamního banneru, aby si ho všimlo co nejvíc lidí, případně, jak mnoho výsledků vyhledávání vypsat na jednu stránku, pak pro vás mám opravdu skvělý odkaz: Usability News je plátek o užitných vlastnostech software, vydávaný výzkumnou softwarovou laboratoří Wichitské státní univerzity. Psychologické studie tu vycházejí dvakrát do roka už od ledna 1999, takže je z čeho vybírat. Pokud chcete zůstat v obraze, zaregistrujte si pravidelný odběr nových článků. A pozor: je to zadarmo! ;-) -mrk-

Vložil Martin Kopta v 22:40. Trvalý odkaz

Jak uspořádat oddělení v e-shopu

Dílčí výsledky studie použitelnosti a obchodní efektivity pěti různých webových obchodů publikoval pod názvem Strategies for Categorizing Categories User Interface Engineering.

Vložil Marek Prokop v 02:18. Trvalý odkaz

Od tisku k informační architektuře

O rozdílech mezi papírem a Webem a mezi návrhem tiskovin a informační architekturou uvažuje Meg Cole v článku Moving from Flatland to Hyperspace: The "Evolution of a Mindset" na Boxes and Arrows.

Vložil Marek Prokop v 02:06. Trvalý odkaz

Co tvoří dobrý informační web

Christina Wodtke tak dlouho přemýšlela o článku Petera Morvilla The age of findability, až spatřila ve snu tento diagram — půvabný svou jednoduchostí, přesvědčivý svou pravdivostí. Stačí vytisknout a pověsit nad pracovní stůl.

Vložil Marek Prokop v 01:53. Trvalý odkaz

Molly.com

Weblog Molly Holzschlagové je již skoro klasickou ukázkou elegantního třísloupcového CSS layoutu nesoucí stopy péče o každý detail. Tip: otevřete si jakýkoli článek a vyzkoušejte přepínání nezi třísloupcovým a dvojsloupcovým uspořádáním.

Vložil Marek Prokop v 01:38. Trvalý odkaz

14.5.02

Přístupný web potřetí

Na Interval.cz právě vyšel třetí díl seriálu Martina Snížka o bezbariérovém webu, tentokrát na téma odkazy a formuláře.

Vložil Marek Prokop v 02:27. Trvalý odkaz

Eric Meyer opravil tiskový stylesheet ALA

Poněkud se zpožděním jsem si přečetl článek Erica Meyera CSS Beyond the Browser: Going to Print v posledním čísle A List Apart, neboť jsem nečekal nic nového. Ale mýlil jsem se. Autor v něm opravil původní tiskový stylesheet ALA, který nefungoval správně v Mozille, a použil přitom několik hezkých triků.

Vložil Marek Prokop v 02:13. Trvalý odkaz

13.5.02

Desatero firemní domovské stránky

Firemní domovské stránky jsou nejdražšími nemovitostmi na světě,“ píše Jacob Nielsen ve svém květnovém Alertboxu nazvaném Top Ten Guidelines for Homepage Usability. Investice do použitelnosti firemní homepage se rozhodně vyplatí a desatero pravidel uvedené v článku vám pomůže se vyvarovat nejhorších chyb.

Vložil Marek Prokop v 12:11. Trvalý odkaz

Pryč s navigačními lištami

Uživatelé hlavní navigační lištu většinou ignorují,“ říká Kristoffer Bohmann a vysvětluje proč ve svém článku Why Primary Navigation Must Die

Vložil Marek Prokop v 00:41. Trvalý odkaz

Strategie použitelnosti

O významu strategického uvažování a propojení s obchodními cíli při návrhu snadno použitelného rozhraní píše Scott Berkun v článku Strategic usability: partnering business, engineering, and ease of use v květnovém vydání UIWEB.COM.

Vložil Marek Prokop v 00:10. Trvalý odkaz

12.5.02

Rozhovor s Jeffrey Zeldmanem

Jeden z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších webdesignérů posledních let, Jeffrey Zeldman, vypráví v rozhovoru s Jeremy Wrightem o A List Apart, webových standardech, webdesignu i o svých osobních plánech.

Vložil Marek Prokop v 23:48. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.