Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

2.5.02

Zbytečná grafika? Proč ne.

I neúčelná grafika může plnit svůj účel, je-li použita účelně. Tak by šel shrnout článek Dona Normana (ten druhý ze známé dvojice expertů na použitelnost The Nielsen Norman Group) Gratuitous Graphics and Human-centered Website Design.

Vložil Marek Prokop v 19:38. Trvalý odkaz

Navrhněte si barevné schéma webu

Petr Staníček vytvořil online program pro návrh barevného ladění webu. Zvolíte si základní barvu, metodu výběru dalších barev (analogické, kontrastní, monochromatické, atd.), případné doplňující parametry a hned vidíte jak náhled výsledné barevné kombinace, tak jednotlivé barvy a jejich hexadecimální kódy.

Vložil Marek Prokop v 12:38. Trvalý odkaz

30.4.02

Nominace na Webby 2002

Mezinárodní akademie digitálních umění a věd (The International Academy of Digital Arts and Sciences) právě oznámila nominace na ceny Webby pro rok 2002. Nominováno je 150 webových míst ve 30 kategoriích; o konečných vítězích se rozhodne 18. 6. 2002 v San Franciscu. The Webby Award je webovou obdobou filmového Oskara.

Vložil Marek Prokop v 22:59. Trvalý odkaz

Bezbarierový web

Martin Snížek v dnešním Intervalu.cz odstartoval seriál o bezbariérovém webu. V prvním díle vysvětluje význam přístupnosti pro moderní stránky a uvádí normy Iniciativy za přístupný web (WAI) při W3C.

Vložil Marek Prokop v 09:19. Trvalý odkaz

29.4.02

Layouty bez tabulek i pro Netscape 4.x

Craig Saila zaktualizoval svůj přehled CSS layoutů kompatibilních s NN 4.x.

Vložil Marek Prokop v 22:06. Trvalý odkaz

Postavy a scénáře při návrhu webu

Jednou z moderních metod používaných při návrhu webu je modelování typických uživatelů (postav) a uživatelských scénářů. Jeff Lash k tomuto tématu sestavil téměř vyčerpávající kolekci odkazů.

Vložil Marek Prokop v 20:37. Trvalý odkaz

Fonty a čitelnost textu na obrazovce

Jak naznačuje dnešní diskuse v konferenci Webdesign, část webdesignérů považuje ve shodě s tradiční typografií patkové písmo za čitelnější, druhá část naopak z důvodů malého rozlišení obrazovky preferuje bezpatkové písmo. Jak ale ukazují výsledky testů provedených v Software Usability Research Lab (SURL) při Wichita State University, pro čitelnost textu není typ písma (font) zdaleka tak podstatný jako jeho velikost a barevný kontrast.

SURL na téma fontů dále publikovala tyto studie:

Zajímavá je též studie Text width and margin width influences on readability of GUIs (M. Youngmana a L. Scharffa, Southwest Psychological Association, 1988)

Vložil Marek Prokop v 19:25. Trvalý odkaz

Použitelnost pro seniory

Hlavní výsledky průzkumu použitelnosti stránek pro seniory (v USA a Japonsku) přináší dubnový Alertbox Jakoba Nielsena.

Vložil Marek Prokop v 09:48. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.