Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

20.4.02

Kamarádská reklama

Virtuální společenství, sdružená např. okolo diskusních serverů, často reagují na reklamu jako býk na červený hadr. I tyto servery však musí z něčeho žít. Znalec komunit Derek M. Powazek proto uvažuje o vlídnějším stylu inzerce.

Vložil Marek Prokop v 23:40. Trvalý odkaz

19.4.02

Budoucnost webové grafiky: SVG nebo Flash?

SVG je jazyk na bázi XML určený pro zápis vektorové grafiky. Jak vypadá a jaké má výhody oproti Flashi vysvětluje Eric Vitiello jr. v článku SVG: The New Flash (Digital Web Magazine).

Vložil Marek Prokop v 11:40. Trvalý odkaz

18.4.02

Je textová reklama účinnější než grafická?

Zatímco se servery snaží zachránit neustále klesající účinnost proužkové reklamy novými formáty, klíč k úspěchu možná leží v prosté, avšak dobře cílené reklamě textové. Alespoň to naznačuje případová studie nazvaná Kdy je méně více Michaela Hurwitze v New Architect.

Vložil Marek Prokop v 01:16. Trvalý odkaz

17.4.02

Netscape Navigator se vrací

CompuServe, služba patřící internetovému gigantu AOL, od včerejška používá jako výchozí prohlížeč Netscape Navigator (NN) místo dosavadního Internet Exploreru (IE). Odborná veřejnost nyní spekuluje, zda AOL provede stejnou výměnu i u svých ostatních služeb. To by totiž NN mohlo přinést až 30 milionů nových uživatelů.

Napjaté očekávání panuje zejména mezi webdesignéry. Příklon AOL k novému NN by zřejmě znamenal definitivní zánik starých verzí 4.x tohoto prohlížeče a oslabil pozici IE. Statisíce stránek po celém světě by rázem přestaly fungovat a vývoj by se zřetelně přiblížil k webovým standardům W3C.

Zdroj: CNET.com Tech News

Vložil Marek Prokop v 23:46. Trvalý odkaz

Velká blogová revoluce

„Weblogy jsou pro slova tím, čím byl Napster pro hudbu,“ říká Andrew Sullivan v článku The Blogging Revolution v posledním Wired a o něco dál pokračuje: „Blogování mění svět sdělovacích prostředků a myslím, že by mohlo podnítit revoluci v tom, jak v naší kultuře funguje publicistika.“

Vložil Marek Prokop v 14:54. Trvalý odkaz

Domovská stránka Ondřeje Kratochvíla

Osobní stránky webdesignérů často bývají velmi originální. To potvrzuje i Ondřej Kratochvíl, který s mimořádnou tvůrčí odvahou posunul laťku originality téměř až na hranici možného.

Vložil Marek Prokop v 12:08. Trvalý odkaz

Nová tvář Pandory.cz

Známá česká služba pro správu emailových konferencí Pandora.cz převlékla stránky. Pozoruhodný je zejména značkovací jazyk, kterým jsou psány a který se vzdáleně podobá HTML. Každá stránka značkou </html> sice končí, avšak nezačíná...

Vložil Marek Prokop v 03:15. Trvalý odkaz

Rozhovor se slovenskými webdesignéry

Preferují profesionálové ASP, nebo PHP? A jak se staví k webovým standardům, či optimalizaci stránek pro menšinové prohlížeče? Na tyto otázky odpovídají zástupci předních slovenských webdesignérských společností v rozhovoru s Martinem Turoněm na Živě.sk.

Vložil Marek Prokop v 02:53. Trvalý odkaz

16.4.02

P3P 1.0 je na světě

W3C dnes vydalo specifikaci The Platform for Privacy Preferences 1.0 (P3P) jako své oficiální doporučení. P3P umožňuje majitelům webů definovat a publikovat svou politiku ochrany soukromí ve standardním formátu na bázi XML. Ten pak může být různými klienty (např. internetovými prohlížeči) automaticky interpretován v souladu s nastavenými preferencemi uživatele.

Vložil Marek Prokop v 18:35. Trvalý odkaz

Testování použitelnosti v praxi

Jak vypadá testování použitelnosti v praxi a jaký efekt může přinést popisuje dnešní článek Andrew Starlinga na WDVL.

Vložil Marek Prokop v 00:17. Trvalý odkaz

15.4.02

Záplata na margin:auto v IE5

David Schontzler napsal praktický JavaScript, který zprovozní hodnoty auto CSS vlastností margin i v IE5.x a v IE6 v režimu zpětné kompatibility, kde normálně nefungují. Skript je volně šiřitelný podle GPL a lze aplikovat bez jakýchkoli zásahů do existující stránky (s výjimkou volání samotného skriptu).

Spolu se skripty Andrew Clovera, které v IE/Win opravují, resp. doplňují použití hodnoty auto při absolutním polohování a vlastnosti min-width, max-width, min-height a max-height, tak už mají autoři stylových předpisů (stylesheetů) k dispozici téměř ucelenou knihovničku velmi užitečných záplat na nejpalčivější nedostatky v implementaci CSS.

(Odkaz od Erica Meyera z konference css-discuss)

Vložil Marek Prokop v 17:51. Trvalý odkaz

Nová Vltava2000

Známé internetové obchodní centrum Vltava2000 má nový design. Jedním z důsledků je, že bez podpory CSS nejsou čitelné odkazy v levém pruhu. To by se profesionálům stávat nemělo.

Vložil Marek Prokop v 06:46. Trvalý odkaz

Inspirace z IHT

Není pochyb o tom, že nový design International Herald Tribune je v poslední době jedním z nejzajímavějších příkladů online verze tradičních novin. Autor redesignu, John Weir, o projektu velmi zajímavě hovoří v rozhovoru pro Ordinary-life.net a některé použité skripty nabízí v licenci GPL na stránkách svého studia Smoking Gun.

Vložil Marek Prokop v 00:38. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.