Nejefektivnější metoda link buildingu

Lidé od Webu projevují podivuhodnou rozpolcenost ducha. Nejprve budují: stránky, kvalitní obsah, popularitu, autoritu, tenhleRank a tamtenRank, zkrátka zpětné odkazy. To vše s úsilím hodným obdivu a za peníze hodné závisti. A pak, v jakési temné hodině, všechny ty zpětné odkazy, tu vytouženou odměnou za roky budování, vezmou a vyhodí na smetiště dřív, než bys řekl HTTP.

Také buduji weby, a protože vím, že ke správnému webovému obsahu patří odkazy, hojně odkazuji: na zdroje, na další informace, na to co chválím i na to co kritizuji. Jednou za čas pak vezmu Xenu nebo Ječící žábu a zkontroluji, zda odkazy stále fungují. Naposledy jsem to udělal na Vyhledávačích.info včera.

Nefungovalo jich 107.

Lupa, Interval, Živě, Seznam, Google, H1.cz, IInfo… Ti všichni a mnozí další provedli redesign, pak zřejmě ještě pár redesignů redesignů a výsledkem je, že adresy dříve platné nyní vrací chybu 404.

TenhleRank fuč a TamtenRank taky, nemluvě o naštvaném Prokopovi, který si příště dvakrát rozmyslí, zda na tak nespolehlivé mamlase odkazovat.

Prosím, až se příště pustíte do budování zpětných odkazů, začněte tou nejúčinnější a zároveň nejlevnější metodou, která kdy byla vynalezena: nezahazujte hloupými a chybně provedenými změnami adres odkazy, které již máte.

Na stejné téma kdysi mnohem lépe a vtipněji Dušan Janovský v článku Tři zásady pro tvorbu dobrých SEO URL.

, 2. 04. 2014 10:16, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Pevne odkazy nadovsetko. Vsetci ti rozni mamlasi s vyhovorkami, ako a preco sa to pri redizajne neda zachovat patria na smetisko internetu. Ti mudrejsi sa spytaju a dostanu poradene pravidla pre .htaccess ci iny sposob.

    Linkrot je nielen zly z hladiska vsakovakeho ranku, ale aj z hladiska dohladatelnosti historickych stranok. Ved predsa archive.org nevie vsetko pokryt.

    dusoft · 3821 days ago · #

  2. > Nefungovalo jich 107.

    A to se týká jen chyby 404. Další odkazy mohou být hloupě přesměrovány na hlavní stranu nebo končit nějakou chybou, která ale nevrátí 404.

    Nebo to zmíněné nástroje zkouší nějak rozpoznávat?

    Jahoda · 3821 days ago · #

  3. Jojo, to mi připomnělo aktuální předělání URL na mém webu www.afrodita.name, kde jsem měnil na “hezčí” url, protože bohužel klíčová slova zřejmě mají v URL význam maličko větší, než vyhledávače přiznávají, ale hlavně protože jsme přidávali jazykové mutace a se starou strukturou URL to zkrátka nešlo udělat.

    Nicméně v rámci nových URL jsem kromě redirectů přidal i kontrolní funkci, co zapisovala všechny původní tvary 404, kdyby náhodou, abych věděl co opravit nebo dát to redirektovací tabulky. A helemese, oni se ještě dost používají tvary URL, které jsem používal 3 mod_rewrity zpátky (tedy před několika lety, než jsem poprvé začal ten nesmysl s laborovaním s URL). Takže nakonec se tyhle úpravy přeci jen vyplatili, protože s mnohaletým spožděním zase fungují i ty nejstarší odkazy … jóooo kdybych tyhle poučky znal na přelomu roku 1999/2000 ;)

    Duben · 3821 days ago · #

  4. [2] Dobrý postřeh. Ty nástroje umí detekovat i přesměrování, jenže těch je hodně a ruční kontrola, kam vedou, by už asi byla nad moje časové možnosti :-(

    Marek Prokop · 3821 days ago · #

  5. [3] Ano, k chybám většinou dojde až po několika redesignech, kdy se ztratí stará přesměrování. Proto je lepší se změnám URL vyhýbat jak čert kříži.

    Marek Prokop · 3821 days ago · #

  6. Marku, když jste u té kontroly odkazů, stálo by za to zkontrolovat i Sovuvsiti tam jich je také požehnaně.

    Martin Staník · 3821 days ago · #

  7. [6] Jo jo, já vím. Pošlu pánu bohu žádanku o prodloužení dne na 40 hodin.

    Marek Prokop · 3821 days ago · #

  8. A navíc Vám nefunguje formulář na registraci odběru e-mailem.

    Martin Staník · 3821 days ago · #

  9. Tak to jsme na tom podobně :-)

    Martin Staník · 3821 days ago · #

  10. Až tolik jich nakonec bylo? Teď jim to všem bude líto.

    Linki · 3821 days ago · #

  11. Díky za připomenutí Marku. Vždy se toto hodí. Zrovna jsem před spuštěním jednoho pro mě většího webu. Na URL si dám sakra pozor : ).

    Martin Vinš · 3821 days ago · #

  12. Existuje nějaký způsob jak zjistit zpětné odkazy na můj web? Znám MajesticSEO, ale většina těchto nástrojů ukáže tvar URL. Potřeboval bych nástroj typu XENU, který by ukázal přesné znění URL mého webu, jak je uvedeno na cizích webech. Děkuji za tipy. To by pak stačilo v rámci SEO vzít seznam těchto URL a udělat si kontrolu, zda-li mi všechna URL fungují.

    Radim Hasalík · 3821 days ago · #

  13. A řešíte to jako odkazující nějak? Opravujete tyto odkazy nebo je rušíte? To je otázka i pro další diskutující.

    Jan Chlubný · 3821 days ago · #

  14. [13] Jako odkazující to moc neřeším, nemám tolik volného času, abych kontroloval odkazy staré třeba i několik let. Nedávno jsem, ale narazil na docela zajímavou věc. Dřív jsem dělal kynologický web a odkazoval jsem na výsledky z významných pejskařských akcí, např. oficiální weby mistrovství světa ve sportovní kynologii, světové výstavy a pod.
    Náhodnou kontrolou jsem pak zjistil, že po skončení těchto akcí pořadatelé nechávají domény expirovat, ty si pak registrují různí spekulanti a já jsem nakonec ze starých článků nevědomky odkazoval na weby plné čínského a indického spamu.

    Vita Zubek · 3820 days ago · #

  15. Odkazy na vlastní web se dají docela dobře vytáhnout z access logů. Jsou tam sice jenom ty, na které se kliká, ale ty ostatní stejně nemají valný význam.

    Matěj Novák · 3820 days ago · #

  16. Matěj Novák: dobrý nápad! Díky za tip. Obvykle logy vypínám, ale nějaká úroveň logování jde zapnout / dodělat na úroveň redakčního systému. A vlastně 404 s původní volanou URL jde zaznamenávat do Analytics, úplně jsem na to zapomenul (řešení přitom používám).

    Radim Hasalík · 3820 days ago · #

  17. Může nějak poškodit wáš web, pokud odkazuje na adresu která končí 404? A nebo pokud v dobré víře odkazujete na stránku kynologického spolku a on je tam mezitím čínský spam protože doména expirovala a odchytl ji někdo jiný?

    Igor Bachrla · 3820 days ago · #

  18. [17] Pokud odkazuješ na 404, nejspíše naštveš jen své čtenáře. Pokud ovšem nastane případ, že se obsah odkazovaného webu stane pro vyhledavače závadným, chytneš možná nějaký druh penalizace, protože za to kam odkazuješ, jsi zodpovědný sám.
    Takže, buď je potřeba odchozí odkazy pravidelně kontrolovat, nebo na potencionálně rizikové odkazy použiju nofollow.

    Vita Zubek · 3820 days ago · #

  19. [12] Kdyby šlo jen o odkazy na Webu, pak něco ukazují Google Webmaster Tools, ale ono jde i o odkazy z veřejně nepřístupných stránek, různých forem intranetů, soukromých záložek apod.

    [13] Jak kde. Na důležitých webech ano, na osobních hobby webech občas.

    [17] Samozřejmě, že nefunkční odkazy poškozují web. Někdy jen špatným UX, jindy obsah úplně ztratí smysl.

    Marek Prokop · 3820 days ago · #

  20. No největším takovým webem se u nás asi teď stal lide.cz díky té slavné proměně :-)

    Mirek S · 3819 days ago · #

  21. No a co kdyby ty odkazy byly nofollow mohlo by i přesto dojít k nějaké penalizaci?

    — Petr M. · 3815 days ago · #

  22. Jsem rád že na toto jsem myslel a řeší to za mě cms sám. Jakmile přejmenuji URL, automaticky se vytvoří přesměrování staré na nové. Fungují tak odkazy navždy. Holt občas se do tvaru url sáhnout musí, hezké url mají i svou daň (přejmenovalo se to, změnit “všude” atp.)

    — Jan Lorenc · 3814 days ago · #

  23. Dakujem za skvelu inspiraciu na zaver mojej bakalarky – Impact of SEO on society. Este ze som si vydobila pravo citovat aj odborne blogy a nie len trapne akademicke platky :)

    — Ivana · 3805 days ago · #

Commenting is closed for this article.