Vyhledavači, prosím pěkně, nakresli mi beránka

Dokázali byste aspoň přibližně nakreslit žraloka? Nebo Miloše Zemana? Myslím, že dokázali, ačkoli jste asi skutečného žraloka a Miloše Zemana nikdy neviděli. Znáte je jen z mnoha fotografií a filmů, tedy cizích autorských děl. Přesto vás nikdo neobviní, že autorská práva porušujete, když žraloka po paměti nakreslíte a vystavíte na Web.

Myslím, že tohle je cesta, kterou by se mohl vydat Google, kdyby odpor autorů a vydavatelů k jeho vyhledávání obrázků příliš zesílil. Když lidé hledají obrázky, často chtějí jenom vědět, jak určité zvíře, kytka, člověk, cokoli vypadá. Stačilo by tedy ze stovek skutečných obrázků sestavit několik modelových. Technologie by na to určitě vyvinout šla.

Ochránit autorské dílo (konkrétní obrázek) jakž takž jde a je v pořádku se o to snažit. Ochránit informaci (jak něco vypadá) nejde a snažit se o to je pošetilé.

Související

, 5. 03. 2013 09:16, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Tipuji, že diskuse by pokračovaly a točily by se kolem témat kompilát/originál/uvedení zdrojů, ze kterých model vyšel. A pokud bude Google vydělávat na automatizované interpretaci cizích děl, šlapat na kuří oka bude dál. :)

  Honza A. · 4130 days ago · #

 2. [1] Honzo, to ovšem nic nemění na tom, že lidé vždy budou chtít vědět, jak vypadá žralok, a vždy bude velmi obtížné jim tuto informaci prodat. Možná se to podaří těm, kteří dokáží uvažovat hodně inovativně. Určitě se to nepodaří těm, kteří jen zkouší zabít sousedovu kozu, když nemají vlastní.

  Marek Prokop · 4130 days ago · #

 3. Marku, tento koncept se mi docela líbí a zapadal by do Knowledge Graphu. Vyhledám si nějakou známou osobnost a Google mi v jednoduchých křivkách vykreslí její portrét a přidá základní informace. Ostatně není u Knowledge Graphu také jen otázkou času, kdy si začnou stěžovat majitelé obsahu, že jim ho Google krade?

  Martin Šimko · 4130 days ago · #

 4. To by šlo, na kočce už to zvládli:
  http://eetimes.com/electronics-news/4376128/Google-neural-network-identifies-cats
  žralok i Zeman jde stejným algoritmem nakreslit také

  Jenže takovýhle strojovým učením naučený obrázek holt není hezký, je to spíš taková zprůměrovaná mazanice. Ono by to samozřejmě šlo zlepšovat (o což se Google horečně snaží, byť z jiného důvodu: kvůli rozpoznávání).

  Na zobrazování obrázků uživatelům má Google jednoduchou a lety prověřenou cestu – zobrazovat zmenšený náhled. To je široce vnímáno jako fair use postup.

  — Michal Illich · 4130 days ago · #

 5. Mi přijde, že poslední dobou Google narušuje křehkou symbiózu mezi sebou a producenty obsahu. Celý jeho Knowledge Graph těží z parazitování na cizím obsahu (i když převážně na Wiki, kam to lidi zadali sami). Ano, pro lidi to je dobré, ale co se stane, až se seknou vydavatelé a začnou si svá data chránit (placené zpravodajství či encyklopedické informace)? Co si google pak počne bez informací? Zatím to zní jako utopie, ale dokážu si představit dobu, kdy silná značka nebude mít potřebu se nechat najít na googlu a lidi budou chodit pro informace rovnou tam.

  — Fruiko · 4130 days ago · #

 6. Ono by možná stačilo, kdyby Google pouze dovolil autorům ty obrázky “submitnout”, případně nějakým tag-em projevit (ne-)souhlas s jejich zobrazením. Myslím, že by se autoři pak předháněli v tom, aby Google zobrazoval právě jejich díla.

  Nishkam · 4128 days ago · #

 7. Nishkame, mám nápad podle podobné logiky jako “případně nějakým tag-em projevit (ne-)souhlas s jejich zobrazením”: legalizujeme krádeže, ale bude to v pohodě, protože lidi, kteří nechtějí své věci ukrást, na ně fixkou napíšou tag “nosteal”. A takové věci se krást nesmí, jako předtím.

  Michal Illich · 4127 days ago · #

 8. :) Michale, kdybych tam nechal jen “souhlas” bez toho (ne-) bylo by to v pořádku? Nemám zájem o to, aby mi kradli věci, ale mám zájem o to, aby Google zobrazoval mé autorská díla ve výsledcích hledáni. A doufám, že mi nikdo nebude bránit tento souhlas projevit.

  Nishkam · 4127 days ago · #

 9. Kým by sa však niečo takéto uviedla do praxe, trvalo by to ešte veela veela času.

  — Peter Kacír · 4106 days ago · #

Commenting is closed for this article.