Dopis v lahvi o smrti desktopu, post-PC éře a mobilním kontextu

Taky máte občas pocit, že jste omylem zabloudili do jiného vesmíru? Mně se to stalo před pár týdny na Webexpu, kde hned několik řečníků zmiňovalo specifický mobilní kontext, a pak znovu včera, kdy jsem tweetnul cosi o mrtvém desktopu, a hned se lidé ptali, co tím sakra myslím. V obou případech mne to zaskočilo. Vrátil jsem se zpět v čase?

V tom mém vesmíru totiž byla poprvé stolní PC prohlášena za mrtvá už někdy před dvěma roky a zhruba stejně dlouho čtu o tom, že žádný mobilní kontext neexistuje. Tohle tedy není vizionářský článek. Je to zpráva v lahvi hozená do časoprostoru v naději, že do onoho cizího vesmíru snad nějak doputuje. Nacházíte-li se ve stejném vesmíru jako já, ani nečtěte dál — pro vás by to byly jen banality.

Heslem devadesátých let bylo PC do každé domácnosti. Někdy v druhé až třetí pětiletce se plán podařilo splnit, leč ukázalo se, že něco nesedí. Domácnost typicky tvoří dva až pět členů a zkratka PC znamená osobní počítač. Mamka chce uvařit večeři podle receptu na Youtube, taťka naplánovat sobotní výlet, jenže o počítač se už rvou děcka, neb bez něj nestihnou úkoly na zítra do školy.

Co s tím? Koupit další dvě stolní PC? A kam je asi v našem mini 3 + kk dáme? Notebooky za cenu dovolené na Kanárech? To si se zbláznil!

V téhle situaci se zjevil Asus Eee a odstartoval boom netbooků. Pro geek singles jen hračka na záchod, ale pro typickou rodinu první řešení skutečného problému. Najednou bylo jasné, že se stolní PC nehodí do běžného bytu o moc víc než čtyřicetitunový kamion do garáže rodinného domku a že to jde i jinak.

A jakmile jednou netbooky ukázaly směr, pokračovalo to ráz na ráz. O trochu větší netbooky, smartphony, powerbooky a jiné airy, tablety, mobily velké jako tablety a tablety malé jako mobily.

Ano, všechna ta zařízení se nazývají mobilní či aspoň přenosná, ale nedejme se mýlit, hlavní příčinou jejich masového rozmachu je to, že řeší výše uvedený problém druhého, třetího nebo čtvrtého počítače do bytu. Mobilita je jen příjemný bonus. Pro někoho, třeba studenty pendlující mezi domovem, kolejí a školou významný, pro jiného skoro zanedbatelný.

A když mohou plnit funkci druhého či třetího počítače, proč ne i toho prvního? Upřímně, kolik lidí potřebuje doma stolní PC? Ti, kteří měli před rokem 1990 psací stroj? Fotografové, kteří dříve měli temnou komoru? Kdo dál?

A tím se dostáváme k mobilnímu kontextu… Aha, ono k němu najednou není co říct, když ta mobilní zařízení vlastně nejsou mobilní, že ano?

Špunt. Žbluňk.

, 4. 10. 2012 14:18, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. ad Desktop je mrtvý) troufám si tvrdit, že většina lidí, kteří tenhle článek čtou, tak desktop (či alespoň notebook) mají. Často i dva – jeden doma a jeden v práci. Tedy ke smrti má daleko.

  Že tablety, netbooky a spol. jsou ideální řešení “druhého a dalšího” počítače do domácnosti je samozřejmě dobrý postřeh. A že ve spoustě domácností pokryjou i místo “prvního počítače” se taky začíná ukazovat, akorát si nejsem jist, zda je to už v ČR reálně existující fenomén. Spíš je to imho předpoveď.

  Každopádně mobily osobně považuju za dost jiné zvíře než desktopy+notebooky. Jedno tedy nenahrazuje druhé. Ze tvého článku si ale nejsem jist, jestli jsme v tomhle ve sporu nebo ne.

  — Michal Illich · 4282 days ago · #

 2. Michale, asi nejsme ve sporu. Píšu o masovém trhu domácností, nikoli o pracovních nástrojích. Budoucnost, přítomnost — není to jedno? Oba řešíme spíš strategické úkoly a na to, co bude za dva roky, jsme museli myslet už před rokem.

  Marek Prokop · 4282 days ago · #

 3. Jo, a ještě Michale k tomu, že mobil je jiné zvíře. Tohle je mobil, tablet, nebo netbook?

  Marek Prokop · 4282 days ago · #

 4. Pane učiteli, pane učiteli, já já, prosím já! To je prosím mobil, tablet i notebook. Taková křemíková sajtkára 87)

  — Brbla · 4282 days ago · #

 5. Brbla má za jedna!

  — Michal Illich · 4282 days ago · #

 6. Hmm měl jsem přestat číst u druhého odstavce… :)
  Mimochodem já osobně nerozlišuju notebook a stolní pc. Myslím, že dneska už je to jedno.
  Při kódování stránek pod pojmem mobilní web beru takový, který se má zobrazovat na tabletu a menší obrazovce.

  Radek · 4282 days ago · #

 7. [6] Radku, vtip je v tom, že rozdíl mezi stolním PC a notebookem může být (a často zřejmě je) mnohem větší než mezi notebookem a tabletem.

  Marek Prokop · 4282 days ago · #

 8. Na AAA herní tituly mi přijde desktop stále jako jediné řešení. Všechny notebooky, ultrabooky a jiné booky (včetně herních) stále nenabízí výkon, jaký nabídne hi-end desktop. Pravda, nebude jich asi významný podíl.

  Milan Šťastný · 4282 days ago · #

 9. [8] Milane, souhlas. Různých koníčků, pro které je stolní PC vhodné či přímo nutné, jistě bude víc než jen fotografování.

  Marek Prokop · 4282 days ago · #

 10. “Ano, všechna ta zařízení se nazývají mobilní či aspoň přenosná, ale nedejme se mýlit, hlavní příčinou jejich masového rozmachu je to, že řeší výše uvedený problém druhého, třetího nebo čtvrtého počítače do bytu. Mobilita je jen příjemný bonus”

  Neřeší.

  Rozdíl mezi desktopy a netbooky na jedné straně a tablety na druhé je, že první skupina alespoň podporuje více uživatelských účtů, tedy mamka může mít svůj soukromý účet na youtube a plochu zaplácanou recepty, taťka na ní může mít zástupce na cestovní kanceláře, děti mají také každé svoje nastavení.

  A ano, dochází k tomu, že se o přístup na počítač perou.

  Jenže pokud je doma jeden tablet, jsou možnosti ještě menší, protože tabletové operační systémy nepodporují více účtů, jeden tablet tedy zhorší práci všech zúčastněných, protože nejenže se nepřestanou prát – teď už o jeden tablet, ne o jeden desktop, ale jako bonus ztratí soukromí.

  Takže jak tohle řeší mobilní éra? Koupí čtyřech tabletů za cenu dovolené na Kanárech, které se do našeho 3KK vejdou? Nebo čtyřech smartphonů?

  Když opomenu výši takové investice, jediné, co se ušetří, je místo za 4 desktopy. A ano, doma se budou válet 4 tablety, dva na konferenčním stolku v obýváku a dva na koberci v dětském pokoji.

  Mám rád mobilní éru, jen za její důvod nepovažuju výše uvedený argument.

  — Petr Sýkora · 4281 days ago · #

 11. Nedávno jsem se rozhodoval, jestli si koupím počítač nebo notebook. Obojí jsem měl, ale obojí bylo staré a výkonem nestačilo na vyvolávání RAW.

  A při zjištění, že notebook stejně používám jako destop (link notebook jako destop), tj často jej nepřenáším a doma mám zapojenou klávesnici, myš, monitor, repro apod, jsem nakonec koupil počítač jako bednu.

  Za stejnou cenu mám větší výkon, lepší možnosti rozšíření a víc místa na stole. Na druhou stranu jsem kompletně přišel o mobilitu. Tu mi ale nahradil chytrý telefon, na kterém se toho dá vyřídit dost. + možnosti cloudu. Takže mi ta „ztracená“ mobilita nevadí, naopak nemusím se tahat s těžkým notebookem do práce a zpět.

  Ke smrti desktopu vs mobilnímu zařízení: Já bych to rozlišoval podle myši / touchpadu. Jestli můžu ovládat web/cokoliv myší je to desktop (i když je mobilní, jako třeba notebook)
  Jakmile musím používat dotykovou obrazovku (úplně jiný styl ovládání, gesta) tak jde o „mobilní“ zařízení (i když je dotykový obrazovka napevno ve zdi)

  Ale OS WIN8 nám to pěkně zamotá, protože budeme mít zařízení zkombinovaná (myš i dotyk gesta)

  Olda Šálek · 4281 days ago · #

 12. [10] Díky za názor, Petře. Myslím, že to je věc cenového vývoje. Proto píšu, že ten trend odstartovaly netbooky (konkrétně Asus Eee), protože byly nejenom dostatečně malé, ale zároveň i levnější než cokoli jiného. Dnes se u nás vývoj dostal zatím spíš k levným středně velkým notebookům (podívejte se, co se prodává v Electroworldu), ale např. v USA už se prodává víc tabletů než jakýchkoli PC (desktopy i notebooky dohromady).

  Marek Prokop · 4281 days ago · #

 13. [11] Oldo, taky mám desktop a zatím si to bez něj neumím představit. I kdybych ho nepotřeboval na práci, fotky ničím jiným nezpracuji. Zároveň ale chápu, že moje potřeby jsou menšinové.

  Dotykové ovládání bude mít za chvíli i většina desktopů. Na tom nic stavět nejde.

  Marek Prokop · 4281 days ago · #

 14. Proč chudáky PC pohřbíváte, když je máte rádi a tolik je používáte? Nebude to náhodou takhle?

  Taťka si k tomu plánování rád sedne a rozloží si to po velké obrazovce. Mamka si postaví tablet s receptem přímo na linku v kuchyni a až to uvaří, přečte si na něm knížku. Děcka mají jedno tablet a jedno notebook. To starší má notebook, protože opravdu píše práce do školy a jezdí s ním všude možně. To mladší má iPad, protože je to nejvíc cool a je to bezva na hry a tlachání s kámošema.

  Nikoho netřeba pohřbívat! Pro všechny je na trhu místa dost :)

  Matěj Rokos · 4281 days ago · #

 15. [14] Matěji, proti takovému obrázku nic nemám :-)

  Marek Prokop · 4281 days ago · #

 16. [7] Marku marně přemýšlím v čem. Beru, že výkon může být rozdílný, ale z pohledu webaře se na to dívám z pohledu monitoru. Doteď jsem stránky programoval na rozlišení min. 1280 šířky (responsivní design ale už převládá), což odpovídá 12” notebooku. Z tohoto pohledu rozdíl nevidím.
  Když koukám do diskuze, pak pole, kde se notebooky 100% nechytají, a s tím souhlasím, jsou hry, nebo spíše náročnější grafické aplikace.

  Radek · 4281 days ago · #

 17. “Smrt desktopu” vůbec neznamená, že by přestaly existovat. Jenom přestanou být tím hlavním nástrojem. Prostě už není nutný sedět u hučící bedny, abychom mohli provádět 80 procent každodenních aktivit (web, mejl, video, fotky, sociální sítě…). To je celý. Nikdo netvrdí, že by se měly na mobilu psát knihy a na tabletu konstruovat domy. Hučící bedna ale pomalu končí jako nutné každodenní zlo.

  — Jiří Fiala · 4280 days ago · #

 18. Clanek mi tu uz 5 dnem visel a nebyl jsem schopen se k nemu dostat drive nez dnes.
  Musim rici, ze se mi jako zamysleni velmi libi.

  Jonas K · 4277 days ago · #

 19. Vyrůstal jsem ve tříčlenné rodině a měli jsme opravdu 3x stolní PC. Samozřejmě ne najednou od roku 90, ale postupně. Pak přibyly notebooky. Ale i s jedním PC se dalo normálně existovat, je to věc dohody a organizace. Pokud bych dnes měl rozhodnout o tom, zda do čtyřčlenné rodiny koupit jedno PC za 25 tisíc nebo 4x tablet á 10 tisíc, vyhraje PC. I dnes bude minimálně jedno PC vždycky základ, tablety doplněk. Prodeje tabletů jsou vyšší, protože PC už všichni mají. A sen prodejců o každoroční koupi nového zařízení je jen sen – doteď na chatě slouží 10 let starý PC pro potřeby internetu… ale třeba si tam za pět let koupíme tablet…

  — Honza · 4272 days ago · #

 20. U nás v práci stále hučí Desktopy. A na dlouhou dobu nevypadá, že by se měly měnit :-)

  — Vašek · 4258 days ago · #

 21. Myslím, že netbook je prima, ale pro mladý… Ve věkové kategorii 50+ už potřebuji větší pixlíky. Už inotebook 1280×800@14” mi začíná dělat problémy.

  Alexander · 4255 days ago · #

Commenting is closed for this article.