Námět na projekt: Turisticky atraktivní místa v okolí či po cestě

Výchozí situace

Někam na pár dní jedete a chcete jak v okolí daného místa, tak třeba i po cestě navštívit něco zajímavého. Nemáte ale tušení, co tam kde je, a nechcete ani předem podrobně studovat různé průvodce.

Řešení z pohledu uživatele

Otevřete si webovou stránku, zadáte start a cíl své cesty, aplikace vám vykreslí trasu a podél ní i v okolí cíle označí místa, která považuje za turisticky atraktivní. Ke každému takovému místu ukáže pár náhledů fotek a na rozkliknutí nabídne fotek víc spolu s názvy míst či objektů a odkazy na podrobnosti ve Wikipedii a podobných zdrojích.

V luxusnější verzi byste si například mohli vybrat místa, která opravdu chcete navštívit, a aplikace by vám podle toho upravila automobilovou trasu. Navíc by to vše mohlo fungovat i na iPhonu a v Androidech.

Technické řešení

Pro hledání míst, výpočty tras a zobrazování map lze použít Google Maps API. S tím mám letité zkušenosti, jde to opravdu snadno.

Hlavní vtip by byl ale ve výpočtu jakéhosi indexu turistické atraktivity míst podél cesty a v okolí cíle. To by sice bylo trochu složitější, ale myslím, že už dnes existuje dost otevřených zdrojů dat, ze kterých by něco takového spočítat šlo. Napadají mne například:

 • Počet venues na Foursquare a případně počet (frekvence) čekinů v těchto venues. Tipy k venues by pak šly použít k sestavení detailních informací.
 • Hustota turistických objektů (vyhlídky, turistické stezky, rozcestníky, parkoviště, restaurace atd.) na OpenStreetMapě.
 • Hustota geotagovaných fotografií na Panoramiu a Flickru.
 • Délka článků o místě či objektu ve Wikipedii (nejspíš v anglické).

Asi by se zdrojů našlo ještě víc a index atraktivity by tak byl dost přesný. Všechny jmenované služby mají API, která sice detailně neznám, ale nastíněné informace z nich snad zjistit jde.

Možná už podobná aplikace existuje. Pokud ano, odkažte ji prosím v komentářích. Pokud ne, dávám nápad k dispozici a jestli se někdo do vývoje pustíte, rád v mezích svých časových možností pomohu s upřesněním zadání, marketingem, testováním apod.

Doplněno 23. 5. 11: Od vydání článku jsem i díky vašim komentářům našel tyto příklady, které se myšlence nejvíce blíží:

 • World touristiness & Interesting remote places map — na základě analýzy fotografií Panoramia generuje heatmapy turisticky nejfrekventovanějších a nejzajímavějších míst na světě. Jiné funkce (např. plánování výletů) nenabízí a na lokální úrovni je málo detailní.
 • The Geotaggers’ World Atlas — velmi detailní heatmapy mnoha desítek světových měst vytvořených z geotagovaných fotografií na Flickru. Bohužel jde jen jen statické obrázky bez dalších funkcí.
 • Goodfoot — podle vlastní metodiky počítá z dat Gowally Awesometrics™, tj. jakousi atraktivnost míst. Funguje jen na iPhonu a Gowalla se mi zdá dost nedostatečný zdroj.
, 17. 05. 2011 13:15, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Tixik.com se tomu blíží. Určitě zajímavej českej projekt. Skoro přesně jak popisujete.

  Slávek Černý · 4720 days ago · #

 2. O něco podobného v rámci ČR se snaží Turistik.cz
  Je tedy jen pro ČR, rozhodně nemá všechny popsané funkce, zato má nějaké mušky… :-) Ale sám jsem ho již několikrát použil pro plánování výletů.

  — Jirka Wetter · 4720 days ago · #

 3. Já hledám tzv. “kešky”. Když někam jedu, podívám se na www.geocaching.com a na zajímavých místech je většinou i nějaká keška, takže jdu na výlet a kromě výletu získám i další bonus. Také lze naplánovat trasa a vyfiltrovat si kešky do určité vzdálenosti od dané trasy.

  Jan Linhart · 4720 days ago · #

 4. Ještě mne napadlo geocaching -> kešky jsou většinou u zajímavých míst, takže výlety jde plánovat i podle toho..
  Jinak nápad dobrý, taky bych se někdy rád dočkal zpracování..
  Nebo i fototipy.cz ale ty slouží k trochu něčemu jinému.

  Fotograf · 4720 days ago · #

 5. [1,2] Tixik a Turistik IMHO pracují jenom či hlavně s redakčním obsahem a obsahem vytvářeným vlastní komunitou. U toho “mého” projektu by ale žádný vlastní obsah nebyl potřeba, jen programování.

  [3,4] Geocaching je dobrý nápad na další zdroj, i když se trochu bojím, zda by nebyl ovlivněn víc tím, kde hodně lidí bydlí, než kde je co zajímavého pro turisty. Asi by i to šlo nějak filtrovat poměrem hustoty nalezených objektů k hustotě obyvatelstva.

  Marek Prokop · 4720 days ago · #

 6. Marku ahoj, TIXIK.com už nepracuje pouze se svým obsahem, ale aktuálně už pracuje i s daty třetích stran. Začínáme ve zkušební verzi uvolňovat platformu pro prezentaci dat třetích stran a klidně se podělíme o traffic. A hlavně se podělíme i o data ve výstupu. Globální penetrace a garance kvalitních dat je jeden z našich hlavních úkolů. Jsme otevření spolupráci. Podívej se na aplikaci Výlety http://cs.tixik.com/vylety/. V testování už je odlehčená verze, která půjde do nově připravované mobilní aplikace. Bohužel i díky Seznamu jsme s těmito věcmi v Čechách známí méně než venku.

  Martin · 4720 days ago · #

 7. [6] Martine, zrovna jsme si o tom psali s Petrem Rozsypalem na Facebooku. Výlety Tixiku jsou fajn, ale vidím tam jeden podstatný rozdíl. Těžiště Tixiku je v zobrazení zajímavostí po cestě. Těžiště té mé myšlenky je ve výpočtu indexu atraktivity croudsourcingem.

  Tím, že Tixik používá (převážně) redakční data, nabídne mi profláknutá místa, o kterých většinou vím, a nabídne jich někdy málo a někdy moc, protože nepracuje s relativní mírou atraktivity vzhledem k velikosti plochy.

  Zkusil jsem si to teď na Štrasburku a okolí, kde jsem byl zrovna tento víkend. Tixik mi ukáže jen katedrálu a Malou Francii (+ něco, co mne nezajímá). O obojím jsem jednak věděl předem a jednak je to na dva dny v tak malé oblasti málo. Přitom stačí vzít Google Earth, zazoomovat a jen podle hustoty fotografií najdu plno zajímavých míst jak přímo ve městě, tak v cca. padesátikilometrovém okolí.

  To je přesně to, co bych chtěl zautomatizovat a zároveň zpřesnit tím, že kromě fotek na GE (Panoramio) by to čerpalo z více zdrojů.

  Takže když to shrnu, podstata té mé myšlenky je nalezení zajímavostí croudsourcingem z cizích dat, kdežto hledání cesty, poskládání zajímavostí k místu či cestě apod. jsou už jen nepodstatné detaily. U Tixika je to IMHO naopak — základ je prezentace zajímavostí u cesty či místa, ale aplikace sama žádné zajímavosti najít neumí (musí je do ní napřed někdo vložit).

  Pokud se mýlím, klidně mne oprav.

  Marek Prokop · 4720 days ago · #

 8. [5] Marku, GC.com není ani tak ovlivněn tím, kolik kde bydlí lidí, jako spíš jakousi módní atraktivitou konkrétního typu lokalit (jeden [čtvrt]rok frčí kešky horolezecké, druhý potápěčské, třetí pro rodiny s malými dětmi, čtvrtý zase jiné). Ale jako jeden z těch kvalitnějších podkladů by ho jistě šlo brát. Potíž je AFAIK v tom, že (protože je služba především komerční) neposkytuje rozumné API, jak se dostat k informacím o poloze jednotlivých kešek bez “přihlášení”.

  Osobně se mi nápad velice líbí, dokonce natolik, že podobně jako Vy nabízím pomoc případným realizátorům (sám teď nemám kapacity ani na to, abych to zastřešil jako projekťák, ale např. s testováním nebo radou ohledně geo-problematiky opravdu rád pomůžu). Je to druhý nápad postavený na geolokaci, který mi velmi konvenuje (po EnviKeškách libereckých skautů).

  dond · 4720 days ago · #

 9. To je super nápad. Jak již bylo zmíněno, něco existuje, ale nic tak jednoduchého a funkčního a především ne pro ČR. Věřím, že jsou služby podobného typu v zahraničí, ale neznám je konkrétně.

  Josef Řezníček · 4720 days ago · #

 10. Zrovna dnes jsem narazil na web aplikace Goodfoot.

  Připadá mi to, jako hodně podobná věc vašemu nápadu. Je mi jasné, že tady to možná nebude tak funkční (nezkoumal jsem), jen jsem si hned vzpomněl na váš článek a myslel, že by se to sem hodilo.

  Dalibor Šimáček · 4719 days ago · #

 11. [10] Dalibore, díky za tip! Goodfoot vypadá dobře. Dokonce ten můj index i krásně pojmenovali — Awesometrics™ :-) Jen se bojím, že pokud čerpají data pouze z Gowally, budou jich mít v mnoha oblastech příliš málo. Princip je ale evidentně stejný.

  Marek Prokop · 4719 days ago · #

 12. Ahoj, zkuste se podívat na web www.turistika.cz. Web nabízí několik desítek tisíc míst k výletům, má i svou aplikaci “Turistické trasy” na android market. Díky za tipy na vývoj, budeme s tím pracovat a plánovač výletů a cest přupravíme, Jirka

  Jirka · 4715 days ago · #

 13. GoodFoot je cool – dík za tip, i když má málo zdrojů.

  Jinak, přesně takhle si vybírám místa na výlet taky, otevřu lokaci v google earth a jdu po místech s hodně fotkama. Většinou se z 10denního výletu potkám s radami z průvodců tak nejvýš 2 dny na profláknutých místech, a je to super :)).

  Tixik – sorry kluci, ale z vašeho webu mám pocit (nejspíš oprávněný), že mi někdo chce akorát nacpat druhořadé zboží z výprodeje cestovek. To asi není ten feeling co měl Marek na mysli.

  — Tomáš Kafka · 4715 days ago · #

 14. … jinými slovy – Panoramio je už sám o sobě dostatečný zdroj na to, aby se z toho dala už jednoduchým clusteringem udělat super doporučení na výlet.

  Jestli do toho někdo půjdete, napište mi na tk at tomaskafka.com – pro UX klienta nebo datamining na serveru :)!

  — Tomáš Kafka · 4715 days ago · #

 15. Myslim, ze tos kore by mohlo fungovat podobne ako tu:
  http://www.walkscore.com/rankings/

  dusoft · 4715 days ago · #

 16. [15] Hezký projekt, díky za odkaz. Podle této metodiky to ale funguje dost jinak a slouží jinému účelu. V podstatě to hodnotí adresy podle toho, jak dobře by se tam bydlelo lidem, kteří si chtějí všude (do školy, do obchodu atd.) dojít pěšky.

  Nápad je to ale moc pěkný.

  Marek Prokop · 4715 days ago · #

 17. Slováci něco podobného mají pro “turisty”, jen to hledání je řešeno jednodušeji
  http://mapy.hiking.sk/?ref=navigator

  — Jarek · 4715 days ago · #

 18. Ahoj Marku, zrovna pracujeme na novém českém cestovatelském startupu, který tvým požadavkům částečně odpovídá. Umožňuje plánování výletů a dovolených a následný tisk osobního průvodce, kterého si vytvoříš. Aktuálně je ale v uzavřené beta verzi a nabízíme pozvánky jen vybraným zájemcům. Pokud máš zájem, napiš mi prosím na info@twobits.cz a já ti pošlu přístup, Petr

  — Petr M. · 4715 days ago · #

 19. http://www.tourmapy.cz/ – představeno na API Mashup contest, viz http://www.lupa.cz/clanky/api-mashup-contest-ukazal-jak-rychle-spustit-startup/

  Jonáš Kopp · 4712 days ago · #

Commenting is closed for this article.